W salach kopernikowskich olsztyńskiego zamku, po raz piętnasty odbyło się dzisiaj (21.01) Spotkanie Noworoczne władz miasta z mieszkańcami, połączone z wręczeniem najbardziej prestiżowych w Olsztynie Nagród Prezydenta Olsztyna - Statuetka Św. Jakuba. Statuetki wręczono po raz ósmy, w sześciu kategoriach, zaś laureatów wskazała Kapituła, której przewodniczył prezydent Piotr Grzymowicz.
Laureatami tegorocznych Statuetek Św. Jakuba zostali:
» w dziedzinie KULTURA: Wacław Kapusto
» w dziedzinie GOSPODARKA: Firma Indykpol
» w dziedzinie NAUKA: dr Danuta Konieczna
» w dziedzinie SPORT: Krzysztof Hołowczyc
» w dziedzinie ORGANIZACJE POZARZĄDOWE: Tadeusz Milewski
» za szczególne zasługi dla Olsztyna: Gazeta Olsztyńska.
WACŁAW KAPUSTO urodził się w 1925 roku w Bujwidzach koło Wilna. Swoje pierwsze zdjęcia zrobił w 1944 roku. Przedstawiają one pejzaże rodzinnego miasteczka. Po wojnie z falą repatriantów trafił do Mrągowa. Od 1951 roku mieszka i pracuje w Olsztynie. Od 1961 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, zaś od 1965 roku - Międzynarodowego Zrzeszenia Artystów Sztuki Fotografii. W dorobku ma kilkadziesiąt wystaw indywidualnych i niezliczoną liczbę prezentacji zbiorowych. Jest autorem wielu albumów fotograficznych o Warmii i Mazurach. Przez długie lata był fotoreporterem prasowym (m.in. w Panoramie Północy) i dokumentalistą ważnych wydarzeń z życia regionu. Klasyk polskiego reportażu prasowego. W ubiegłym roku skończył 85 lat, ale uprawiana przez niego Sztuka to rozdział cięgle nie zamknięty.
Firma
INDYKPOL to największy w Polsce producent mięsa i przetworów indyczych, również największy w kraju eksporter tego typu wyrobów. Firma innowacyjna - posiada nowoczesne linie technologiczne i certyfikaty. Jej znakiem firmowym i największym atutem są wyroby, o których konsumenci mówią: zdrowe, dietetyczne i bezpieczne dla konsumentów. Można je kupić w ponad 10 tysiącach sklepów na terenie całego kraju. Laureat licznych nagród, m.in. Pulsu Biznesu - Filary Polskiej Gospodarki, tygodnika Newsweek Polska, konkursu Krajowi Liderzy Innowacji. W lutym 2010 roku firma uruchomiła nowoczesną linię produkcyjną w zakładzie w Olsztynie.
DR
DANUTA KONIECZNA była wieloletnim dyrektorem Biblioteki Uniwersyteckiej i kuratorem budowy nowej biblioteki. Jej pomysłem był m.in. wolny dostęp do zasobów w nowej bibliotece oraz organizacja i zwiększenie tzw. przestrzeni społecznej, czyli urządzenie zielonego ogrodu i antresoli. Według obliczeń pracowników biblioteki, antresolę i ogród odwiedza rocznie około 150 tys. studentów. Również dzięki niej w nowej bibliotece znalazło się miejsce dla naukowej księgarni i kafejki, a także komory próżniowej do dezynfekcji książek oraz pracowni digitalizacji zbiorów. Rodowita olsztynianka, absolwentka I Liceum Ogólnokształcącego w Olsztynie. Ukończyła bibliotekoznawstwo i informatykę na Uniwersytecie Warszawskim, doktorat zrobiła na Uniwersytecie Łódzkim. nauczyciel bibliotekarzy. Obecnie wykłada na studiach podyplomowych. Przygotowuje do druku książkę z materiałami pokonferencyjnymi z ogólnopolskiego spotkania bibliotekarzy, które odbyło się we wrześniu ub. roku.
KRZYSZTOF HOŁOWCZYC to jedna z ikon Olsztyna, twarz, którą zna każdy Polak. Zawsze uśmiechnięty, zawsze profesjonalny. Jeden z najbardziej utytułowanych polskich kierowców rajdowych, mający w swoim dorobku tytuły Mistrza Polski, tytuł Mistrza Europy, a także udane starty w eliminacjach Mistrzostw Świata (WRC) oraz legendarnym Rajdzie Dakar. Wielokrotnie uznawany za najpopularniejszego sportowca Warmii i Mazur. Sukcesy sportowe w połączeniu z wyjątkową osobowością zaowocowały ogromną popularnością Hołowczyca i w dużym stopniu przyczyniły się do rozkwitu zainteresowania rajdami samochodowymi w Polsce. Wykorzystuje osobistą charyzmę, aby robić dobre rzeczy. Znany z zaangażowania w sprawy dotyczące bezpieczeństwa ruchu drogowego. Twarz kampanii społecznej propagującej trzeźwość za kierownicą „Pijani kierowcy wiozą śmierć”, która przyczyniła się do zaostrzenia przepisów prawnych w tym zakresie. W 2004 roku powołał do życia fundację „Kierowca Bezpieczny”, której celem jest poprawa stanu bezpieczeństwa na polskich drogach.
TADEUSZ MILEWSKI to społecznik i niestrudzony inicjator odbudowy legendarnego Stadionu Leśnego. Dobrze pamięta świetność tego miejsca i czasy, kiedy jako lekkoatleta uzyskiwał na jego płycie bardzo dobre wyniki. Dzięki jego staraniom rekordzista świata w trójskoku Józef Szmidt otrzymał honorowe obywatelstwo Olsztyna, które odebrał w sierpniu 2010 roku właśnie na Stadionie Leśnym. W kwietniu 1975 roku został dyrektorem obecnego Warmińsko-Mazurskiego Okręgu Polskiego Związku Niewidomych w Olsztynie. Sprawuje tę funkcję do dziś. Od wielu lat jest prezesem Warmińsko-Mazurskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych w Olsztynie. W ubiegłym roku został wyróżniony najbardziej prestiżowym tytułem w środowisku osób niewidomych i niedowidzących: Człowieka Roku 2010. Jest pierwszym laureatem tego wyróżnienia z Warmii i Mazur.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A :