Volkswagen wprowadził na rynek zupełnie nową Jettę. Model ten znany jest na całym świecie, sprzedano już ponad 9,6 miliona egzemplarzy. Z długością 4,64 metra (+ 9 centymetrów) bardziej niż wcześniej Jetta wpisuje się w lukę między Golfem (4,2 metra) i Passatem (4,77 metra). Nowa Jetta odcięła się od bestsellera klasy kompaktowej - Golfa i ma teraz równie indywidualny charakter, jak Eos czy Tiguan.
Nadwozie sedan lub hatchback - dwie koncepcje samochodu, dwa kierunki stylistyczne, dwa motoryzacyjne gusty. W zależności od klasy auta i regionu świata obie wersje nadwozia trafią na zupełnie inne rynki. Na przykład w USA samochody z nadwoziem sedan, czyli klasyczne limuzyny, są bardzo popularne nie tylko wśród aut klasy wyższej, ale nawet w klasie kompaktowej (osiągają 40-procentowy udział w rynku). Podobnie sprawa wygląda w krajach takich jak Chiny czy Turcja. We wszystkich tych regionach Volkswagen Jetta jest bestsellerem. O tym, że inne rynki rządzą się własnymi zasadami, może świadczyć przykład Niemiec: tutaj w klasie samochodów kompaktowych i średnich (segment A) aż 46,7 procent udziału w rynku mają samochody ze skośnym tyłem (hatchback). Podobnie jest we Francji czy we Włoszech. W tych krajach gwiazdą jest Golf. W wyższych klasach coraz większe znaczenie mają limuzyny. Szczególnie w przypadku, gdy design i technika mają sportowy charakter, a jakość jest wysoka, między Skandynawią a Morzem Śródziemnym klienci podróżujący służbowo i prywatnie chętnie kupują limuzyny. W Europie Zachodniej udział sedanów w segmencie B wynosi około 20 procent i tendencja jest wzrostowa.
Volkswagen zmienił wymiary Jetty, jej formę i design. Z długością 4,64 metra jest ona pozycjonowana dokładnie między segmentem A i B. Ze względu na swoją atrakcyjną cenę, Jetta nadal dociera do kierowców kompaktowych limuzyn, jednocześnie jednak przyciąga uwagę nowych klientów, którzy jeżdżą lub chcieliby jeździć większymi i wyżej pozycjonowanymi samochodami.
Jetta 2011 roku jest całkowicie nowym samochodem. Nigdy przedtem Jetta nie była większa, bardziej sportowa i bardziej wyjątkowa. O jej niepowtarzalności świadczy chociażby fakt, że nie ma teraz żadnego elementu nadwozia wspólnego ze spokrewnionym technicznie Golfem. Jest teraz osobnym modelem jak Eos czy Tiguan. Ponadto Volkswagen nową Jettą po raz kolejny wyznacza zupełnie nowe standardy jakościowe w tym segmencie samochodów.
Nowy model ma długość 4,64 metra, wysokość 1,45 metra i szerokość 1,78 metra. Jest zatem o dziewięć centymetrów dłuższy od poprzednika. Równocześnie w jego stylistyce dominuje nowe DNA designu Volkswagena. Czyste, precyzyjne linie i atletycznie napięte płaszczyzny decydują o eleganckim i dynamicznym stylu tej limuzyny.
Cechy stylistyczne, które charakteryzują wszystkie nowe Volkswageny ostatnich lat, łączą się w sylwetce tej limuzyny, w nową formę interpretacji DNA designu stworzonego przez włoskiego stylistę - Waltera de Silvę. Najlepszym przykładem jest charakterystyczna linia „tornado”. Przecina ona główną powierzchnię dużych płaszczyzn i wprowadza do nich dynamikę. Sportowe wrażenie robią także lusterka zewnętrzne: ich design z kierunkowskazami w formie wąskich pasów nawiązuje stylistycznie do rozwiązania zastosowanego w nowym Passacie i Eosie.
Seryjnie nowa Jetta wyposażona jest w sześć poduszek powietrznych (poduszka dla kierowcy i pasażera, poduszki boczne z przodu oraz kurtyny w oknach bocznych z przodu i z tyłu). Opcjonalnie można rozszerzyć pakiet o tylne poduszki boczne. Aby poduszki rozwijały się optymalnie, w nowej generacji Jetty zastosowano specjalne czujniki rozpoznające siłę zderzenia. Elektronika rejestruje sygnały, które powstają jako dźwięki materiałowe przy szybkiej deformacji struktur nośnych w obrębie przedniej części nadwozia. Rozchodzą się one z dużą prędkością w strukturze pojazdu i dostarczają bardzo szybko i precyzyjne informacje o sile uderzenia. Dzięki odpowiedniemu połączeniu wyczuwalnych i słyszalnych sygnałów możliwa jest szybsza, a jednocześnie bardziej niezawodna ocena zderzenia przez czujniki poduszek powietrznych. Dzięki temu działanie poduszek i napinaczy pasów może być lepiej dopasowane do rodzaju zderzenia, co z kolei zwiększa stopień ochrony pasażerów. System czujników Volkswagena został wyróżniony w Niemczech Bawarską Nagrodą za Innowacje.
Nadwozie nowej Jetty wykonane jest częściowo ze stali o najwyższej wytrzymałości formowanej na gorąco. Ten specjalny rodzaj stali pozwala na uzyskanie ekstremalnie bezpiecznej struktury pojazdu bez zwiększania jego masy.
Zależnie od rodzaju zderzenia energia rozprowadzana jest przez dokładnie zdefiniowane drogi przenoszenia obciążeń, co powoduje pochłonięcie części energii działającej na pasażerów. Ze stali o najwyższej wytrzymałości wykonane są między innymi słupki A, B i C oraz belki dachowe.
Zaprojektowane zupełnie od nowa wnętrze nowej Jetty stanowi pomost do kolejnej, wyższej klasy aut i tym samym wyraźnie zostawia w tyle konkurentów. Jetta dzięki dłuższemu rozstawowi osi oferuje większą przestronność, zwraca również uwagę dopracowanymi detalami oraz doskonałą ergonomią.
Ergonomiczny kokpit
Okrągłe zegary w stylu nowego Passata, otoczone srebrnymi pierścieniami, umieszczone są optymalnie w polu widzenia. Między nimi znajduje się komputer pokładowy. Nowe trójramienne kierownice (opcjonalnie multifunkcyjne) mają atrakcyjną formę i są przyjemne w dotyku. Konsola środkowa jest lekko skierowana w kierunku kierowcy, dzięki czemu zapewnia świetną ergonomię prowadzącemu samochód.
Dźwignia hamulca ręcznego została umieszczona w innym miejscu, przez co z jej prawej strony mogły się znaleźć większe uchwyty na kubki. Liczne schowki wraz z środkowym podłokietnikiem oraz specjalny uchwyt na okulary są kolejnymi elementami ułatwiającymi codzienne podróżowanie Jettą.
Mimo bardziej płaskiej i niżej poprowadzonej linii dachu, efektywna przestrzeń między siedziskiem a dachem dla kierowcy i pasażera pozostała mniej więcej taka sama i wynosi 1014 milimetrów. Obie siedzące z przodu osoby mają do dyspozycji nowe, ergonomiczne fotele zapewniające wysoki komfort podczas długich podróży. Dzięki przedłużonemu do 2651 milimetrów rozstawowi osi, także trzyosobowa tylna część kabiny Jetty stała się wygodniejsza. Na przykład odległość między oparciem tylnej kanapy a przednimi fotelami wynosi teraz aż 1046 milimetrów. Odległość między siedziskiem a dachem z tyłu utrzymana została na dobrym poziomie, znanym z poprzedniej generacji Jetty, i wynosi 943 milimetry.
Już w wersji podstawowej oparcie tylnej kanapy jest dzielone w stosunku 40/60. Bagażnik o pojemności 510 litrów może być otwierany zdalnie (przyciskiem na drzwiach kierowcy lub pilotem centralnego zamka). Otwór na środku oparcia tylnej kanapy (seryjny od wersji Comfortline) pozwala na przewożenie długich przedmiotów.
W Europie Volkswagen oferuje Jettę w trzech liniach wyposażenia: Trendline, Comfortline i Highline. Takie rozwiązania, jak klimatyzacja (Climatic), elektrycznie otwierane i zamykane wszystkie szyby, sześć poduszek powietrznych i ESP z funkcją podpowiedzi ruchem kierownicy i stabilizacją przyczepy należą już do wyposażenia seryjnego wersji Trendline.
W momencie wprowadzania na rynek Jetta Trendline będzie oferowana z silnikami TDI i TSI o mocy 77 kW/105 KM. Każdy z nich może być zamawiany w wyjątkowo oszczędnej wersji BlueMotion Technology. W tym przypadku do wyposażenia seryjnego należy system Start-Stop oraz system odzyskiwania energii hamowania. Dla Jetty Trendline 1.6 TDI dostępna jest także 7-stopniowa przekładnia dwusprzęgłowa DSG.
Jeszcze bardziej komfortowa jest Jetta Comfortline. Jest ona dostępna obecnie również z silnikami TDI i TSI o mocy 105 kW oraz z TDI o mocy 103 kW/140 KM. Jako opcję można zamówić mocniejszy TDI z 6-stopniową DSG.
Najwyższym modelem tej serii jest Jetta Highline. W momencie europejskiego debiutu będzie ona oferowana z dwoma silnikami TDI 105 KM i 140 KM (na życzenie z przekładnią DSG).
Dla wszystkich trzech wersji wyposażenia można zamówić siedzenia i wykończenie wnętrza w podstawowych kolorach Titan czarny, Latte Macchiato i Corn Silk. Jako opcję Volkswagen oferuje dla Jetty Comfortline i Highline tapicerkę skórzaną Vienna w kolorze Latte Macchiato i Corn Silk.
Seryjnie we wszystkich wersjach wyposażenia montowany jest system audio RCD 210. Większą moc i więcej funkcji oferuje opcjonalny RCD 310 (z podwójnym tunerem i ośmioma głośnikami). Najwyższym systemem audio jest RCD 510 z wbudowaną wewnętrzną zmieniarką na 6 płyt CD, gniazdem kart SD i dotykowym ekranem. Jako opcja systemy RCD 310 i RCD 510 mogą być rozbudowane o moduł DAB do cyfrowego odbioru radiowego. Wszystkie wersje Jetty dostępne są z opcjonalnym zestawem głośnomówiącym (trzy systemy) dla telefonu. Ponadto pod nazwą Volkswagen Sound oferowany jest przygotowany specjalnie dla Jetty system nagłośnieniowy.
W momencie wprowadzenia na rynek Jetta oferowana jest z silnikami o mocy 77 kW/105 KM (silnik wysokoprężny TDI i benzynowy TSI) oraz 103 kW/140 KM (TDI). Każdy z silników spełnia normę emisji spalin Euro5. Silniki TDI i TSI o mocy 105 KM są dostępne z pakietem BlueMotion Technology, czyli między innymi z systemami Start-Stop i odzyskiwania energii kinetycznej (rekuperacja). O oszczędności modeli z BlueMotion Technology może świadczyć jednostka 1.6 TDI: mierząca 4,6 metra limuzyna z tym silnikiem zużywa 4,2 l paliwa na 100 km. To rekordowa wartość nie tylko w tej klasie samochodów. Oszczędny jest również 140-konny TDI, który zużywa średnio 4,8 l/100 km. Oba silniki TDI pracują z wtryskiem Common Rail i są połączone z filtrem cząsteczek stałych. W przypadku TSI 105 KM z BlueMotion Technology średnia wartość spalania to 5,3 l/100 km - sensacyjnie niskie jak na samochód z tego segmentu z silnikiem benzynowym.
W ciągu roku ofertę uzupełnią trzy inne silniki dla Jetty. Będą to trzy TSI o mocy 90 kW/122 KM, 118 kW/160 KM i 147 kW/200 KM. Poza 1.2 TSI opcjonalnie wszystkie silniki Jetty mogą być połączone z przekładnią DSG.
Nowa Jetta także pod względem właściwości jezdnych należy do najbezpieczniejszych samochodów na świecie. Seryjnie wszystkie wersje Jetty są wyposażone w najnowszą generację elektronicznego programu stabilizacji toru jazdy ESP. Równie bezpieczna, komfortowa i dynamiczna jest konstrukcja zawieszenia. Z przodu zastosowano oś z kolumnami McPhersona ze sprężynami śrubowymi i teleskopowymi amortyzatorami. Z tyłu pracuje dynamiczna i komfortowa oś wielowahaczowa z niezależnym zawieszeniem kół, amortyzatorami gazowymi i oddzielnymi sprężynami. Stabilizatory przy przedniej i tylnej osi zapobiegają dużym przechyłom nadwozia. Pozytywny wpływ na komfort, dynamikę i bezpieczeństwo czynne Jetty ma ponadto lekko, lecz bardzo precyzyjnie pracujące elektromechaniczne wspomaganie układu kierowniczego.
Z D J Ę C I A