Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
17:17 22 listopada 2024 Imieniny: Cecylii, Stefana
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Działalność polityczna
waclawbr | 2010-12-29 14:52 | Rozmiar tekstu: A A A

Obradowała Rada Miasta Olsztyna

Olsztyn24
III sesja Rady Miasta Olsztyn | Więcej zdjęć »

Po raz trzeci w nowej kadencji i zarazem ostatni w tym roku, spotkali się dziś (29.12) na sesji Rady Miasta olsztyńscy radni. Sesję zwołano w trybie nadzwyczajnym, na wniosek prezydenta miasta. - Jest kilka spraw, które muszą być rozstrzygnięte jeszcze w tym roku - uzasadniał swój wniosek Piotr Grzymowicz.

Zanim radni przystąpili do rozstrzygania spraw merytorycznych, przyjęli w swoje szeregi nowego radnego. Miejsce Piotra Grzymowicza, którego mandat wygasł w związku z wyborem na prezydenta Olsztyna, zajął Stanisław Gierba, startujący w wyborach do Rady Miasta Olsztyna z listy Komitetu Wyborczego Wyborców Piotra Grzymowicza. Nowy radny do 13 grudnia był dyrektorem Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Olsztynie nr 3 przy ul. Wańkowicza 1. By zostać radnym, musiał przejść na emeryturę.

- Ja w zasadzie wracam do Rady Miasta, byłem już radnym w drugiej kadencji - powiedział Stanisław Gierba. - Dzisiaj jestem smutnie radosny. Smutny - bo rozstałem się ze szkołą po ponad 30. latach pracy; radosny - bo teraz jestem wolnym człowiekiem, a niezależność jest ważna dla radnego. Wiem to z wcześniejszej pracy w radzie, kiedy nie wszystko mogłem powiedzieć.

Stanisław Gierba chociaż formalnie jest emerytem, nadal będzie pracował w „swojej” szkole na pół etatu. Do czasu wyboru nowego dyrektora ZSO nr 3, obowiązki na tym stanowisku pełnić będzie Jadwiga Baczewska.
R E K L A M A
Następnym punktem dzisiejszych obrad było podjęcie uchwały w sprawie wykazu wydatków miejskich, które nie wygasają z końcem bieżącego roku. W wykazie znalazło się 36 zadań, które zostały rozpoczęte w br., ale z różnych powodów nie mogły być zakończone wraz z końcem roku budżetowego. Spośród tych zadań 6 to zadania bieżące, zaś 30 to inwestycje. Wśród zadań, które po dzisiejszej decyzji radnych muszą być zakończone najpóźniej do 30 czerwca 2011 roku znalazły się m.in. remonty obiektów pomocy społecznej (zadanie niezakończone z powodu unieważnienia pierwszego przetargu na wybór wykonawcy), remont ul. Puszkina (opóźnienie spowodowane jest równoczesną wymianą ogrodzenia cmentarza i złymi warunkami atmosferycznymi) czy rewitalizacja placów miejskich, gdzie do opóźnienia w realizacji harmonogramu prac przyczyniła się sroga zima. Wartość zadań, których zakończenie przeniesiono na rok następny przekracza nieco 20 mln zł.

Kolejna sprawa, którą zajmowali się dziś radni, to zmiana uchwały w sprawie stawek w podatku od nieruchomości, chociaż decyzja radnych nie dotyczyła zmiany stawek podatku, a jedynie zasad ich naliczania w obiektach, w których udzielane są świadczenia zdrowotne, np. w prywatnych przychodniach lekarskich. Zmianę uchwały Rady Miasta wymusiła zmiana ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

- Ta „niewinnie” wyglądająca zmiana to 300 tys. złotych mniej w budżecie miasta - powiedział radny Jerzy Szmit (PiS) w dyskusji nad projektem uchwały. - To wynik działań lobbystycznych w parlamencie i w rządzie, gdzie określona grupa osób wpływa na to, by kosztem danin publicznych poprawić sobie swój interes. Smutne jest to, że działanie rządu zabiera wszystkim samorządom w Polsce pieniądze, nie rekompensując tej straty. Jako radni PiS będziemy głosować przeciwko tym zmianom.

Odmienny głos w dyskusji przedstawiła radna PO, Ewa Zakrzewska, reprezentująca również olsztyńskie środowisko lekarskie.

- Ja uważam, że decyzja rządu jest wspaniała, ponieważ to, co działo się do tej pory było żenujące - powiedziała radna. - Przykładowo przychodnie płaciły różne podatki za gabinety lekarskie, za pomieszczenia rejestracji, za korytarze. Uznawano np. że rejestracja nie należy do pomieszczeń, w których wykonuje się zadania opieki zdrowotnej. To, że rząd przyjął nowe uregulowanie, to tylko uporządkowanie sytuacji, która już dawno powinna być uporządkowana.

Mimo sprzeciwu radnych Prawa i Sprawiedliwości, uchwała w tej sprawie została przyjęta.

Radni zdecydowali też o skróceniu kadencji samorządu osiedlowego Nad Jeziorem Długim w Olsztynie oraz zarządzeniu wyborów do rad osiedli: Nad Jeziorem Długim, Brzeziny, Kętrzyńskiego, Kormoran, Kortowo, Mazurskie, Podgrodzie, Pojezierze i Wojska Polskiego. Wybory odbędą się w styczniu, lutym i kwietniu 2011 roku.

Trochę emocji wywołał ostatni punkt porządku obrad: apel Prezydenta Olsztyna i Rady Miasta do Rządu RP w sprawie wycofania się z zamiaru budowy południowej obwodnicy Olsztyna. Emocje jednak nie wynikały z braku zgody na przyjęcie takiego apelu, a z treści i formy apelu. Z ust radnego Czesława Małkowskiego padła też propozycja, by władze miasta zorganizowały spotkanie ze wszystkimi parlamentarzystami z regionu, którzy mogliby lobbować w stolicy przeciwko zamiarom rządu. Po uwzględnieniu zgłoszonych przez radnych poprawek, apel do Rządu RP został przyjęty.

Wbrew pogłoskom i nieoficjalnym zapowiedziom, że na ostatniej w tym roku sesji radni zajmą się budżetem miasta na 20011 rok, nic takiego się nie stało.

- Do połowy stycznia projekt budżetu będzie opracowywany w wydziale budżetu i finansów Urzędu Miasta - wyjaśnił Mirosław Gornowicz, przewodniczący komisji budżetu i finansów Rady Miasta. - Potem musimy dać czas komórkom organizacyjnym Urzędu Miasta na złożenie wniosków do autopoprawki do budżetu. Na opracowanie tych wniosków też trzeba trochę czasu. Byłoby go zbyt mało, by projekt budżetu i autopoprawkę przygotować solidnie na styczniową sesję. Dlatego planujemy nadzwyczajną sesję poświęconą budżetowi miasta na 2011 rok na 9 lutego.

Z D J Ę C I A
G A L E R I A :
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Galeria zdjęć do artykułu
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.