Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
18:24 22 listopada 2024 Imieniny: Cecylii, Stefana
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Muzyka, koncerty
red. | 2011-03-01 19:05 | Rozmiar tekstu: A A A

Filharmonia zaprasza na koncert

Olsztyn24
| Więcej zdjęć »

Filharmonia Warmińsko-Mazurska w Olsztynie zaprasza na kolejny koncert Symfoniczny. W piątkowy (4.03) wieczór przed olsztyńską publicznością wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod dyrekcją Zygmunta Rycherta oraz soliści: Bartosz Bryła (skrzypce) i Michał Bryła (altówka). Słowo o muzyce wygłosi Janusz Ciepliński.

W programie koncertu znajdą się:

» Gioacchino Rossini - Uwertura do opery „Cyrulik sewilski”
» Benjamin Britten - Koncert podwójny b- moll na skrzypce, altówkę i orkiestrę symfoniczną
» Antonin Dvořák - VIII Symfonia G-dur op. 88.

Zygmunt Rychert urodził się 2 V 1947 r. w Gdańsku. Już od 4. roku życia uczył się gry skrzypcowej pod kierunkiem ojca. Studiował w PWSM w Poznaniu dyrygenturę w klasie prof. Witolda Krzemieńskiego (dyplom z wyróżnieniem w 1971 r.), oraz kompozycję w klasie prof. Floriana Dąbrowskiego. Jako najmłodszy uczestnik wziął udział i został laureatem I Konkursu Dyrygenckiego w Katowicach w 1971 roku.
R E K L A M A
Po studiach, jako stypendysta MKS w 1971 r. otrzymał roczne stypendium, aby pełnić funkcję dyrygenta-asystenta w Filharmonii Narodowej w Warszawie (1971-1972 ), funkcję tę pełnił także później do 1974 roku, już jako etatowy pracownik Filharmonii Narodowej. W 1973 r. jako asystent Witolda Rowickiego wyjechał wraz z orkiestrą Filharmonii Narodowej na 2-miesięczne tournee do Japonii, gdzie dyrygował koncertem w Tokio (z Tokyo Chamber Orchestra). W następnym roku prowadził 17 koncertów na 2-miesięcznym tournee orkiestry Filharmonii Narodowej po USA, w Nowym Jorku oraz innych ośrodkach.

W 1974 roku założył nową orkiestrę symfoniczną w Gdańsku, którą wkrótce przemianowano na Filharmonię Bałtycką. Jako jej założyciel i pierwszy szef prowadził ją przez 17 sezonów, będąc dyrektorem artystycznym tej instytucji.

Oprócz Filharmonii Bałtyckiej w następnych latach prowadził jako szef artystyczny także Operę w Bydgoszczy, Operę Bałtycką w Gdańsku oraz Filharmonię w Szczecinie. Przez ok. 3 lata także współpracował jako kierownik artystyczny z Wiener Musik Theater, prowadząc kilkaset przedstawień operowych i operetkowych w RFN, Danii, Austrii i Szwajcarii.

Przez 40 lat intensywnej pracy dyrygenckiej wielokrotnie współpracował ze wszystkimi filharmoniami i orkiestrami radiowymi w Polsce, a także w większości krajów Europy (m.in. koncerty w Wiedniu, Leningradzie, Pradze, Kopenhadze, Reykjaviku, La Valetcie, Wenecji, Tallinie, Lwowie, Odessie, Charkowie, Genewie, Zurychu, Berlinie, Hamburgu, Monachium, Stuttgarcie) oraz w USA i w Japonii.

Współpracował wiele razy ze wszystkimi najwybitniejszymi solistami polskimi, a również często zagranicznymi (m.in. I. Ojstrach, M. Rostropowicz, P. Badura-Skoda, M. Magin, T. Nikołajewa, T. Shebanova, T. Dokszycer, P. Damm, I. Żukow, V. Brodski, Zamfir, B. Ringeissen i wielu innych), dyrygując ogółem ok. 1500 koncertami, przedstawieniami operowymi i operetkowymi. Nagrał kilkanaście CD, posiada liczne radiowe nagrania archiwalne, brał udział w wielu transmisjach RTV tak w Polsce jak i zagranicznych, uczestnicząc także w wielu międzynarodowych festiwalach muzycznych.

Posiada kilka odznaczeń i medali, m.in. Złoty Krzyż Zasługi (przyznany dwukrotnie).

Zrekonstruował i całkowicie zinstrumentował na orkiestrę oraz prawykonał następujące utwory zachowane przez kompozytorów w szkicach:
- L. Różycki - Koncert skrzypcowy (nagrał go z E. Nowicką archiwalnie w Katowicach z NOSPR i TV)
- I. Paderewski - Koncert skrzypcowy
- Liszt-Chopin-Czerny-Thalberg-Pixis- Herz : „Hexameron”
- T. Kościuszko - 2 Polonezy

Obecnie wykłada w Akademiach Muzycznych w Bydgoszczy i w Gdańsku, w obydwóch uczelniach prowadzi klasy dyrygentury symfoniczno-operowej oraz Studenckie Orkiestry Symfoniczne.

Bartosz Bryła - skrzypek i pedagog, urodzony 20 czerwca 1960 we Wrocławiu.

Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 6 lat pod kierunkiem Adama Nowaka w Państwowej Szkole Muzycznej we Wrocławiu, a kontynuował w Państwowym Liceum Muzycznym we Wrocławiu (dyplom w 1979). Studiował w Staatliche Hochschule für Musik we Freiburgu w klasie skrzypiec Wolfganga Marschnera, następnie u Jadwigi Kaliszewskiej w Akademii Muzycznej w Poznaniu (dyplom z wyróżnieniem w 1983). Swoje umiejętności doskonalił podczas kursów interpretacji muzycznej Henryka Szerynga, Nathana Milsteina oraz Yehudi Menuhina.

Jest laureatem wielu konkursów: w 1978 otrzymał I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Młodych Skrzypków w Lublinie, w 1981 - wyróżnienie oraz nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu Karola Szymanowskiego na 8. Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, w 1982 - IV nagrodę na 2. Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Louisa Spohra we Freiburgu.

Od 1986 jest członkiem zespołu „Chopin-Trio”, z którym zdobył nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu Wolfganga Amadeusa Mozarta na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Colmar we Francji (1986).

Bartosz Bryła prowadzi intensywną działalność koncertową jako solista i kameralista. Występował na Słowacji, w Czechach, Austrii, Rosji, Niemczech, Szwecji, Norwegii, Danii, Hiszpanii, Grecji, na Kubie, w Chinach, Japonii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Meksyku i Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Brał udział w festiwalach muzycznych w Polsce oraz w wielu festiwalach zagranicznych, m.in. w Beethoven Festival w Nowym Jorku (Stany Zjednoczone), Festival Internacional Cervantino (Meksyk), Schleswig-Holstein Musik Festival (Niemcy), International Music Festival of Santorini (Grecja), jak również w Bergen (Norwegia), Tivoli (Włochy), Gaming (Austria).

W swoim dorobku posiada nagrania płytowe dla takich firm fonograficznych, jak Polskie Nagrania, Wifon, Poljazz-Classik, Emscherland Classik (Niemcy), Selene (światowa premiera nagrania „Sonaty skrzypcowej” Józefa Wieniawskiego z towarzyszeniem pianisty Andrzeja Tatarskiego), EMG Victor (Japonia - udział w nagraniach utworów Fryderyka Chopina). Dokonał także wielu rejestracji archiwalnych dla Polskiego Radia, m.in. pierwszego na świecie nagrania „I Koncertu skrzypcowego fis-moll” Karola Lipińskiego z Orkiestrą Polskiego Radia i Telewizji w Warszawie pod dyrekcją Jerzego Salwarowskiego.

Obok działalności koncertowej Bartosz Bryła zajmuje się jednocześnie pracą pedagogiczną. Prowadzi klasę skrzypiec oraz jest kierownikiem Katedry Instrumentów Smyczkowych w Akademii Muzycznej w Poznaniu. W 1998 otrzymał tytuł profesora. Od 1997 wykłada też w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Ponadto prowadził mistrzowskie kursy wykonawcze w Polsce i za granicą, m.in. na Uniwersytecie Guanajuato (Meksyk), w Konserwatorium w Pekinie, Hunter College of The City University of New York, podczas Letniej Akademii Muzycznej w Żaganiu, Mistrzowskich Kursów Interpretacji Muzycznej w Zell an der Pram (Austria), Mistrzowskich Kursów Interpretacji Muzycznej w Bilbao (Hiszpania). Uczestniczył w pracach jury ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów skrzypcowych, kameralnych oraz lutniczych, m.in. w Lublinie, Elblągu, Gdańsku, Gorzowie Wielkopolskim, Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Zell an der Pram, Brescii i Hinterzarten.

Bartosz Bryła od 2007 jest prezesem Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.

Michał Bryła urodził się 8 lipca 1985 roku w Poznaniu, w rodzinie o wielkich tradycjach muzycznych. Jest absolwentem poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. H. Wieniawskiego, tzw. Szkoły Talentów w klasie prof. Jadwigi Kaliszewskiej oraz ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu, ucząc się równolegle na skrzypcach i altówce w klasie prof. Jadwigi Kaliszewskiej i prof. Bartosza Bryły.

Wspólnie z Meccorre String Quartet Michał Bryła jest studentem Universitat der Kunst w Berlinie w klasie jednego z najlepszych kwartetów na świecie Artemis Quartett. Razem z kwartetem smyczkowym Meccorre String Quartet Michał Bryła studiuje na Uniwersytecie Muzyczny im. F. Chopina w Warszawie w klasie prof. Piotra Raicherta i Włodzimierza Promińskieg (Camerata Quartet). Od roku 2009 Michał Bryła jest asystentem w klasie skrzypiec prof. Bartosza Bryła w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, gdzie w tym samym roku rozpoczął studia na altówce w klasie prof. Piotra Raicherta.

W latach 2000-2002 był stypendystą Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, zajmującego się promocją szczególnych uzdolnień artystycznych. Za wybitne osiągnięcia naukowo-artystyczne otrzymał:
- stypendium Marszałka Województwa Wielkopolskiego (2008)
- stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2006-2010)
- stypendium Prezydenta Miasta Poznania (2008)
- stypendium „Młoda Polska” przyznawane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2009)

Brał udział w licznych kursach mistrzowskich, pracując z takimi osobowościami jak: Wolfgang Marschner, Eckart Runge (Artemis Quartet), Friedemann Weigle (Artemis Quartet), Gregor Sigl (Artemis Quartet), Natalia Prischepenko (Artemis Quartet), Stefan Kamasa, Jerzy Kosmala, Konstanty Andrzej Kulka, Krzysztof Węgrzyn, Marina Jaszwili, Oliver Wille (Kuss Quartet), Jana Kuss (Kuss Quartet), William Coleman (Kuss Quartet), Mikayel Hakhnazaryan (Kuss Quartet), Antonello Farulli, Heime Muller, Jonathan Brown (Cuarteto Casals) Vera Martinez (Cuarteto Casals), Abel Tomas (Cuarteto Casals), Arnou Tomas (Cuarteto Casals). Występował na festiwalach w kraju i za granicą z tak wybitnymi artystami jak: Andrzej Bauer, Nigel Kennedy, Bartłomiej Nizioł, Marek Drewnowski, Jan Stanienda, Jeffrey Swann.

Wspólnie z kwartetem smyczkowym Meccorre String Quartet w roku 2010 zostali wyróżnieni i zaproszeni do współpracy z Alfredem Brendelem na mistrzowskim kursie interpretacji muzycznych w Beethoven-Haus w Bonn.

Michał Bryła jest laureatem wielu konkursów skrzypcowych , altówkowych i kameralnych m.in. w Poznaniu , Zielonej Górze, Gdańsku, Wrocławiu , Łodzi, Lublinie.

Do jego najważniejszych osiągnięć zaliczyć można:

- 2003 - I Nagrodę i Nagrodę Prezydenta Miasta Poznania dla najmłodszego uczestnika Konkursu na Ogólnopolskim Konkursie Altówkowym im. J. Rakowskiego w Poznaniu (drugiej nagrody nie przyznano)
- 2004 - I Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie im. Johannesa Brahmsa w Portchach (Austria), gdzie był najmłodszym uczestnikiem w grupie altówek
- 2005 - I Nagrodę i Nagroda Marszałka Województwa Wielkopolskiego na I Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. E. Umińskiej w Poznaniu.
- 2007 - I Nagrodę na Konkursie Muzyki XX i XXI wieku dla Młodych Wykonawców w Warszawie.
- 2007 - I Nagroda i Nagroda Specjalna EMCY w Międzynarodowym Konkursie Altówkowym FESTIVAL BLED w Słowenii ( drugiej nagrody nie przyznano).
- 2008 - zakwalifikowanie się na Międzynarodowy Konkurs Altówkowy ARD w Monachium, gdzie znalazł się wśród 15 najlepszych altowiolistów z całego świata.
- 2009 - I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Kameralnym im. Maxa Regera w Sondershausen (Niemcy), oraz dwie nagrody pozaregulaminowe dla Meccorre String Quartet.

Obszerny repertuar Michała Bryły obejmuje utwory od baroku do XX wieku, w tym utwory dla niego skomponowane. Koncertował w ważnych salach w Polsce (Studio Koncertowe im. W. Lutosławskiego w Warszawie, Sala Kurlandzka Zamku w Łańcucie, Filharmonia Poznańska im. T. Szeligowskiego, Filharmonia Świętokrzyska, Filharmonia Narodowa, Zamek Królewski w Warszawie, Aula Nova Akademii Muzycznej w Poznaniu, Belweder w Warszawie ) i w wielu krajach Europy oraz w USA. Współpracował z wybitnymi dyrygentami ( Horiaki Masuda, Jacques Mercier, Marek Pijarowski, Jacek Rogala, Jerzy Salwarowski, Aleksandr Adrejew, Jerzy Markiewicz, Marcin Sompoliński, Tadeusz Wojciechowski, Anna Mróz, Piotr Wijatkowski, Stefan Malzew) wykonując koncerty W.A. Mozarta, H. Wieniawskiego, N. Paganiniego, B. Bartoka, W. Waltona, B. Brittena, W. Marschnera, M. Brucha, K. Pendereckiego i G. F. Telemanna.

Ważnym wydarzeniem w jego karierze artystycznej był recital w Konserwatorium Moskiewskim, gdzie prezentował muzykę XX wieku ( K.Penderecki, D. Szostakowicz, P.Hindemith).

Michał Bryła dokonał wielu nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji m.in. z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia „Amadeus”, uczestniczył również w nagraniu filmu biograficznego o Henryku Wieniawskim.

Michał Bryła gra na altówce Jean Baptiste Lefevre (Francja 1784 r.), oraz na skrzypcach Jean Baptiste Vuillaume ( Kolekcja ZPAL).

Z D J Ę C I A
logo FWM
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.