Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
07:23 27 stycznia 2025 Imieniny: Anieli, Przybysława
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Sprawy społeczne
red. | 2011-02-23 15:22 | Rozmiar tekstu: A A A
Zgoda buduje

Wojewoda spotkał się z mniejszościami narodowymi i etnicznymi

Olsztyn24
Mieszkańcy Warmi i Mazur, niezależnie od narodowości, wspólnie uczą się,
pracują i bawią (fot. archiwum)

Marian Podziewski, wojewoda warmińsko-mazurski spotkał się dziś (23.02) z przedstawicielami mniejszości narodowych, by podziękować liderom za to co robią, nie tylko dla swoich rodaków, ale również dla całego województwa.

Historia sprawiła, że na Warmii i Mazurach żyją obok siebie mniejszości narodowe i etniczne. Co ważniejsze - żyją w zgodzie. Badania wykazały, że mieszkańcy naszego regionu należą do najbardziej tolerancyjnych w kraju. Na Warmii i Mazurach nie ma aktów agresji na tle narodowościowym, wyznaniowym. O awansach, karierach zawodowych nie decyduje przynależność narodowa a wiedza, umiejętności i talent. I to jest największe wspólne osiągnięcie.

Tradycje, obyczaje przenikają się, ale zarazem podtrzymywana jest własna tożsamość narodowa i etniczna. Pieniądze wyasygnowane na ten cel przez państwo są dobrze wydanymi pieniędzmi. Hasło i przesłanie corocznie organizowanego festiwalu „Pod wspólnym niebem” najlepiej potwierdzają, że Polacy, Ukraińcy, Niemcy, Romowie, Białorusini, Rosjanie i Litwini razem pracują, bawią się i żyją.

Podczas dzisiejszego spotkania poruszona została niezwykle ważna sprawa spisu powszechnego, który będzie przeprowadzony w tym roku. Wojewoda apelował o czynne wzięcie w nim udziału wszystkich mniejszości narodowych, by spis był miarodajny.
R E K L A M A
W polskim ustawodawstwie rozróżnienie na mniejszość narodową i etniczną zostało uchwalone 6 stycznia 2005 roku ustawą „o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym”. Akt ten zakłada, że mniejszością narodową jest grupa obywateli polskich, która spełnia łącznie następujące warunki: jest mniej liczna od pozostałej części ludności Rzeczpospolitej Polskiej; w sposób istotny odróżnia się od pozostałych obywateli językiem, kulturą lub tradycją; dąży do zachowania swojego języka, kultury lub tradycji; ma świadomość własnej historycznej wspólnoty i jest ukierunkowana na jej wyrażanie i ochronę; jej przodkowie zamieszkiwali obecne tereny RP od co najmniej 100 lat; utożsamia się z narodem zorganizowanym we własnym państwie. Ostatni warunek jest istotny przy rozgraniczeniu pojęć: mniejszość narodowa i etniczna. Mniejszość etniczna różni się tym, że utożsamiana jest z mniejszością bezpaństwową. Dodatkowo ustawa precyzuje, że mniejszościami narodowymi zamieszkałymi w Polsce są: Białorusini, Czesi, Litwini, Niemcy, Ormianie, Rosjanie, Słowacy, Ukraińcy i Żydzi; a za mniejszości etniczne uznaje ustawowo następujące mniejszości: karaimską, turecką, romską i tatarską.

Ustawodawstwo polskie szczegółowo określa prawa mniejszości.

Konstytucja RP zawiera jednoznaczny nakaz równego traktowania wszystkich jej obywateli. Zgodnie z art. 32 wszyscy wobec prawa są równi. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny. Konstytucja w art. 35 stwierdza: „Rzeczpospolita Polska zapewnia obywatelom polskim należącym do mniejszości narodowych i etnicznych wolność zachowania i rozwoju własnego języka, zachowania obyczajów i tradycji oraz rozwoju własnej kultury. Mniejszości narodowe i etniczne mają prawo do tworzenia własnych instytucji edukacyjnych, kulturalnych i instytucji służących ochronie tożsamości religijnej oraz do uczestnictwa w rozstrzyganiu spraw dotyczących ich tożsamości kulturowej.”

REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.