Dziś (24.02) w olsztyńskim ratuszu odbyło się spotkanie z przedstawicielami spółdzielni mieszkaniowych w celu wypracowania wspólnej polityki energetycznej dla Olsztyna. - Przedstawiliśmy program, który pozwoli na obniżenie kosztów zakupu energii ponoszonych przez naszych mieszkańców - mówi Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna. - Proponujemy współpracę, która może przynieść wiele korzyści - dodaje.
Ratusz od 2 lat prowadzi działania, które mają na celu obniżenie kosztów ponoszonych na zakup energii przez miejskie jednostki organizacyjne. W ramach programu „Tańsza Energia dla Olsztyna”, 98 podmiotów podpisało porozumienie o utworzeniu Grupy UM Olsztyn, która wspólnie kupuje energię, dzięki czemu w 2010 roku udało się zaoszczędzić ponad 2 mln złotych.
-
Kupując energię jako cała grupa, jesteśmy w stanie zniwelować pewne koszty, które zwiększałyby kwotę zakupu jaką każda instytucja poniosłaby, gdyby prowadziła oddzielne postępowanie - wyjaśnia Karol Więckowski, doradca prezydenta ds. infrastruktury i gospodarki elektroenergetycznej.
- Takie działanie przynosi wymierne korzyści. Płacimy mniej, przez co zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć na inny cel. Na własnym, dobrym przykładzie chcemy zachęcić spółdzielnie, do utworzenia wspólnej grupy. Namawiamy i proponujemy bezinteresowną pomoc w przejściu przez wszystkie etapy projektu - dodaje.
Spotkanie było także pretekstem do poruszenia wielu spraw, z którymi borykają się olsztyńskie spółdzielnie. Ze strony władz padła deklaracja o przygotowaniu harmonogramu spotkań, na których w poszczególnych blokach tematycznych będą omawiane ważne kwestie socjalne, komunalne i społeczne.