Krótka Polka
„Niech każdy z nas uratuje to co kocha. Dzięki temu zostaną na świecie lasy tropikalne, wilki, jeże, żyrafy i tygrysy.” Tym zdaniem rozpoczyna się apel zamieszczony na stronie internetowej Stowarzyszenia Kobiet Dakini, które między innymi za pomocą tego właśnie hasła chce uratować przed ekologiczną śmiercią leśne jeziorko w Świetlistym Lesie koło Pupek.
Z dalszej lektury apelu dowiedzieć się można, że:
„Piękne, leśne jeziorko na Warmii umiera. W ciągu 20 lat jego powierzchnia zmniejszyła się o 60%. Możemy ten proces odwrócić, ale musimy działać TERAZ. W jeziorze i na jego brzegach żyje wiele unikatowych gatunków roślin i zwierząt. Jezioro jest ich domem. Wiele pokoleń ludzi cieszyło się jego pięknem. My od lat jeździmy do lasu - rezerwatu, które to jezioro otacza. Doświadczyłyśmy piękna jeziora, jego mocy i niezwykłej kojącej energii. Pokochałyśmy je i dlatego chcemy zrobić wszystko, co możliwe, aby je uratować.
Pracownicy Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego podjęli się przeprowadzenia badań, które zdiagnozują chorobę jeziora i zalecą leczenie. Przyczyny wysychania i zarastania to prawdopodobnie zatkanie kanału między dużym a małym jeziorem oraz zbyt duże zużycie nawozów sztucznych przez okolicznych mieszkańców.
Z wynikami badań zwrócimy się do instytucji, które mogą i powinny się o jezioro zatroszczyć i zaprosimy je do współpracy. Włączymy lokalną społeczność w nasze działania.
TERAZ zbieramy pieniądze na roczne badania, które pokażą czemu jezioro znika i jak możemy mu pomóc.” Jednym z zapowiadanych przez stowarzyszenie działań na rzecz ratowania jeziora był koncert Kapeli Krótka Polka, który odbył się dzisiaj (11.02) w olsztyńskiej Pozytywce - Knajpie Wczorajszego Fasonu. Organizatorzy zaprosili wszystkich miłośników czystej wody i przyjaznych szuwarów na magiczno-ekologiczny, improwizowany koncert, na którym zbierali „co łaska”, aby wspomóc badania, które doprowadzą do określenia przyczyn jego obumierania.
Oprócz folkowej muzyki, śpiewów i tańców, gości koncertu uraczono również dodatkowymi atrakcjami w postaci wykonanych przez członków kapeli frykasów oraz możliwości zamówienia walentynki wykaligrafowanej w stylu kraju kwitnącej wiśni.
Więcej informacji na temat akcji dostępnych jest na stronie www.dakini.org.pl