Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
23:25 23 listopada 2024 Imieniny: Adeli, Felicyty
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Sprawy społeczne
Karol Dempich | 2011-03-13 14:16 | Rozmiar tekstu: A A A

Wiosna – ach to Ty?!

Olsztyn24
Tak czy inaczej, świat niedługo stanie się kolorowy

Co czeka nas w nadchodzącym tygodniu? Czy wiosna zagości u nas na dobre czy przeciwnie, musimy przygotować się jeszcze na powrót zimy?

Uśmiechnięte twarze, radosne spojrzenia i coraz mniej zimowych okryć, a więcej zwiewnych, wiosennych kurtek. Spacerując dziś po olsztyńskiej Starówce trudno oprzeć się wrażeniu, że wiosna zawitała do nas na dobre. Czy aby na pewno? Od kilku dni temperatura w cieniu przekracza 10 stopni, a na niebie nie brakuje słońca.

Jak to jednak bywa z pierwszymi przejawami wiosny, taka aura długo się nie utrzyma. Nadzwyczaj ciepło będzie jeszcze w poniedziałek, ale już od wtorku gwałtownie się ochłodzi. Pocieszające jest to, że mrozu w ciągu dnia raczej nie będzie. Mimo wszystko znów zaczniemy narzekać na pogodę, bo po kilku dniach z wiosenną aurą ponownie będziemy musieli zmierzyć się z temperaturami nieznacznie przekraczającymi zero. Do tego dojdą jeszcze opady deszczu, miejscami dość obfite.

Kiedy zatem wiosna zagości u nas na dłużej? Tego na razie nie wiemy. Wiele wskazuje na to, że na wysokie temperatury dochodzące do 20 stopni poczekamy co najmniej do końca marca, a może nawet do pierwszej dekady kwietnia.
R E K L A M A
W zbliżającym się tygodniu czekają nas i słoneczne i deszczowe chwile. Będzie ciepło i przyjemnie, ale też chłodno i wilgotno. To jednak nie wszystko, bo pod koniec tygodnia na niebie będziemy mogli podziwiać dość ciekawe zjawisko. W sobotę księżyc osiągnie perygeum. Co należy przez to rozumieć?

- Księżyc będzie najbliżej Ziemi. Odległość od środka naszej planety będzie wynosiła jedynie 356 577 km - mówi Bogusław Kulesza, kierownik Działu Astronomicznego olsztyńskiego Planetarium. - Tego dnia Księżyc będzie w pełni, zatem na niebie będzie miał największe rozmiary.

Co to dla nas oznacza? Srebrny Glob będzie królował na naszym niebie. Jeśli pogoda dopisze, będzie to doskonała gratka dla miłośników fotografii i astronomii. W Internecie nie brakuje jednak informacji na temat negatywnych skutków perygeum Księżyca. Jeszcze przed piątkowym trzęsieniem ziemi w Japonii na forach tematycznych można było znaleźć liczne opinie dotyczące występowania rozmaitych anomalii przy okazji tzw. zjawiska Superksiężyca. Ostatnie perygeum w 2005 roku poprzedziło katastrofalne tsunami w Indonezji. Czy i teraz zwolennicy teorii spiskowych będą łączyć oba wydarzenia?

REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.