Afganistan (fot. Marcin Suder)
Od 7 stycznia w Galerii Stary Ratusz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie będzie można obejrzeć wystawę fotografii Marcina Sudera „Afganistan. Pragnienie życia” zorganizowaną przez Polską Akcję Humanitarną w ramach kampanii „Akcja Edukacja”. W ramach spotkań poświęconych tematyce afgańskiej Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych przygotowało również w cyklu prezentacji DKF-u „Za” pokaz filmu „Latawce” w reżyserii Beaty Dzianowicz.
Zdjęcia, które powstały podczas ponad miesięcznej wyprawy do Kabulu, prowincji Bamian i Kapisa oraz dystryktu Malistan pokazują codzienność mieszkańców kraju, o którym świat przypomina sobie zazwyczaj dopiero wtedy, kiedy staje się on areną kolejnych działań wojennych. Afganistan Sudera i Beaty Dzianowicz jest inny. To intymny portret mieszkańców. Pojedyncze historie rodzin, które zaprosiły fotografa do swojej prywatnej przestrzeni.
Dzięki fotografiom możemy odwiedzić wiejskie domy Afgańczyków, uczestniczyć w ich wspólnych, bardzo skromnych posiłkach. Przyjrzeć się ciężkiej pracy. Wzdrygnąć się, widząc dziewczynki idące po śniegu w samych klapkach. Godzinami, same, do odległej szkoły, w której często brakuje podstawowego wyposażenia. Cieszyć się z narodzin. Obserwować spękane od mrozu i zniszczone biedą twarze oraz dłonie pięćdziesięciolatków, którzy w tym świecie uchodzą za starców. Bieda Afgańczyków zyskuje na fotografiach i w filmie konkretną, ludzką twarz i staje się problemem dotyczącym widza.
Na spotkaniu 13 stycznia o godzinie 17.00 pojawi się konsul ambasady amerykańskiej Thomas Zia oraz członek zarządu PAH i założyciel misji w Afganistanie Grzegorz Gruca. Na zainteresowanych tematyką oraz miłośników dobrego filmu dokumentalnego czeka, tego samego dnia o godzinie 19.00, pokaz filmu Beaty Dzianowicz „Latawce”.
Wystawa potrwa do 20 stycznia.
Wystawa powstała w ramach prowadzonej przez PAH kampanii Akcja Edukacja. Wystawa została częściowo sfinansowana ze środków grantowych pozyskanych z Departamentu Stanu USA. Zawarte w niej opinie i wnioski niekoniecznie odzwierciedlają stanowisko Departamentu Stanu USA.
Wystawa została częściowo sfinansowana przez Fundację Edukacja dla Demokracji w ramach programu pomocy zagranicznej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2009 r.