Grupa ponad 40 osób z organizacji zrzeszonych w Warmińsko - Mazurskim Sejmiku Osób Niepełnosprawnych w minioną sobotę (1.12) uczestniczyła w zorganizowanej w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie Wielkiej Gali Integracji 2007 r. Gala organizowana z okazji Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych to wydarzenie, podczas którego spotykają się ludzie efektywnie likwidujący bariery.
-
Udział w gali to wielkie wydarzenie dla środowiska osób niepełnosprawnych - mówi Małgorzata Romaniuk z centrum informacyjno-szkoleniowego Warmińsko-Mazurskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych. -
Zainteresowanie galą jest olbrzymie, bardzo trudno uzyskać zaproszenia na tę imprezę.
Tegoroczną, XIII już Wielką Galę Integracji zaszczycił swoją obecnością premier Donald Tusk. Dla wielu uczestników imprezy było to spore zaskoczenie. Przez kilka ostatnich lat najważniejsze osoby w państwie nie potrafiły znaleźć czasu na na jedno z ważniejszych spotkań środowiska osób niepełnosprawnych. Obok premiera pojawił się Jarosław Duda, nowy pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych.
Gala było okazją do wręczenia nagród w konkursie „Warszawa bez barier” na obiekty najlepiej dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. W tym roku nagrodę główną zdobył kompleks basenów rehabilitacyjnych „Muszelka” a nagrodę specjalną otrzymał Uniwersytet Warszawski.
Ważnym punktem Wielkiej Gali Integracji było wręczenie Medalu Przyjaciela Integracji. W tym roku to zaszczytne wyróżnienie otrzymali:
- Krystyna Janda, za wieloletnie wsparcie działań na rzecz dzieci z autyzmem oraz budowanie prawdziwej integracji społecznej w środowisku teatralnym,
- Ilona Łepkowska, za wrażliwość i zaangażowanie w kreowaniu właściwego wizerunku osób niepełnosprawnych w polskich serialach oraz
- Morski Instytut Rybacki w Gdyni, za konsekwentne przystosowywanie obiektu „Akwarium Morskie” do potrzeb osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności.
Podczas gali ogłaszane są również wyniki konkursu dziennikarskiego „Otwarte Oczy”, w ramach którego nagradzane są najlepsze artykuły prasowe, audycje radiowe oraz programy telewizyjne dotyczące życia i pracy osób z niepełnosprawnością. W tym roku odbyła się VII edycja konkursu, w którym Grand Prix zdobyła Anna Ujma z TVP3 Katowice.
Galę prowadził m.in. poruszający się na wózku inwalidzkim Piotr Pawłowski, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji. W części artystycznej wystąpili artyści niepełnosprawni - Ewa Lewandowska oraz Roberto Bignioli (Włochy). Gwiazdą wieczoru była Justyna Steczkowska.
Reprezentanci naszego województwa przed galą odwiedzili Muzeum Techniki w Warszawie.
- Takie wyjazdy służą integracji środowiska osób niepełnosprawnych na różne sposoby - mówi Małgorzata Romaniuk.
- Staramy się je maksymalnie wykorzystać aby zebrać jak najwięcej niezapomnianych wrażeń i dobrych wspomnień.
Z D J Ę C I A