W Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Olsztynie spotkali się dziś (11.01) dyrektorzy i nauczyciele 42. olsztyńskich przedszkoli, by porozmawiać o formach i metodach wychowania komunikacyjnego wśród przedszkolaków. W ten sposób rozpoczęła się trzecia edycja realizowanego w Olsztynie Przedszkolnego Programu Edukacji Komunikacyjnej.
- Kiedyś wyszliśmy z założenia, że edukacja komunikacyjna powinna rozpoczynać się od najmłodszych lat - mówi Andrzej Szóstek, dyrektor olsztyńskiego WORD. -
W wyniku tej konstatacji w 2009 roku uruchomiliśmy program edukacji przedszkolnej pod nazwą Autochodzik. Projekt ten jest realizowany w 42. przedszkolach Olsztyna i jak się okazuje - z dobrym skutkiem. Mamy tego dowody w relacjach dzieci i ich rodziców, gdzie zdarza się, że dzieci często zawstydzają rodziców znajomością zasad ruchu drogowego. Jak dodaje Andrzej Szóstek, podstawą programu jest dobre przygotowanie nauczycieli wychowania przedszkolnego, wsparte odpowiednim wyposażeniem: miękkimi zabawkami w dużych formatach w kształcie znaków drogowych i pojazdów. -
Te wchodzące w skład Autochodzika zabawki w najlepszy sposób uatrakcyjniają zajęcia przedszkolaków - stwierdza Szóstek.
Dzisiejsze spotkanie w WORD poświęcone było przygotowaniu planu działania w ramach programu na najbliższe miesiące.
-
Rozmawiamy o formach i metodach działania, o materiałach do wykorzystania, o całym spektrum zagadnień, które wiążą się z realizacją tego programu - dodaje dyrektor Szóstek.
Trzecia edycja programu przedszkolnej edukacji komunikacyjnej została wzbogacona o nowe punkty, które jeszcze bardziej urozmaicą pracę z dziećmi: Teatralny Autochodzik, akcję ZZ, Rajd Terenowy i Zabawę 102. Powinny one jeszcze efektywniej uczyć właściwych nawyków i zachowań na drodze.
Przedszkolny Program Edukacji Komunikacyjnej realizowany jest na razie pilotażowo w przedszkolach olsztyńskich.
- Bardzo chcielibyśmy rozszerzyć oddziaływanie programu - mówi Andrzej Szóstek. -
Takimi najbliższymi miejscowościami, gdzie będziemy chcieli program rozwijać są Barczewo i Nidzica. Udział w programie przedszkolaków z tych miejscowości doskonale wpisywałby się w nasz kolejny projekt SOL (Save Our Lives), którzy będziemy realizować przez najbliższe trzy lata.Międzynarodowy program SOL ma stworzyć cały system dobrych praktyk, które będzie można wykorzystać w wielu krajach europejskich dla poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. WORD w Olsztynie jest jednym z dwóch polskich partnerów programu SOL. W ramach tego programu olsztyński WORD uczestniczy w dwóch projektach: wychowanie komunikacyjne oraz zarządzanie prędkością na drogach.
Pierwsze działania w ramach tegorocznej edycji Przedszkolnego Programu Edukacji Komunikacyjnej już za olsztyńskimi przedszkolakami. Dla potrzeb programu wykonały one odblaskowe opaski - giganty. Dziś dziecięce prace zostały zaprezentowane podczas spotkania w WORD. Jutro będą mogli zobaczyć je mieszkańcy Olsztyna, bowiem o godz. 9.30 przedszkolaki ruszą z tymi odblaskami z Placu Jana Pawła II w kierunku Centrum Handlowego Alfa, gdzie o godz. 10. otwarta zostanie wystawa tych opasek. Wystawa ma zwrócić uwagę na brak nawyków noszenia elementów odblaskowych.
Z D J Ę C I A
F I L M Y