Znane już są wyniki konkursu „Twój dom - dialog z tradycją”. Zainteresowanie zorganizowanym przez Urząd Marszałkowski w Olsztynie przedsięwzięciem było olbrzymie. Rywalizację, ale przede wszystkim próbę nawiązania do architektury i krajobrazu kulturowego regionu Warmii i Mazur, podjęły zespoły projektowe z całej Polski.
- Żyjemy w pięknym, ale bardzo specyficznym regionie, z bogactwem dziedzictwa kultury, ale też z różnorodną historią, dlatego od początku zdawaliśmy sobie sprawę, że konkurs nie będzie łatwy - mówi Jacek Protas, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego. -
Jednak wpłynęły aż 184 prace. Bardzo się cieszę, że podejmując życiową decyzję o budowie domu, będzie można wybierać spośród najlepszych projektów, które harmonizują z krajobrazem regionalnym. Konkurs był ogłoszony we wrześniu 2010 roku. Współorganizacji podjął się Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków Oddział Terenowy w Olsztynie. Wsparcia merytorycznego i organizacyjnego udzielił Olsztyński Oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP.
Celem konkursu było znalezienie i popularyzacja nowych wzorców zabudowy jednorodzinnej, będących kontynuacją tradycji budownictwa wiejskiego. Zadaniem uczestników konkursu było zaprojektowanie wolnostojącego domu jednorodzinnego o powierzchni do 175 m2, przeznaczonego dla czteroosobowej rodziny (rodzice + dwoje dzieci), z garażem na dwa samochody i pomieszczeniem gospodarczym. Parter domu miał być dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Projekt miał być przygotowany jako powtarzalny do realizacji na terenach wiejskich województwa. Autorzy mieli także wskazać, w jakim rejonie dom powinien być wybudowany.
Prace oceniał siedmioosobowy Sąd Konkursowy złożony z przedstawicieli organizatorów i zainteresowanych środowisk, w składzie:
» arch. Maciej Miłobędzki (SARP o/Warszawa) - Przewodniczący Sądu Konkursowego,
» arch. Joanna Porębska (SARP o/Warszawa) - Sędzia Referent,
» arch. Sławomir Hryniewicz (SARP o/Olsztyn) - Sędzia Konkursu,
» arch. Grzegorz Dżus (SARP o/Olsztyn) - Sędzia Konkursu,
» Iwona Liżewska (Dyrektor Regionalnego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków w Olsztynie) - Sędzia Konkursu,
» Barbara Zalewska (Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Konserwator Zabytków) - Sędzia Konkursu,
» Jacek Wysocki (Warmińsko-Mazurskie Biuro Planowania Przestrzennego) - Sędzia Konkursu,
» arch. Ewa Rombalska (SARP o/Olsztyn) - Sekretarz Organizacyjny Konkursu.
Dzisiaj (15.12) w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie ogłoszono wyniki konkursu. Jury przyznało pierwszą, drugą i dwie trzecie nagrody oraz wyróżniło 24 prace, które będą opublikowane w specjalnie wydanym katalogu i na stronie internetowej.
- Konkurs to dopiero pierwszy etap programu, który ma zwrócić uwagę na jakość krajobrazu województwa warmińsko-mazurskiego, doprowadzić do jego poprawy i harmonijnego rozwoju - dodaje marszałek Jacek Protas. -
Wierzymy, że w kolejnym sezonie budowlanym inwestorzy kupią katalogowe projekty i rozpoczną realizację domów, które wpiszą się w lokalną tradycję, podniosą wartość krajobrazu.Najlepsze konkursowe prace można oglądać w Galerii Marszałkowskiej w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie przy ul. Emilii Plater.
**********
Wyniki KonkursuOcena blisko dwustu prac nadesłanych z całego kraju i wybór najlepszej były dla Sądu Konkursowego, któremu przewodniczył arch. Maciej Miłobędzki, trudnym zadaniem. Sędziowie stwierdzili, że nadesłane prace wskazują na niezwykłe w swej skali, twórcze zainteresowanie architekturą, odwołującą się do lokalnych wartości, a wiele z nich prezentuje ciekawe rozwiązania architektoniczne i wysoki poziom warsztatowy.
W dyskusji nad formą współczesnego domu, wpisującego się w lokalną tradycję, zarysowały się trzy stanowiska. Jedni kopiowali formę zewnętrzną istniejących starych domów, wprowadzając tylko współczesny układ funkcjonalny i stosując nowoczesne materiały budowlane, inni dodawali współczesne elementy do tradycyjnej formy. Wielu uczestników podjęło próbę twórczej, nowoczesnej interpretacji historycznych wątków zarówno w formie, jak i detalu. Wszystkie te projektowane domy mają szansę wpisać się pozytywnie w krajobraz wiejski województwa. Były też niestety prace, które w niczym nie nawiązywały do lokalnego krajobrazu kulturowego, a ich nijaka forma łączyła wątki stosowane w całej Polsce.
Po dokładnej analizie nadesłanych prac Sąd Konkursowy zdecydował przyznać cztery nagrody pracom realizującym w najpełniejszy sposób zadanie konkursowe i 24 wyróżnienia w postaci umieszczenia w katalogu i promocji na stronie internetowej. Projekty nagrodzone i wyróżnione prezentowane w katalogu będą sprzedawane przez autorów jako projekty powtarzalne. Organizatorzy wierzą, że znajdą one szybko nabywców, a zrealizowane domy pojawią się niebawem w krajobrazie województwa warmińsko-mazurskiego podnosząc jego wartość, wierzą, że Konkurs przyczyni się do popularyzacji budowania domów w DIALOGU Z TRADYCJĄ.
Decyzją Sądu Konkursowego nagrody otrzymali:
» I NAGRODA: PRACOWNIA ARCHITEKTONICZNA „AA” S.C., GDAŃSKZespół autorski w składzie: Andrzej Błażko, Michał Dąbrowski, Dorota Krypińska, Magdalena Zawada
» II NAGRODA: GÓRNIK ARCHITEKCI PRACOWNIA PROJEKTOWA, SOSNOWIECZespół autorski w składzie: Mateusz Górnik, Magdalena Górnik
» III NAGRODA (ex aequo):- Pracownia Projektowa Architektoniczno-Budowlana i Obsługa Inwestycyjna „Orlewski”, Rzeszów
Autor: Danuta Orlewska,
- NOW BIURO ARCHITEKTONICZNE SP. Z O.O., ŁÓDŹ
Zespół autorski w składzie: Andrzej Owczarek, Marta Błaszczykiewicz, Marta Dzierżawska, Dariusz Ejbich, Bartosz Malinowski, Piotr Podsadny, Remigiusz Strzelecki
Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A :