W piątek (11.03) w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie zostanie zainaugurowany pilotażowy program profilaktyki zakażeń HCV „Stop HCV”. Wirus HCV jest przyczyną wirusowego zapalenia wątroby typu C. Wśród wirusów atakujących wątrobę stanowi największy problem epidemiologiczny. Szacuje się, że w Polsce żyje ok. 700 tys. nosicieli wirusa HCV nieświadomych zakażenia (w województwie warmińsko-mazurskim może to być 20-30 tys. osób), które mogą potencjalnie zarażać inne osoby (u dużej części zarażonych przez 20-30 lat choroba przebiega bezobjawowo). Obecnie najczęściej wirusowe zapalenie wątroby typu C wykrywane jest przypadkowo.
Z uwagi na ten poważny problem, Państwowa Inspekcja Sanitarna i Polska Grupa Ekspertów HCV rozpoczęły realizację ogólnopolskiego programu profilaktycznego, którego celem jest powstrzymanie szerzenia się zakażenia. W 2011 r. do programu przystąpiło województwo warmińsko-mazurskie.
Do realizacji zadania na terenie województwa wytypowano 21 poradni podstawowej opieki zdrowotnej, 9 poradni chorób zakaźnych i 3 szpitale wojewódzkie. Podmioty te będą prowadzić akcję informacyjną oraz zlecać wykonanie badań laboratoryjnych w kierunku wykrycia wirusa HCV u osób z grup podwyższonego ryzyka (zarówno dzieci i dorosłych), dzięki którym możliwe jest wdrożenie skutecznego leczenia.
p>Koordynatorem całości programu na terenie województwa został Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie. Program jest współfinansowany przez NFZ i Samorząd Województwa.
Jutro, o godz. 11.00, w sali konferencyjnej WSSD odbędzie się spotkanie przedstawicieli sanepidu, NFZ, samorządu województwa i wykonawców programu w celu omówienia jego realizacji.