Słuchacze Studium Aktorskiego przedstawią Sinobrodego
Słuchacze III roku Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka w Olsztynie | Więcej zdjęć »
W najbliższą sobotę, 15 stycznia, słuchacze III roku Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka w Olsztynie zaprezentują olsztynianom drugi spektakl dyplomowy - „Sinobrody-nadzieja kobiet” niemieckiej dramatopisarki Dei Loher. Jego wyreżyserowania podjęła się aktorka olsztyńskiego Teatru im. Stefana Jaracza Joanna Fertacz (w zespole od 1990 roku). Jest to jej debiut jako reżysera.
„Sinobrody - nadzieja kobiet” jest uwspółcześnioną wersją baśni o Sinobrodym - człowieku, który zabijał swoje kolejne żony. Traktuje o toksycznych związkach, niezawinionym złu oraz jego niewytłumaczalnej sile. Bohaterem tego dramatu jest Henryk (w tej roli Krzysztof Czapliński, Wojciech Jaworski oraz Wojciech Rydzio), sprzedawca obuwia, który nigdy nie zaznał szczęścia. Widz śledzi losy Henryka, poznając jego przeszłość i razem z nim przechodzi przez etapy życia, których częścią są kolejne kobiety, a w które wkrada się mord.
- Henryk jest człowiekiem, który bardzo potrzebuje miłości, tak jak kobiety, które spotyka na swojej drodze - wyjaśnia Joanna Fertacz. - Potrzeba ta jest u nich bardzo obnażona, wyraźna, dominująca. Henryk broni się przed nimi, ich pragnieniami, obsesjami i w końcu je morduje. Henryk niewątpliwie jest mordercą, jednak tak naprawdę w naszym spektaklu bronimy go, jego prawa do wyboru, do spokoju, jego wrażliwości. Myślę, że morderstwa popełniane są przez niego z nieświadomości, z niezrozumienia sił, jakie kierują ludzką psychiką. Dzięki temu możemy go obronić, bo nie możemy przecież osądzić kogoś nieświadomego tego, co robi.
Studium Henryka Sinobrodego olsztynianie będą mogli zobaczyć na Scenie u Sewruka (o godzinie 18.00). Teatr zaprasza również na pozostałe styczniowe spektakle. W dniach 21-22 stycznia, z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka, będzie można nabyć w promocyjnej cenie 15 zł bilety na spektakl „BOG. Komedia w jednym akcie” Woody`ego Allena.