Pomysłodawcą i twórcą założeń Strategii jest Wiesław Matys okręgowy
inspektor pracy.
W siedzibie Okręgowego Inspektoratu Pracy w Olsztynie odbyło się dzisiaj (25.01) pierwsze spotkanie związane z realizacją „Warmińsko-Mazurskiej Strategii Ograniczania Wypadków przy Pracy 2011-2012”, objętej patronatem honorowym przez wojewodę warmińsko-mazurskiego i marszałka województwa. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele 27 różnych instytucji i urzędów, w tym organów nadzoru i kontroli, organizacji związkowych, organizacji pracodawców oraz stowarzyszeń zawodowych.
Podczas spotkania Wiesław Matys okręgowy inspektor pracy przedstawił założenia „Warmińsko-Mazurskiej Strategii Ograniczania Wypadków przy Pracy 2011-2012”. Podstawowym celem Strategii jest ograniczenie liczby wypadków przy pracy poprzez kształtowanie i propagowanie w społeczeństwie kultury bezpieczeństwa oraz dotarcie do pracodawców i ich organizacji z informacją o potrzebie działań na rzecz zmniejszenia liczby wypadków.
„Warmińsko-Mazurska Strategia Ograniczania Wypadków przy Pracy” to dwuletni program oparty o zalecenia Komisji Europejskiej oraz Program Działania Państwowej Inspekcji Pracy. Program W-MSOWpP obejmuje:
» zachęcanie pracodawców do działań służących ograniczaniu wypadków przy pracy,
» zwrócenie uwagi na przygotowanie pracowników do pracy w sposób zapewniający bezpieczeństwo jej wykonywania,
» upowszechnianie dobrych praktyk, eliminujących nieprawidłowości i zagrożenia,
» zachęcanie pracowników do zmian w zachowaniu w środowisku pracy, promowanie idei „bezpiecznej pracy”, jako standardu w życiu zawodowym,
» wskazanie znaczenia bezpieczeństwa eksploatacji maszyn, urządzeń i budynków w miejscach pracy i zwrócenie uwagi na ryzyko związane z niewłaściwą realizacją tego celu,
» promocję zakładów, które osiągnęły zdecydowaną poprawę bezpieczeństwa i warunków pracy,
» transfer wiedzy z zakresu bhp (wydawnictwa, internet, spotkania informacyjne i seminaria w siedzibach oraz w czasie konferencji, targów, wystaw, itp.),
» wprowadzenie do zajęć edukacyjnych w szkołach pojęcia ryzyka, w tym związanego z wykonywaniem pracy oraz wiedzy o sposobach jego unikania,
» upowszechnianie informacji i wytycznych do samodzielnej oceny ryzyka zawodowego,
» konsultacje dla pracodawców zainteresowanych udziałem w strategii.
Podczas spotkania na funkcję przewodniczącej Warmińsko-Mazurskiej Komisji Ograniczania Wypadków przy Pracy 2011-2012 została wybrana Elżbieta Bożejewicz, prezes zarządu olsztyńskiego oddziału Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP.
******
Zgodnie z danymi Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy:
» Co trzy i pół minuty ktoś umiera w Unii Europejskiej na skutek przyczyn związanych z pracą. Oznacza to prawie 167 tys. przypadków zgonów rocznie spowodowanych wypadkami przy pracy (7 500) lub chorobami zawodowymi (159 500).
» Co cztery i pół sekundy jakiś pracownik w Unii Europejskiej ulega wypadkowi powodującemu, że musi on pozostawać w domu przez co najmniej trzy dni robocze. Liczba wypadków przy pracy, których skutkiem są trzydniowe lub dłuższe nieobecności w pracy, jest ogromna - wynosi ponad 7 mln rocznie.
W Polsce w 2009 r. poszkodowanych w wypadkach przy pracy zostało 3414 pracowników. Województwo warmińsko-mazurskie jest na drugim miejscu w Polsce (po regionie dolnośląskim), jeżeli chodzi o wskaźnik częstości wypadków przy pracy.
Ograniczenie liczby zdarzeń wypadkowych to główny cel „Warmińsko-Mazurskiej Strategii Ograniczania Wypadków przy Pracy 2011-2012”. Jest to jeden z pierwszych takich programów w Polsce. Pomysłodawcą i twórcą założeń Strategii jest Wiesław Matys okręgowy inspektor pracy.