W Instytucie Kultury Chrześcijańskiej w Olsztynie odbyło się dzisiaj (3.01) spotkanie towarzyszące otwarciu wystawy „Piękno odkryte. Konserwacja dzieł sztuki na Warmii i Mazurach (1990-2010)”. Wystawa miała swój wernisaż 9 listopada ubiegłego roku w olsztyńskiej siedzibie Polskiego Związku Artystów Plastyków, zaś w murach Instytutu zagościła na zaproszenie jego dyrektora, ks. dr. Stanisława Kozakiewicza.
-
Z założenia wystawa ta miała być wystawą wędrującą - wyjaśnia Iwona Liżewska, kierownik olsztyńskiego Oddziału Terenowego Narodowego Instytutu Dziedzictwa. -
Była już w siedzibie ZPAP, olsztyńskim seminarium duchownym, teraz jest w Instytucie i mam nadzieję, że będzie możliwość pokazania jej na terenie całego województwa. Chcemy, żeby jak najwięcej osób mogło ją zobaczyć i zapoznać się z tematyką konserwacji zabytków, osobami konserwatorów oraz mniej znanymi zabytkami naszego regionu. Celem wystawy jest zaprezentowanie często niezwykłych, a mało znanych zabytków Warmii i Mazur oraz procesu ich odrestaurowania przez lokalnych konserwatorów: Monikę Bogacz-Walską, Mirosława Cholewkę, Justynę Dzieciątkowską, Marię Erdman-Przełomiec (1923-1999), Jacka Grudzińskiego, Jadwigę Korpacz (1956-2009), Barbarę Kulczyńską-Nowak, Aleksandra Nowakowskiego, Ewę Olkowską, Annę Szymańską, Izabelę Joannę Świętochowską oraz Andrzeja Mariusza Ulewicza.
Podczas dzisiejszego spotkania jego uczestnicy mogli wysłuchać wykładu okolicznościowego wygłoszonego przez Iwonę Liżewską, autorkę koncepcji wystawy, która przedstawiła efekty wybranych prac konserwatorskich oraz dwuczęściowego koncertu wokalnego w wykonaniu Scholi Niepojętej Trójcy pod dyrekcją ks. kan. Piotra Podolaka.
Z D J Ę C I A