Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego chce podzielić Muzeum Warmii i Mazur. Pomysł zarządu polega na wydzieleniu ze struktury muzeum jego oddziału w Stębarku i utworzeniu samodzielnej jednostki muzealnej. Zamiar zarządu województwa poparli radni Sejmiku Województwa, którzy pod koniec października 2010 roku podjęli w tej sprawie uchwałę.
-
To na razie projekt, chociaż z różnych środowisk otrzymuję sygnały, że działania zarządu województwa idą w dobrym kierunku - mówi Jolanta Szulc, członek zarządu województwa, odpowiedzialna m.in. za wojewódzkie instytucje kultury. -
Wydzielenie Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej w Stębarku bardzo wzmocni tę instytucję. Muzeum stanie się ważną dla regionu instytucją, która ma bardzo dużą szansę stać się „sztandarową” instytucją kulturalną w województwie, z powodzeniem budującą markę „Pola Grunwaldzkie”.Ostateczna decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła. Zarząd województwa, zapewne pamiętający nieudaną próbę odwołania dyrektora Muzeum Warmii i Mazur, Janusza Cygańskiego, tym razem do zmiany przygotowuje się powoli i starannie.
-
Podział Muzeum Warmii i Mazur to proces długotrwały - tłumaczy Jolanta Szulc. -
W tej chwili trwają konsultacje społeczne w tej sprawie. Mogą one potrwać od 3 miesięcy do pół roku. Szacuję, że ostateczna decyzja zapadnie w połowie tego roku. W budżecie województwa zabezpieczono pewne, chociaż niewielkie, środki na dofinasowanie nowego muzeum.
Zdaniem władz województwa, utworzenie odrębnego muzeum w Stębarku uzasadnia specyfika Pól Grunwaldzkich, konieczność wyeliminowania problemów decyzyjnych (chociażby w sprawie organizacji Dni Grunwaldu), przewidywane ułatwienia starań w pozyskaniu środków na budowę na Polach Grunwaldzkich nowoczesnego muzeum, konieczność racjonalizacji wydatkowania środków budżetowych, przewidywana lepsza realizacja celów działania muzeum w Stębarku oraz wzrost potencjału turystycznego Pól Grunwaldzkich.
G A L E R I A :