Rośnie liczba olsztynian, którzy potrzebują fachowej porady w sprawie praw konsumenckich. Problemy pozostają jednak bez zmian.
Pomoc przy redagowaniu pism i porady prawne - z tym najczęściej olsztynianie przychodzą do Miejskiego Rzecznika Konsumentów. Co roku najczęściej reklamują obuwie, sprzęt RTV-AGD, ale także usługi finansowe. Liczba rodzajów problemów jest na ogół stała, rośnie za to liczba osób, które szukają pomocy. W 2007 roku olsztyńską rzeczniczkę odwiedziło ponad 1700 osób, rok później ponad 2 tys., podobnie w poprzednim. Rozpoczęty rok może być jednak rekordowy.
-
Od początku roku odnotowałam 490 spraw - informuje rzeczniczka konsumentów, Jadwiga Urbańska.
- Po tej dwumiesięcznej statystyce widać, że osób, które potrzebują pomocy przybywa. Największy problem to nieznajomość przepisów.
- Efektem tego jest wielokrotnie nieprzestrzeganie prawa przez przedsiębiorców - precyzuje rzeczniczka.
- Jeśli widać, że klient zna przepisy, najczęściej staje się partnerem do rozmowy i jest zupełnie inaczej traktowany. Warto nauczyć się choćby rozgraniczać czym jest gwarancja, a czym jest niezgodność towaru z umową. Klienci muszą pamiętać, że mają ustawowo zagwarantowane prawo do reklamacji niezgodności towaru z umową, które obowiązuje przez dwa lata od nabycia określonego przedmiotu. Nie sięgajmy beztrosko do gwarancji, bo to później przysparza tylko problemów. To jest tylko uznaniowe prawo, ktoś sobie je napisał i tyle. Prawdziwą ochronę daje nam ustawodawca.Osoby, które mają wątpliwości związane z przepisami konsumenckimi, mogą przyjść po poradę każdego dnia roboczego do biura rzecznika, które mieści się przy ul. Wyzwolenia 30A za Urzędem Stanu Cywilnego.
Rzecznik będzie także przyjmować jutro (3.03) w Punkcie Obsługi Interesanta w hipermarkecie Real. O poradę będzie można poprosić między 11:00 a 15:00.