Tylko garstka najwytrwalszych i oddanych sprawie uczynienia z Olsztyna miasta przyjaznego nie tylko duszy, ale i oczom oraz kilkoro dziennikarzy pojawiło się na dzisiejszych (16.03), zorganizowanych przez Urząd Miasta, konsultacjach społecznych dotyczących Strategii Meblowania Miasta.
Zaskoczeni takim obrotem sprawy urzędnicy, zważywszy na dużą frekwencję na poprzednich spotkaniach z cyklu „Wspólna przestrzeń - nasza wspólna sprawa”, postanowili jednak przeprowadzić spotkanie. Marcelina Chodyniecka-Kuberska, odpowiedzialna za Program Estetyzacji Miasta, omówiła strategię meblowania, wspomagając się slajdami z propozycjami mebli miejskich dla czterech stref (Stare Miasto, Strefa Miejska Historyczna, Miejska Nowoczesna i przyrodniczo-rekreacyjna). Przedstawiła też przykłady zastosowania spójnego umeblowania w innych miastach Polski i Europy.
Asystent prezydenta Olsztyna ds. estetyzacji opowiedziała również o dotychczasowych efektach pracy nad wprowadzaniem spójności w wyglądzie miasta. Jest wśród nich likwidacja zastraszającej liczby żółtych barierek przy miejskich ulicach. Zostaną one stopniowo wymienione na limonkowe (zgodnie z kolorystyką promowaną w nowym systemie mebli miejskich) i będą stawiane w mniejszej ilości, głównie przy skrzyżowaniach. Jest również wstępna zgoda na zmianę kolorystyki olsztyńskich autobusów. Mocno opowiada się również za zmianą wyglądu olsztyńskich toalet. Na Starym Mieście pojawiła się również pierwsza tabliczka z nazwą ulicy, zgodna z kolorystyką dla strefy historycznej (brązowo-beżowa).
Tradycyjnie już w trakcie spotkania pojawiło się także kilka nowych pomysłów, wśród nich propozycja utworzenia miejsca gry dla miłośników szachów, utworzenia na terenie Parku Podzamcze wystawy ruchomych rzeźb oraz wyprawiania co dwa tygodnie jarmarków na terenie starówki.
Czy pomysły te doczekają się realizacji, czas pokaże.
Z D J Ę C I A