Możliwość bezpośredniego składania wniosków do Rzecznika Praw Obywatelskich i porady z takich dziedzin, jak prawo karne, cywilne czy gospodarcze - to sprawy, które będzie można załatwić w Punkcie Przyjmowania Interesantów Biura RPO w Olsztynie. Uroczyste otwarcie Punktu, który będzie miał siedzibę w budynku olsztyńskiego starostwa odbędzie się w środę 8 grudnia o godz. 13.
Z utworzeniem Punktu Przyjmowania Interesantów Biura RPO w Olsztynie wiąże się ciekawa historia. Na początku września 2010 władze powiatu wzięły udział w międzynarodowej konferencji prawniczej pod hasłem „Polska i Niemcy w europejskiej wspólnocie prawnej”, która odbyła się w zaprzyjaźnionym Osnabrück.
-
Los tak zrządził, że właśnie na niemieckiej ziemi udało nam się poznać prof. Irenę Lipowicz, która od niedawna jest Rzecznikiem Praw Obywatelskich - mówi Mirosław Pampuch.
Okazało się, że profesor Lipowicz zna działalność powiatu olsztyńskiego. Do niedawna kierowała Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej i zatwierdzała pozytywnie dofinansowanie dla pierwszej edycji Festiwalu Partnerstw Polsko-Niemieckich, który odbył się w czerwcu w Olsztynie. W trakcie rozmów z Ireną Lipowicz padła propozycja utworzenia w olsztyńskim starostwie regionalnego biura RPO.
Ten plan udało się zrealizować błyskawicznie, bo zaledwie w trzy miesiące od pierwszych rozmów z Rzecznikiem Praw Obywatelskich w Osnabrück. W środę 8 grudnia o godz. 13 nastąpi uroczyste otwarcie Punktu Przyjmowania Interesantów Biura RPO w Olsztynie. Punkt będzie miał swoją siedzibę w olsztyńskim starostwie, z dogodnym wejściem dla interesantów od strony ul. Partyzantów.
- Uruchomienie regionalnej placówki w olsztyńskim starostwie, to dla nas prestiż, ale także duże ułatwienie dla mieszkańców całego województwa, którzy będą mogli składać wnioski i skargi do RPO w Olsztynie, zamiast jeździć do Gdańska lub Warszawy - uważa Mirosław Pampuch.
Na początek Punkt Przyjęć Interesantów Biura RPO w Olsztynie będzie funkcjonował w każdą drugą środę miesiąca w godz. od 11 do 15.30, choć w planach jest rozszerzenie jego działalności. Pracownicy Biura Pełnomocnika Terenowego w Gdańsku BRPO będą przyjmować interesantów z Olsztyna i województwa w zakresie całej problematyki rozpatrywanej w Biurze, a w szczególności: prawa karnego, zabezpieczenia społecznego (emerytury, renty, pomoc społeczna i prawo pracy), prawa cywilnego i gospodarki nieruchomościami (prawo własności, prawo budowlane), prawa administracyjnego i spraw mieszkaniowych (gospodarka komunalna, działalność urzędów administracji terenowej), prawa gospodarczego i danin publicznych (podatki, działalność gospodarcza, ochrona konsumentów), administracji publicznej, ochrony zdrowia i ochrony praw cudzoziemców i mniejszości narodowych.
- Na miejscu oprócz możliwości zasięgnięcia informacji prawnej obywatele będą mogli złożyć pisemne wnioski kierowane do Rzecznika Praw Obywatelskich - mówi Krzysztof Szerkus, pełnomocnik Terenowy RPO w Gdańsku.
To jednak nie wszystkie możliwości pomocy dla obywateli, które zapewnia Powiat Olsztyński. W siedzibie starostwa dyżuruje Powiatowy Rzecznik Konsumentów, który pomaga mieszkańcom w zakresie spraw konsumenckich. Od kilku lat w każdą środę w pokoju nr 5 w godz. od 12 do 15 bezpłatnych porad prawnych udzielają studenci prawa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Od stycznia 2011 na parterze starostwa ruszy też profesjonalne Biuro Porad Prawnych i Obywatelskich dla mieszkańców Olsztyna i powiatu olsztyńskiego.
- Bezpłatne BPPiO będzie działać przez najbliższe trzy lata, a jego uruchomienie jest możliwe dzięki dofinansowaniu unijnemu z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki - mówi Izabela Smolińska-Letza, wicestarosta olsztyński. -
Pomoc będą mogli w nim znaleźć wszyscy mieszkańcy, którzy znajdują się w trudnej sytuacji życiowej. Zakładamy, że BPPiO w ciągu trzech lat udzieli ponad 8 tysięcy porad, w tym także na wyjeździe.