Od lewej: prezydent Piotr Grzymowicz oraz Henryk Gajdamowicz,
dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych |
Więcej zdjęć »
W olsztyńskim ratuszu podpisano dzisiaj (28.01) porozumienie miasta z MPEC, PGM i PWiK, którego przedmiotem jest udzielenie wsparcia Zespołowi Szkół Budowlanych w Olsztynie, między innymi poprzez szkolenia z zakresu nowych technologii.
Podjęte w ramach porozumienia działania mają wpisywać się w strategię miasta, zakładającą uatrakcyjnienie szkolnictwa zawodowego w Olsztynie, które od lat traci swoją pozycję na rzecz szkolnictwa ogólnego. Rezultatem utrzymywania się tej tendencji jest coraz bardziej odczuwalny dla rodzimych przedsiębiorstw brak fachowców posiadających specjalistyczną wiedzę oraz wzrastające bezrobocie wśród absolwentów uczelni wyższych.
-
Podpisanie tego porozumienia ma służyć ulepszeniu procesu kształcenia młodzieży w szkole budowlanej - potwierdził założenia podjętej dzięki porozumieniu współpracy prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. -
Dawniej kształciliśmy więcej młodzieży w szkołach zawodowych, współpraca między szkołami a przedsiębiorcami naszego miasta, jak i województwa, była bardzo bliska i dzisiaj do tych dobrych tradycji chcemy powrócić. Jest to z pewnością dobry zwrot w przywróceniu należnego miejsca szkołom zawodowym w naszym mieście.Zawarte porozumienie będzie obowiązywało strony przez okres trzech lat. W jego ramach przedsiębiorstwa zobowiązały się promować zawody, w których kształci olsztyńska „budowlanka” oraz zapewnić stypendia dla jej najzdolniejszych uczniów. Pewna liczba absolwentów szkoły będzie mogła również liczyć na zatrudnienie w nich, co w znaczącym stopniu zniweluje problem braku wyspecjalizowanej siły roboczej, z jakim obecnie borykają się te zakłady.
Podobne porozumienia zostaną zawarte również z kolejnymi szkołami zawodowymi działającymi na terenie miasta.
Z D J Ę C I A