W Olsztynie pomoc będzie można uzyskać w Sądzie Rejonowym
Ministerstwo Sprawiedliwości i Prokuratura Generalna, po raz kolejny organizują „Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw”. Zasadniczym celem akcji jest zwrócenie uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. W tym roku akcja odbywać się będzie od 21 do 26 lutego. Gospodarze „Tygodnia...”, jak zwykle, do udziału w przedsięwzięciu zaprosili warmińsko-mazurskich policjantów.
W ubiegłym roku z porad w jednostkach Policji skorzystało prawie 100 osób. Pytania najczęściej dotyczyły przemocy domowej, działań w przypadku nadużywania alkoholu przez współmałżonka, prawa rodzinnego oraz praw osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych.
Założeniem „Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw” jest interdyscyplinarny charakter pomocy osobom pokrzywdzonym, dlatego przyjęto, że dyżury pełnić będą: prawnik, psycholog, pracownik socjalny i policjant. Dyżury takie planowane są w 16 ośrodkach pomocy dla osób pokrzywdzonych na terenie kraju i odbędą się w dniach od 21 do 25 lutego (poniedziałek - piątek) w godzinach 10.00 - 18.00 oraz 26 lutego (sobota) w godz. 10.00 - 13.00. Na terenie Warmii i Mazur ośrodkiem, w którym dyżur pełnić będzie wspomniany interdyscyplinarny zespół specjalistów będzie Elbląskie Centrum Mediacji i Aktywizacji Społecznej, ul. Franciszka Stefczyka 7-8/6a, 82-300 Elbląg, tel. 55 642 44 25.
Na terenie innych powiatów, wszyscy zainteresowani uzyskaniem informacji będą mogli uzyskać pomoc prawno-psychologiczną zarówno w kontakcie bezpośrednim, jak i telefonicznym. Dyżury pełnione będą w tzw. punktach konsultacyjnych. W tych wytypowanych miejscach usługi świadczyć będą m.in. prawnicy, policjanci, pracownicy socjalni, psychologowie, a także przedstawiciele instytucji pomocowych.
W Olsztynie, pomoc będzie można uzyskać w Sądzie Rejonowym przy ul. Dąbrowszczaków 44, w okresie od 21 do 25 lutego, w godz. 13.00 - 16.00, gdzie dyżurować będą m.in. policjanci.