Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
12:40 19 stycznia 2025 Imieniny: Erwina, Henryka
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Ochrona zdrowia
red. | 2010-12-16 14:25 | Rozmiar tekstu: A A A

Anna Komorowska otworzyła szpitalne pracownie

Olsztyn24
Powitanie Anny Komorowskiej w Olsztynie | Więcej zdjęć »

Na terenie tworzonego Kampusu Medycznego w obrębie Szpitala Uniwersyteckiego w Olsztynie, ze środków Unii Europejskiej i uniwersytetu, utworzono pracownie rezonansu magnetycznego, tomografii komputerowej i nowoczesną pracownię izolowania i hodowli komórek macierzystych. Dzisiaj (16.12), z udziałem Pierwszej Damy RP, Anny Komorowskiej, władz województwa, miasta i uniwersytetu, uroczyście otwarto te pracownie, stanowiące Laboratorium Komórek Macierzystych Szpitala Uniwersyteckiego.

Dzisiejsza uroczystość jest wynikiem realizacji projektu pt. Centrum Nowoczesnych Technik Diagnostycznych i Leczniczych, którego część stanowi Laboratorium Komórek Macierzystych, w którego skład wchodzą wymienione pracownie.

Zakupiony rezonans magnetyczny to najnowocześniejsze w Polsce urządzenie o najwyższej stosowanej u ludzi mocy - 3 Tesli. Pozwala na wyjątkowo dokładną nieinwazyjną diagnostykę narządów człowieka. Tylko od Narodowego Funduszu Zdrowia zależy, czy aparat ten będzie wykorzystywany także dla badania pacjentów z województwa warmińsko-mazurskiego gdyż uniwersytet nie zamierza wykorzystywać go do badań komercyjnych.

Dla umożliwienia udostępnienia pacjentom nowo zakupionych aparatów diagnostycznych, Szpital Uniwersytecki na podstawie umowy użyczenia zawartej z uniwersytetem, włączył je w skład nowego Zakładu Radiologii, którego otwarcia dokonała Anna Komorowska.
R E K L A M A
Pani Prezydentowa otworzyła też Laboratorium Komórek Macierzystych. Będą tam prowadzone badania nad regeneracją uszkodzonych tkanek. To obecnie jeden z najbardziej obiecujących kierunków pracy naukowej w zakresie medycyny. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski będzie dzięki temu mógł włączyć się w nurt badań prowadzonych na całym świecie. Na wyniki tych badań czekają chorzy z uszkodzeniem rdzenia kręgowego, np. po urazach kręgosłupa i w przebiegu chorób degeneracyjnych, takich jak stwardnienie rozsiane (SM) i stwardnienie boczne zanikowe (SLA), z uszkodzeniem mózgu np. w wyniku jego urazów, udarów czy też choroby Alzheimera. To także szansa na regenerację uszkodzonego w wyniku zawału mięśnia serca, czy też siatkówki i rogówki oka. Możliwe, że niebawem podjęte będą próby leczenia tak częstego schorzenia jak zwyrodnienie dysków lędźwiowych, także z wykorzystaniem komórek macierzystych.

Wydział Nauk Medycznych wspólnie ze Szpitalem Uniwersyteckim przygotował także projekt utworzenia Międzynarodowego Centrum Neurorehabilitacji i Leczenia Śpiączki. Stanowiłoby to niezbędne uzupełnienie klinicznego zaplecza Laboratorium Komórek Macierzystych, pozwalając na opiekę nad pacjentami, u których wdrożono by te najnowocześniejsze, choć jeszcze eksperymentalne metody leczenia. To także szansa dla ciężko chorych, których rodziny, do tej pory najczęściej bezskutecznie szukają pomocy.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Powitanie Anny Komorowskiej w Szpitalu Uniwersyteckim w Olsztynie
16-12-2010
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.