Uczestnicy projektu (fot. norpol.psd)
Już w najbliższych dniach zaprezentowany zostanie najnowszy pomysły olsztynianina Grzegorza „Grzecha” Piotrowskiego. NorPolBridge to nazwa międzynarodowego zespołu muzycznego, który powstał z jego inspiracji, by połączyć otwartą improwizację zimnego nordyckiego jazzu z ciepłym, słowiańskim brzmieniem polskiej muzyki.
O tych planach łączenia różnych kultur i dźwięków wspominał wcześniej Grzech Piotrowski, kiedy występował w Olsztynie z Koncertem Grunwaldzkim z okazji 600-lecia Bitwy pod Grunwaldem w Kościele p.w. Najświętszego Serca Jezusowego. Już wtedy wystąpiła grupa artystów europejskich.
Bazą obecnego projektu są inspiracje z przeszłości - dzieła kompozytorów Edwarda Griega i Fryderyka Chopina, połączone i zinterpretowane przez dwóch muzyków, Grzecha Piotrowskiego (sax) z Polski oraz Fredo Bartha (gitara elektryczna) z Norwegii. W zespole są też gwiazdy jazzu europejskiego: Jon Christensen (drums) oraz Arild Andersen (bass) oraz Marcin Wasilewski, grający na pianinie. Polski kompozytor Grzech Piotrowski oraz Fredo Barth gitarzysta, kompozytor z Norwegii dokonują muzycznego zderzenia się kultur, wykorzystując orkiestrę i sygnatury muzyków biorących udział w projekcie. Pomysł narodził się spontanicznie. Trudno go zaszufladkować, gdyż balansuje na granicy kilku kultur europejskich i łączy różne gatunki muzyki. Spotkają się w nim zupełnie odmienne temperamenty artystyczne: środkowoeuropejski, słowiański oraz skandynawski.
Projekt łączy brzmienia jazzowe, folkowe, country i klasyczne, a zaproszeni do udziału artyści swobodnie poruszają się między tymi gatunkami. Rezultatem tego spotkania będą zapewne ciekawe, niepowtarzalne interpretacje i fascynujące koncerty. Kompozycje bazują na historii muzycznej obydwu krajów, tradycji i folklorze. Muzycy biorący udział projekcie dobrani są pod względem wrażliwości, estetyki muzycznej tak, aby mogli poczuć się nawzajem i wyciągnąć z tego projektu to, co ich liderzy chcą przekazać odbiorcom. Polska i Norwegia mają silną tradycję muzyczną, choć ich estetyka improwizacji nieco się różni, co w tym przypadku staje się atutem.
Główne koncerty przewidziano w Wałbrzychu - Klub Apropos, w Poznaniu - Klub pod Pretekstem oraz w Warszawie - Skwer Hoovera i Studio PR3, im. A. Osieckiej, skąd będzie transmisja na żywo. W stolicy odbędą się też warsztaty muzyczne Workshop. W naszym regionie odbędzie się tylko jeden koncert Grieg&Chopin a Music Bridge Between Norway and Poland 15 stycznia br. o godzinie 20 w Hotel Gallery69 w Dorotowie.