Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
02:02 22 listopada 2024 Imieniny: Cecylii, Stefana
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Sprawy społeczne
waclawbr | 2007-09-09 17:23 | Rozmiar tekstu: A A A

Jubileusz olsztyńskich „kominiarzy”

Olsztyn24
Policyjny antyterrorysta | Więcej zdjęć »

Piętnaście lat temu - 25 września 1992 r. - ówczesny Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie wydał decyzję o powołaniu grupy specjalnej KWP. Tę datę świętowali dzisiaj policjanci Sekcji Antyterrorystycznej Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, potocznie nazywani „kominiarzami”, na lotnisku w Dajtkach, w obecności kilku tysięcy widzów.

Ci bardzo tajemniczy na co dzień funkcjonariusze, podczas imprezy na olsztyńskim lotnisku pokazali, na czym polega ich służba. Udowodnili, że są najlepszymi z najlepszych.

Widzowie mogli zobaczyć w wykonaniu jubilatów między innymi, jak wygląda ochrona VIP-ów, zatrzymywanie niebezpiecznych przestępców ze śmigłowca, czy neutralizacja ładunku wybuchowego.

Pokazy były bardzo widowiskowe, głównie za sprawą wykorzystania w nich policyjnego śmigłowca Mi-8, wypożyczonego przez Komendę Wojewódzką Policji w Gdańsku. W województwie warmińsko-mazurskim policjanci takim śmigłowcem nie dysponują. Ale nawet najlepszy helikopter na nic by się zdał, gdyby nie umiejętności i profesjonalizm naszych stróżów prawa. Licznie zgromadzeni i ciągle napływający na lotnisko mieszkańcy Olsztyna z podziwem patrzyli na ich podniebne loty na zwisającej pod helikopterem linie, spuszczanie się po linie z pozostającego „w zwisie” śmigłowca, skoki na spadochronach z wysokości 600-metrów, czy zatrzymanie niebezpiecznych przestępców.
R E K L A M A
Policjanci pokazali też elementy codziennego szkolenia, np. treningi strzeleckie „na sucho”, bez wykorzystania amunicji.

Godną oprawę obchodów rocznicowych stanowiły pokazy tresury policyjnych psów patrolowo-tropiących, pokazy jazdy szybkościowo-sprawnościowej w wykonaniu policjantów ruchu drogowego oraz wystawa policyjnego i strażackiego sprzętu.

Szkoda, że jakość i ilość sprzętu, jakim dysponują policjanci na co dzień, nie dorównuje ich osobistym umiejętnościom i wyszkoleniu. - To oni dysponują tylko takim sprzętem, a gdzie jest nowy? - retorycznie pytała swojego męża, wyraźnie zawiedziona wystawą, jedna z uczestniczek imprezy.

„Wiekowość” policyjnego sprzętu nie wszystkim przeszkadzała. Największym zainteresowaniem, w szczególności najmłodszych, cieszył się kilkudziesięcioletni transporter rozpoznania BTR. Wielu, za przykładem Janka Kosa z Czterech Pancernych, założyło hełmofon, stanowiący nakrycie głowy załogi BTR. Sporym zainteresowaniem cieszył się policyjny quad, wykorzystywany na co dzień przez policjantów-wodniaków. Przed tym rzadko spotykanym w policji pojazdem często ustawiała się kolejka, aby zrobić sobie zdjęcie za jego kierownicą.

Święto antyterrorystów zaszczycił swoją obecnością I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie insp. Wojciech Sobczak, który podziękował policjantom za wzorową służbę. Na lotnisko przybyli też przedstawiciele zaprzyjaźnionych z policjantami służb mundurowych, a to Straży Pożarnej, Straży Granicznej i Straży Miejskiej.

Myślę, że nie tylko jubilacji byli usatysfakcjonowani programem i przebiegiem imprezy. Niewątpliwie można zaliczyć ją do udanych. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć i filmów wideo z olsztyńskiego lotniska.

******

Z komunikatu KWP w Olsztynie:

Grupa specjalna policjantów została powołana przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie 25 września 1992 r. Jej głównym zadaniem było zwalczanie aktów terroru. Na przestrzeni 15 lat liczebność grupy specjalnej wahała się od 15 do 30 policjantów.

Obecnie w skład Sekcji Antyterrorystycznej wchodzi 26 policjantów. To tzw. zespół szturmowy i zespół minersko-pirotechniczny.

Funkcjonariusze ci pełnili służbę w strukturach Wydziału do Walki z Przestępczością Zorganizowaną Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, Oddziału Prewencji Policji KWP, w chwili obecnej w strukturach Sztabu Policji KWP.

Codzienna służba policyjnych antyterrorystów to między innymi prowadzenie działań bojowych związanych z pościgami i zatrzymywaniem terrorystów i innych niebezpiecznych przestępców, odblokowywanie obiektów oraz środków transportu zajętych przez terrorystów lub innych niebezpiecznych przestępców, działania minersko-pirotechniczne związane z rozpoznawaniem i neutralizacją materiałów i urządzeń wybuchowych, wspieranie Biura Ochrony Rządu w zakresie zabezpieczeń antyterrorystycznych osób objętych ochroną BOR, w sytuacjach tego wymagających.

Służbę w szeregach antyterrorystów pełnić mogą policjanci, którzy przejdą szereg testów sprawnościowych i psychologicznych. Testy te sprawdzają predyspozycje funkcjonariusza do tej specyficznej i niebezpiecznej służby. Oprócz tego kandydata czeka okres próbny w sekcji.

Policyjni antyterroryści często pracując w ekstremalnych warunkach wykorzystują niecodzienne umiejętności. Dlatego też w ich szeregach oprócz instruktorów strzelania, minerów, pirotechników, są instruktorzy technik ratownictwa klasycznego, speleologów jaskiniach, ratownictwa z powietrza, instruktorzy sportów walki (boks, kick boxing, judo, ju-jitsu), skoczkowie spadochronowi, płetwonurkowie i stermotorzyści.


Z D J Ę C I A
F I L M Y
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Filmy wideo do artykułu
image galeria
15-lecie Sekcji AT - uroczysta zbiórka
09-09-2007
image galeria
15-lecie Sekcji AT - Pokazy wyszkolenia
09-09-2007
image galeria
15-lecie Sekcji AT - Pokazy sprzętu
09-09-2007
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.