Otyłość i cukrzyca typu 2 już są istotnymi problemami współczesnych społeczeństw, a ich ograniczenie oprócz poprawy komfortu życia ludzi ma dodatkowo bardzo duże znaczenie ekonomiczne związane z obniżeniem kosztów opieki medycznej i socjalnej nad osobami chorymi.
Problemy te mają znaleźć swoje rozwiązanie w rekomendowanym przez Komisję Europejską, obszarze badawczym zaliczanym do tzw. Wielkich Wyzwań 7 Programu Ramowego UE - „Zdrowa dieta dla zdrowego życia”. Takie podejście wyraźnie wskazuje, że zagrożenie chorobami dieto-zależnymi i ich profilaktyka poprzez odpowiednie żywienie zajmuje ważne miejsce w polityce Unii Europejskiej. Z tego względu kierunki badawcze skupiające się na środowiskowych i żywieniowych uwarunkowaniach jakości życia i zdrowia człowieka określane są jako społecznie wysoce uzasadnione.
W rozwiązywanie tych problemów angażuje się także Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie, który tuż przed końcem 2010 roku otrzymał z MNiSW 1,4 mln zł na zakup aparatury do badań nad otyłością między innymi precyzyjnego analizatora elementów budowy ciała oraz analizatora fizjologii mitochondrialnej. Otrzymane finansowanie jest wynikiem wysokiej oceny Komisji ministerialnej złożonego wniosku obejmującego realizację nowych interdyscyplinarnych badań zarówno w ramach działalności statutowej jak i projektów realizowanych w Instytucie ze źródeł zewnętrznych.
Analizator elementów budowy ciała techniką magnetycznego rezonansu jądrowego jest unikalną aparaturą w doświadczeniach prowadzonych na zwierzętach laboratoryjnych. Jest on zaliczany do najwyższej klasy urządzeń pozwalających na prowadzenie badań nad genezą otyłości i akumulacją tłuszczu - zaburzeń metabolicznych będących zagrożeniem dla ludzi z naszego obszaru kulturowego.
Od początku 2011 roku prof. Leslie P. Kozak, lider tych badań w Pennington Biomedical Research Center (USA), będzie zatrudniony dzięki funduszom pochodzącym z projektu UE - REFRESH (EU-REGPOT-2010-1-264103) w olsztyńskim Instytucie Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN, gdzie podejmie kontynuację swoich dotychczasowych badań dotyczących programowania żywieniowego i otyłości.
Wcześniej wymienione urządzenia są niezbędne dla sprawnego i efektywnego transferu wiedzy i technologii badawczej do Instytutu. Zagwarantuje to dokonanie skoku jakościowego prowadzonych dotychczas prac w tym ważnym społecznie obszarze badań do poziomu wiodącego na świecie i jest wyrazem realizowanej strategii rozwoju Instytutu zakładającej skoordynowane inwestowanie w infrastrukturę i kadrę.