Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
18:08 22 listopada 2024 Imieniny: Cecylii, Stefana
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Bezpieczeństwo publiczne
red. | 2011-01-24 18:30 | Rozmiar tekstu: A A A

Ulotka z zasadami

Olsztyn24
Ulotka „7 zasad wzywania pomocy” | Więcej zdjęć »

Warmińsko-mazurscy policjanci, wspólnie z ratownikami z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Olsztynie, opracowali na czas ferii specjalną ulotkę „7 zasad wzywania pomocy”. Ulotka przypomina, jak należy postępować, by skutecznie i szybko wezwać służby ratownicze, gdy zajdzie taka potrzeba. - Ferie, to czas wypoczynku, podróży, beztroskiej zabawy na śniegu, czy lodzie. Niestety, możemy być uczestnikami, bądź świadkami wypadku. Potrzebna będzie natychmiastowa pomoc. Dlatego wzywając na miejsce służby ratunkowe pamiętajmy o siedmiu poniższych zasadach - mówią twórcy ulotki.

Chcąc pomóc policjantom i ratownikom w rozpropagowaniu zasad wzywania służb ratowniczych, zamieszczamy je niżej, wraz z omówieniem.

Po pierwsze: przedstaw się

Nie trzeba bać się podać nazwiska - jesteśmy wtedy bardziej wiarygodni. Dyspozytor ma obowiązek zapytać wzywającego o imię i nazwisko i ewentualne pokrewieństwo z osobą poszkodowaną.
R E K L A M A
Telefony alarmowe pogotowia ratunkowego i policji (112, 999, 997) służą ratowaniu zdrowia i życia ludzkiego. Nie wolno traktować ich jak informacji telefonicznej, a tym bardziej nie wolno się nimi bawić. Rozmowy „zaśmiecające” numery alarmowe mogą przyczynić się do czyjejś śmierci lub kalectwa.

W razie zdarzenia czysto medycznego (np. zasłabnięcie) warto dzwonić bezpośrednio do dyspozytora pogotowia pod nr 999. Numer 999 można wykręcać również z telefonu komórkowego.

Po drugie: określ miejsce zdarzenia

Ważne jest, by na początku rozmowy podać miejsce zdarzenia - w razie przerwania połączenia dyspozytor wie, dokąd wysłać pomoc.

Po trzecie: opisz zdarzenie

Wzywający jest „okiem” dyspozytora. Tylko od niego dyspozytor może się dowiedzieć, czy do wypadku trzeba wysłać również straż pożarną, czy np. pogotowie energetyczne.

Po czwarte: określ stan i liczbę osób poszkodowanych

Od informacji o ilości osób poszkodowanych zależy, ile karetek wyśle dyspozytor, a więc jak szybko wszyscy poszkodowani otrzymają fachową pomoc. W wypadkach drogowych należy podać liczbę wszystkich osób biorących udział w zdarzeniu, nie tylko tych nieprzytomnych i najciężej poszkodowanych.

Po piąte: odpowiedz na zadane pytania

Należy prostymi słowami odpowiedzieć na pytania dyspozytora. Opisać, co dzieje się z osobami poszkodowanymi. Ważne jest, czy ofiara jest przytomna, oddycha, czy np. widać duże krwawienie. Krótko podać, na co skarży się osoba przytomna.

Po szóste: wysłuchaj uważnie instrukcji przekazywanych przez dyspozytora

Dyspozytor często zadaje dodatkowe pytania, chcąc uzyskać istotne dla niego informacje. Choć wydaje się to niekiedy stratą czasu, w rzeczywistości pozwala podjąć prawidłową decyzję. Wzywający może również dowiedzieć się, co ma robić do czasu przyjazdu karetki.

Po siódme: nie odkładaj słuchawki jako pierwszy

Jeśli zbyt szybko odłożymy słuchawkę, dyspozytor może nie zdążyć zadać ważnych pytań lub też np. upewnić się, czy prawidłowo zapisał adres. Najlepiej poczekać, aż usłyszymy, że zgłoszenie jest przyjęte, a dyspozytor odłoży słuchawkę jako pierwszy. W sytuacjach nie nagłych dyspozytor ma prawo odmówić wysłania karetki. W takiej sytuacji udziela porady, co należy dalej zrobić (np. udać się do lekarza rodzinnego). Karetki pogotowia udzielają pomocy we wszystkich sytuacjach nagłego zagrożenia zdrowia i życia, w razie lżejszych zachorowań i problemów zdrowotnych należy skorzystać z porady lekarza rodzinnego, a poza godzinami jego pracy z ambulatorium. Zawsze pozostań z poszkodowanym do przyjazdu karetki!

Z D J Ę C I A
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.