Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
09:30 22 listopada 2024 Imieniny: Cecylii, Stefana
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Wystawy, ekspozycje
red. | 2011-02-10 23:59 | Rozmiar tekstu: A A A

Czeczot w Amfiladzie

Olsztyn24
Małgorzata Sadowska otwiera wystawę | Więcej zdjęć »

Rok temu w Galerii Amfilada olsztyńskiego MOK-u oglądaliśmy satyryczną ekspozycję „Rysunki dawne i nowe” Sławomira Mrożka. Teraz przyszedł czas na kolejnego z wielkich karykaturzystów - Andrzeja Czeczota. Wernisaż wystawy półtorej setki jego prac, ze zbiorów Muzeum Karykatury w Warszawie, odbył się w czwartkowy (10.02) wieczór. Podobnie jak rok temu miejscem ekspozycji rysunków jest Galeria Amfilada Kamienicy Naujacka MOK.

Andrzej Czeczot (rocznik 1933), ze względu na podeszły wiek, nie mógł przyjechać do Olsztyna na wernisaż, chociaż Muzeum Karykatury mocno o to zabiegało. Charakteryzując więc jego sylwetkę posłużymy się informacjami podanymi przez otwierającą wystawę Małgorzatę Sadowską z olsztyńskiego MOK-u oraz przygotowaną na wystawę ulotką informacyjną.

Autor wystawianych w Amfiladzie rysunków jest grafikiem, malarzem, ilustratorem, scenografem. Najbardziej znany jest jako autor rysunków satyrycznych i klasycznych filmów animowanych. Ważnym obszarem jego twórczości jest również projektowanie grafiki użytkowej (plakaty, afisze, okładki i ilustracje książkowe).

Czeczot jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Zadebiutował w tygodniku „Szpilki” w 1956 roku, był także kierownikiem artystycznym Wydawnictwa „Śląsk”. Rysował dla „Szpilek„”, „Literatury”, „olski”, „Ty i ja”, „Studenta” i wielu innych pism.
R E K L A M A
Jest autorem 30 krótkometrażowych filmów animowanych dla dorosłych (m.in. Makatki, 1978), a także scenografii telewizyjnych, teatralnych i kabaretowych. Rysował w regionalnym piśmie „Solidarność Zagłębia” i tam regularnie narażał się I sekretarzowi KW i innym.

W czasie stanu wojennego był internowany. Od 1982 do 1997 roku mieszkał i pracował w USA. W czasie emigracji jego rysunki zamieszczały The New York Times, New Yorker i Wall Street Journal. Szwajcarski Graphis zamieścił w jednym z numerów z lat 80. monografię Czeczota.

W USA zaczął malować. Jego akwarele były sprzedawane w Ash Hoorn Gallery na Manhattanie w Nowym Jorku i w Nautucket. Swoje prace wystawiał też w FF-Gallery w Brooklynie, w Chicago i w Toronto.

W latach 90. wrócił do Polski. W 2002 roku zrealizował pełnometrażowy film animowany „Eden”, za który otrzymał Nagrodę Dodatkową Jury na XXVII Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Został także bohaterem filmu dokumentalnego „Z Czeczotem przez niebo i piekło” (2000, reż. Piotr Bikont).

W 2008 roku z rąk ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego odebrał Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Obecnie stale publikuje w „Polityce” i „Nie”.

Wystawa rysunków Andrzeja Czeczota w Amfiladzie będzie czynna przez miesiąc.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Wernisaż wystawy prac Andrzeja Czeczota
10-02-2011
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.