Johann Wolfgang Niklaus, dyrektor artystyczny Scholi Teatru
Węgajty (fot. EM) |
Więcej zdjęć »
O współczesnej poezji i niecodziennym teatrze będzie rozmawiać młodzież z Warmii i Mazur dzięki projektowi, który powstał w Instytucie Stosunków Kulturalnych z Zagranicą w Stuttgardzie. Gośćmi spotkania organizowanego w dniach 4-6 lutego w gospodarstwie agroturystycznym w Mycynach koło Olsztynka będzie poeta Roman Maciejewski-Varga (tomik „Song dla przyjaciół”) oraz dyrektor artystyczny Scholi Teatru Węgajty Johann Wolfgang Niklaus.
Projekt prowadzi Pauline Andrzejewski, przedstawicielka Instytutu Stosunków Kulturalnych z Zagranicą w Stuttgardzie (IFA), z pomocą Związku Stowarzyszeń Niemieckich Warmii i Mazur w Olsztynie oraz Stowarzyszenia Ludności Niemieckiej „Herder” z Morąga. W warsztatach weźmie udział prawie 20 osób z całego regionu, zainteresowanych kulturą, sztuką, dziennikarstwem, formami współczesnego przekazu.
Część dyskusyjną poprowadzi Pauline Andrzejewski oraz Elżbieta Mierzyńska, członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, reprezentująca Fundację Środowisk Twórczych.
Instytut, który reprezentuje Pauline Andrzejewski angażuje się na całym świecie na rzecz wymiany kulturalnej w dziedzinie sztuki oraz dialogu społeczeństw obywatelskich. Przyznaje stypendia, przygotowuje i organizuje wystawy dzieł sztuki niemieckiej oraz programy wymiany i konferencje międzynarodowe. Na tereny w Polsce, gdzie mieszka mniejszość niemiecka, instytut deleguje tak zwanych managerów ds. kultury i mediów. Wspierają oni działalność kulturalną, młodzieżową i oświatową związków mniejszości niemieckiej, pracują w niemieckojęzycznych redakcjach gazet oraz redakcjach radiowych mniejszości niemieckiej. Projekty przygotowane przez managerów ds. kultury i mediów nie są nigdy skierowane wyłącznie do mniejszości niemieckiej, lecz do wszystkich zainteresowanych.
Wybór gości warsztatów w Mycynach był kierowany myślą o potrzebach intelektualnych młodego człowieka, który nie zawsze znajduje to, co cenne, w tym co najczęściej spotyka wokół i co znajduje w ofercie środowiskowej. W świecie zdominowanych przez kulturę masową i agresję politycznych debat, młodzież nie znajduje miejsca do kreacji bardziej pozytywnych, inspirujących do twórczości, wzbogacających duchowo. Tematem rozmów o niecodziennym teatrze w Węgajtach może być zatem poszukiwanie źródeł i wartości dziedzictwa kulturowego, ale też problem uprawiania sztuki niszowej w czasach komercji, czyli inaczej mówiąc dola artysty. Organizatorzy zadbali, aby prezentacje, warsztaty i dyskusje przebiegały w atmosferze „domowej”, przy kominku i obiedzie oraz podczas spacerów po okolicy.
Z D J Ę C I A