Szybki PIT - maskotka akcji rozliczeń podatkowych
Do końca lutego płatnicy mieli obowiązek przekazać podatnikowi i właściwemu urzędowi skarbowemu imienną informację o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy - na formularzu PIT-11. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy takiej informacji nie otrzymaliśmy?
W przypadku, gdy podatnik nie otrzymał jeszcze od swojego pracodawcy (płatnika) takiej informacji, powinien jak najszybciej się z nim skontaktować w celu wyjaśnienia przyczyn takiej sytuacji. Jeżeli mimo to pracodawca nadal będzie się ociągał z przekazaniem PIT-u, można wysłać do pracodawcy pismo ponaglające. W piśmie tym należy wskazać, że zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z obowiązku tego płatnik powinien wywiązać się do końca lutego. Kopię tego pisma można przesłać także do urzędu skarbowego. Za niedopełnienie tego obowiązku płatnikowi grozi odpowiedzialność z kodeksu karnego skarbowego.
Co robić w sytuacji, gdy nadal nie mamy informacji o wysokości uzyskanych dochodów? Brak PIT-11 od płatnika nie zwalnia podatnika z obowiązku rozliczenia się z uzyskanych dochodów. W takim wypadku zeznanie roczne należy sporządzić na podstawie posiadanych danych własnych (np. zawartej umowy, wyciągów bankowych) i według najlepszej wiedzy.
Ważne:
Do zeznania podatkowego załączmy pismo wyjaśniające, że nie otrzymaliśmy od płatnika informacji PIT-11, a zeznanie wypełniliśmy według posiadanych dokumentów i najlepszej naszej wiedzy.
Do prawidłowego obliczenia zobowiązania podatkowego niezbędne jest wskazanie nie tylko wysokości wynagrodzenia brutto, wysokości potrąconych składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, które odpowiednio pomniejszają dochód i podatek, ale także wiedza w zakresie pobranych i odprowadzonych przez płatnika zaliczek na podatek dochodowy. Pomocne w tym zakresie mogą okazać się „paski” z wypłaty otrzymywane od pracodawcy, z których wynikają informacje o wysokości wynagrodzenia brutto, wynagrodzenia do wypłaty, zastosowanych kosztach uzyskania przychodu, a także o wysokości zaliczki na podatek dochodowy. Informacje dotyczące składek ZUS i na ubezpieczenie zdrowotne znajdują się natomiast na otrzymywanym od pracodawcy formularzu ZUS RMUA. Można także wystąpić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z wnioskiem o udzielenie informacji o zadeklarowanych i zapłaconych składkach. Te dane również mogą znajdować się na „paskach” z wypłaty.