Marek Michalak wśród uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej
w Olsztynie |
Więcej zdjęć »
Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka, przebywa w Olsztynie. Spotyka się m.in. z uczniami i nauczycielami olsztyńskich szkół oraz małymi pacjentami szpitala dziecięcego. Ale najważniejszym punktem w programie olsztyńskiej wizyty rzecznika był udział w konferencji nt. „Prawa dziecka do ochrony zdrowia”, która odbyła się dziś (20.12) w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie. Organizatorem konferencji było Biuro Rzecznika Praw Dziecka.
Konferencja była szesnastym z kolei spotkaniem z cyklu „Prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka”, organizowanym przez Rzecznika Praw Dziecka dla podkreślenia dwóch ważnych rocznic - 20. rocznicy uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka, która obchodzona była w listopadzie 2009 roku oraz 10. rocznicy powołania urzędu Rzecznika Praw Dziecka.
Jednym z podstawowych praw przysługujących każdemu dziecku jest prawo do ochrony zdrowia obejmujące profilaktykę zdrowotną i leczenie w przypadku choroby. Zgodnie z definicją WHO, zdrowie traktowane jest nie tylko jako brak choroby, ale jako dobrostan fizyczny, psychiczny, moralny i społeczny. Również według Janusza Korczaka zdrowie to nie tylko dobra kondycja fizyczna, ale również radość z bycia kochaną i szanowaną istotą oraz poczucie bezpieczeństwa.
Rzecznik Praw dziecka chciał zachęcić uczestników konferencji do dyskusji na temat prawa dziecka do ochrony zdrowia w takim szerokim właśnie znaczeniu. Wśród poruszanych zagadnień mowa była m.in. o profilaktyce zdrowotnej (dr Jan Orgelbrand), o tym, czym jest zdrowie w poszczególnych etapach rozwoju dziecka i na co należy zwracać szczególną uwagę (dr n. med. Krystyna Piskorz-Ogórek), korczakowskiej koncepcji prawa dziecka do zdrowia (dr Olga Szwałkiewicz) a także o problemie dotyczącym dzieci maltretowanych (prof. dr hab. Medycyny Bibiana Mossakowska).
Część uwagi uczestników konferencji była również skierowana na szczególne prawa przysługujące dziecku w sytuacji choroby, m.in. prawo do decydowania w sprawach dotyczących leczenia i zabiegów medycznych, którym dziecko jest poddawane, czy prawo do edukacji.
Współorganizatorami konferencji „Prawa dziecka do ochrony zdrowia” byli m.in. Wojewoda Warmińsko-mazurski, Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie, Kuratorium Oświaty w Olsztynie, Instytut Nauk Politycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Polskie Towarzystwo Nauk Politycznych Oddział w Olsztynie, Ochotniczy Hufiec Pracy w Olsztynie, Państwowa Szkoła Muzyczna im. Fryderyka Chopina w Olsztynie oraz I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Olsztynie.
Z D J Ę C I A
F I L M Y