Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
19:04 21 listopada 2024 Imieniny: Janusza, Konrada
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Muzyka, koncerty
FWM | 2011-01-02 17:01 | Rozmiar tekstu: A A A

Koncert Karnawałowy w filharmonii

Olsztyn24
Jacek Kotlarski (fot. arch. FWM) | Więcej zdjęć »

Filharmonia Warmińsko-Mazurska w Olsztynie zaprasza na Koncert Karnawałowy. Po raz pierwszy w tym roku olsztyńscy filharmonicy zagrają w piątek, 7 stycznia, o godz. 19.00, w sali koncertowej filharmonii.

Przed olsztyńską publicznością wystąpią:

» Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod dyrekcją Bohdan Jarmołowicza
» Patrycja Kotlarska - sopran
» Jacek Kotlarski - tenor

Słowo o muzyce wygłosi Janusz Ciepliński.
R E K L A M A
W programie koncertu znajdą się:

» Andrew Lloyd Webber - Fantazja oraz arie i duety z musicalu „The Phantom of the Opera”
» Leonard Bernstein - Suita i aria „Maria” z musicalu „West Side Story”
» Andrew Lloyd Webber - Aria „Don’t Cry For Me Argentina” z musicalu „Evita”
» Jerzy Petersburski - Duet „Odrobinę szczęścia w miłości”
» Brayan Adams - „Everything I do” z filmu „Robin Hood”
» James Horner - „My Heart Will Go On” z filmu „Titanic”
» Frederick Loewe - Uwertura i aria „Przetańczyć całą noc” z musicalu „My Fair Lady”
» Eduardo di Capua - Aria „O sole mio”
» Francesco Sartori - „Time to Say Goodbye”

Bohdan Jarmołowicz, który poprowadzi orkiestrę podczas piątkowego koncertu, jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Poznaniu. W roku 1976 ukończył studia dyrygenckie w klasie prof. Witolda Krzemieńskiego, zaś w roku następnym studia kompozycji w klasie prof. Floriana Dąbrowskiego.

W okresie studiów prowadził intensywną działalność w reaktywowaniu ruchu jazzowego Wielkopolski. Rezultatem tej działalności była grupa Warsztat, z którą zdobył szereg nagród na festiwalach Jazz nad Odrą (I nagroda za kompozycję, II nagroda w kategorii instrumentalistów, III i IV nagrody zespołowe). Jest laureatem III nagrody Międzynarodowego Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu, a także nagrody specjalnej na Festiwalu Złota Tarka w Warszawie.

Współpracował z orkiestrą Polskiego Radia i Telewizji w Poznaniu, z którą dokonał wielu nagrań radiowych i płytowych, w tym własnych kompozycji i aranżacji. Komponował i nagrywał muzykę do spektakli teatralnych (w tym do Teatru Telewizji) oraz do filmu. Jako dyrygent wziął udział w nagraniu muzyki do głośnego amerykańskiego filmu Stalin z Robertem Duvallem w roli głównej.

Jest finalistą Konkursu Młodych Dyrygentów w Besançon ( Francja) w 1980 roku.

W latach 80-tych i 90-tych występował w Europie Zachodniej jako dyrygent i generalny dyrektor muzyczny amerykańsko-niemieckich produkcji znanych musicali, między innymi Cabaret, West Side Story i Phantom Of The Opera. Koncertował i nagrywał z licznymi orkiestrami, m.in. z Das Sinfonie Orchester Berlin.

W 1991 r. jako jeden z czterech dyrygentów brał udział w europejskiej prapremierze kompozycji George’a Crumba The Star Child podczas Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień.

Od kilkunastu lat aranżuje, opracowując różne stylistycznie programy na potrzeby orkiestry symfonicznej. Jako aranżer i dyrygent brał udział w realizacji ponad 30 płyt kompaktowych, wśród nich m.in.: Beatles Symphony ze skrzypkiem Vadimem Brodskim i Musicale, musicale z orkiestrą Filharmonii Narodowej, Chopin inaczej, Beatles Symphony Orchestra, Czy mnie jeszcze pamiętasz? i W dzień Bożego Narodzenia - kolędy z Państwową Orkiestrą Kameralną w Słupsku Sinfonia Baltica.

Ze słupską orkiestrą i amerykańskim saksofonistą Gregiem Banaszakiem nagrał pierwszą w świecie płytę z rzadko wykonywanymi kompozycjami na saksofon i orkiestrę kameralną ( Rachmaninow, Głazunow, P.M.Dubois, Villa-Lobos, Ibert). Koncert P.M.Dubois jest pierwszą rejestracją płytową tego utworu na świecie. Płyta ta, nagrana w kwietniu 1998 roku dla amerykańskiej wytwórni Centaur Records, uzyskała nominację do prestiżowej nagrody amerykańskiego przemysłu muzycznego Grammy 1998. Dotąd żadna polska orkiestra nie otrzymała tego wyróżnienia.

Na swoim koncie ma liczne prawykonania polskich utworów współczesnych m.in. kompozycje Krzesimira Dębskiego, Norberta Mateusza Kuźnika, Piotra Mossa, Mikołaja Hertla. W latach 1999 i 2000 wraz ze swoją orkiestrą, chórem i solistami wykonał w Słupsku i w Gdańsku Requiem dla mojego przyjaciela Zbigniewa Preisnera ( była to druga po Warszawie, a trzecia w Europie prezentacja tego dzieła).

W ostatnich latach wraz ze swoją orkiestrą nagrał kilka nowych płyt. Wśród nich znalazł się kompakt zatytułowany Chopin nieznany z pianistą Edwardem Wolaninem, nagrany dla firmy płytowej DUX z utworami Fryderyka Chopina w nowych opracowaniach i płyta amerykańskiej flecistki Katherine DeJongh ze współczesną muzyką amerykańską dla wytwórni Centaur Records. Dla pieśniarza i aktora Andrè Ochodlo opracował na orkiestrę symfoniczną i zarejestrował pieśni żydowskie do tekstów Itziga Mangera. Ważnymi płytami w dorobku dyrygenta są płyty z muzyką poważną Krzesimira Dębskiego - Koncertem fortepianowym, Koncertem na dwa Stradivariusy, symfonią Nihil homine mirabilius - oraz płyta z tangami Astora Piazzolli na skrzypce i bandoneon i suitą Porgy and Bess w jego opracowaniu na skrzypce solo z orkiestrą symfoniczną z solistami Tomaszem Tomaszewskim – skrzypce i Wiesławem Prządką – bandoneon.

Godnymi uwagi przedsięwzięciami zainicjowanymi i wykonanymi przez Bohdana Jarmołowicza i jego orkiestrę był udział w Missa pro pace Wojciecha Kilara (wykonanie w obecności kompozytora) i IX Symfonii Beethovena w Słupsku
i Gdańsku oraz Violin Summit - koncert gwiazd polskiej wiolinistyki (Kulka, Duda, Urbaniak, Dębski), który odbył się w sali Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku (Pomorska Nagroda Artystyczna „Gryf 2003” w kategorii: wydarzenie artystyczne). W minionym roku wraz ze swoją orkiestrą, polskimi solistami (Wiesław Prządka, Tomasz Tomaszewski, Filip Wojciechowski) i wybitnym francuskim akordeonistą, Richardem Galliano wystąpił w kilku miastach Polski (Gdańsk, Poznań, Kraków). Z koncertu w Poznaniu powstała płyta live przez niego zaaranżowana, zatytułowana Tango Forever, która obecnie jest do nabycia w sklepach muzycznych na terenie całego kraju. Przez ostatnie trzy lata wraz z orkiestrą Sinfonia Baltica akompaniował słynnym zespołom baletowym, wśród nich Classique Ballet de Paris oraz z Państwowym Baletem z Sankt Petersburga, wykonując muzykę Piotra Czajkowskiego do baletów Dziadek do orzechów i Jezioro Łabędzie. W końcu sezonu artystycznego z dużym powodzeniem wziął udział wraz ze swoją orkiestrą w Festiwalu Pianistycznym w Lublewie, występując ze światowej sławy pianistą Cyprienem Katsarisem.

Ostatnio zaaranżował i wykonał z orkiestrą Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica program zatytułowany Muzyka łączy narody, czyli Kroke i goście symfonicznie, w którym wziął udział światowej sławy zespół klezmerski Kroke z Krakowa i inni zaproszeni wykonawcy.

Na wydanie czekają: płyta DVD z Requiem d-moll Mozarta, nagranym przez solistów, słupską orkiestrę i Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis pod batutą Jarmołowicza podczas nocnego koncertu w Gdańsku w rocznicę śmierci kompozytora oraz płyta kompaktowa z utworami Władysława Szpilmana w jego opracowaniu w wersji symfonicznej ( obie nagrane w końcu 2004 roku ).

Występował z większością znanych polskich solistów oraz z solistami zagranicznymi, wśród nich m.in. z Katherine DeJongh, Gregiem Banaszakiem, Vadimem Brodskim, Richardem Galliano, Philippem Giusiano, Cyprienem Katsarisem, Kevinem Kennerem, Giennadijem Woskresienskim, Grigorijem Żyslinem.

Od 1990 roku, nieprzerwanie, prowadzi koncerty inauguracyjne odbywających się co roku w Słupsku Festiwali Pianistyki Polskiej. Jest laureatem wielu nagród artystycznych i państwowych, wśród nich Osobowość Radiowa Roku - wyróżnienie przyznawane przez zarząd i dziennikarzy Radia Gdańsk, dwukrotnie Pomorskiej Nagrody Artystycznej.

Od 1992 roku jest dyrektorem Państwowej Orkiestry Kameralnej i Teatru Impresaryjnego w Słupsku, przekształconej w dniu 28 czerwca 2005r. w Polską Filharmonię Sinfonia Baltica.

Sopranistka Patrycja Kotlarska ukończyła Szkołę Muzyczną I Stopnia w klasie skrzypiec i Szkołę Muzyczną II Stopnia im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie oboju. Przygodę ze śpiewem zaczęła już jako 15-latka, śpiewając w Warszawskim Teatrze Buffo w słynnym musicalu Metro. Od 1998 roku na stale związana z Teatrem Muzycznym Roma w Warszawie, w którym brała udział w spektaklach Crazy for you, Grease, Miss Saigon, Taniec Wampirów, Koty i obecnie w Upiorze w operze.

Tenor Jacek Kotlarski jest absolwentem Liceum Muzycznego w Poznaniu w klasie trąbki, następnie Studium Piosenkarskiego w Poznaniu, aż w końcu Akademii Muzycznej w Katowicach na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w klasie śpiewu.

W latach 2000-2007 współpracował z teatrem muzycznym Roma w Warszawie, biorąc udział w spektaklach: Miss Sajgon, Grease, Koty, Taniec Wampirów.

Obecnie jest wokalistą sesyjnym, nagrywającym i współpracującym z czołowymi aranżerami polskiej muzyki rozrywkowej takimi jak Krzysztof Herdzin i Krzesimir Dębski.

Aktualnie kończy pracę nad pierwsza solową płytą, która powstaje w koprodukcji z Krzysztofem Herdzinem.

Z D J Ę C I A
logo FWM
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.