Spotkanie odbyło się w Kawiarence Literackiej Książnicy Polskiej |
Więcej zdjęć »
W sobotę (22.01) mija 66. rocznica wkroczenia żołnierzy Armii Czerwonej do Olsztyna. O tym wydarzeniu przypomniano dziś (21.01) w Kawiarence Literackiej Książnicy Polskiej. Zaprezentowano tam wojenne kroniki z 1945 roku. Zainteresowanie spotkaniem było duże. Przyszło na nie około 60 osób zainteresowanych historią miasta i regionu.
Spotkanie otworzył regionalista Tomasz Sowiński. Opowiedział o wydarzeniach, które miały miejsce na początku stycznia 1945 r., kiedy wojska I i II Frontu Białoruskiego oraz od północy I Frontu Nadbałtyckiego, ruszyły na podbój Prus. W nocy z 21 na 22 stycznia wtargnęły do Olsztyna.
Pierwsza czterdziestopięciominutowa kronika rosyjska przedstawia dramatyczne wydarzenia po tym, jak wojska Armii Czerwonej wtargnęły do Prus Wschodnich. W materiale filmowym można było zobaczyć zrujnowane ulice Gdańska, Olsztyna, Elbląga oraz Königsberga, głównego celu bolszewików.
Film był oczywiście propagandowy, dużo zarejestrowanych w nim wydarzeń było przedstawionych w niekorzystny dla Prus sposób. Oglądając obraz, można było odnieść wrażenie, że całe związane z faszyzmem zło wypłynęło z Prus Wschodnich.
Drugi z zaprezentowanych materiałów filmowych, to kronika niemiecka. Można w niej było zobaczyć walkę Niemców z bolszewikami, złamane ataki Armii Czerwonej. Z ekranu do widzów uśmiechali się szczęśliwi niemieccy żołnierze, którzy wrócili do ojczyzny z przekonaniem, że walczyli o to, co dla nich było najważniejsze: dobro i szczęście swojej ojczyzny.
Z D J Ę C I A