„Chcesz być sławny? Jesteś początkującym dziennikarzem, pisarzem, poetą? Po prostu lubisz pisać i chcesz się sprawdzić? Nie podoba Ci się poziom tego, co czytasz? Chcesz napisać coś lepszego lub tylko skomentować to, co napisali inni? A może lubisz wygrywać i podróżować? Chcesz podzielić się swoimi literackimi fascynacjami?” - tak od 1 września br. zachęcano młodzież do wzięcia udziału w konkursie literackim „To lubię!”.
Konkurs zorganizowano w ramach „Internetowego Festiwalu Literackiego Euroczytanie 2007” - projektu współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Sąsiedztwa Litwa - Polska - Obwód Kaliningradzki Federacji Rosyjskiej INTERREG III A/TACIS CBC. Ze strony polskiej w projekcie bierze udział Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie.
W konkursie polskim wzięło udział 358 osób, które zgłosiły 422 eseje. Ogółem w trzech krajach zarejestrowano ponad 1000 osób z Litwy, Polski i Rosji, które napisały przeszło 1100 esejów. Konkurs przeznaczony był dla młodzieży w wieku 16-25 lat, głównie z regionów nadgranicznych Polski, Litwy i Rosji. Jego celem była aktywizacja społeczeństwa do poznania i promowania literatury litewskiej, polskiej i rosyjskiej oraz umożliwienie młodzieży zaprezentowania własnej twórczości literackiej przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii i Internetu.
Aby wziąć udział w konkursie należało zarejestrować się zdalnie w serwisie www.euroreading.eu, napisać esej dotyczący twórczości ulubionego pisarza krajowego lub zagranicznego kierując się hasłem konkursu „To lubię!” i również zdalnie przesłać go do skomentowania przez eksperta w danym kraju. Ekspertem w polskiej edycji konkursu był znany olsztyński prozaik i felietonista Radia Olsztyn - Włodzimierz Kowalewski. W trakcie konkursu opatrzył komentarzami i zatwierdził do udziału w konkursie ponad 350 prac.
Wczoraj (5.12) ogłoszono wyniki konkursu „To lubię”. Oto lista polskich laureatów:
1) kategoria „Eseje dotyczące twórczości pisarzy krajowych”:
* laureaci jury
- Ewa Rogalska - „I zobaczyłem całą jaskrawość...”
- Małgorzata Trąmpczyńska - „Dziurdziowie” wczoraj i dziś
* laureaci internautów
- Aneta Pimpis - „Wrażenia po przeczytaniu dziennika” Zawsze powroty. Dziennik podróży” Julii Hartwig”
- Emilia Walendziewska - „...o sobie samej”
2) kategoria „Eseje dotyczące twórczości pisarzy zagranicznych”:
* laureaci jury
- Magdalena Korbut - „Wulkan namiętności”
- Karolina Perzan - „Czy znasz tę blondynkę”
* laureaci internautów
- Agata Wrochna - „Chitra Banerjee Divakaruni - mistrzyni metafory”
- Edyta Wolny - „Zwielokrotnienie wariacji, czyli Bach pióra”
24 nagrodzone eseje (po 8 z każdego kraju - Litwy, Polski i Rosji) zostaną opublikowane w wydawnictwie pofestiwalowym, a ich autorzy zostali zaproszeni do uczestnictwa w konferencjach podsumowujących projekt na Litwie, w Polsce i w Rosji, które odbędą się w styczniu 2008 r.