W niedzielę, 12 grudnia o godz. 19. w salach kopernikowskich olsztyńskiego zamku odbędzie się premiera spektaklu „Gra o świętym Franciszku”. Przedstawienie przygotowali aktorzy Scholi Teatru Węgajty.
„Gra o świętym Franciszku” to historia świętego Franciszka z Asyżu. Jego życie i przesłanie obfitowało w niezwykłe wydarzenia i dramatyczne wątki, więc stały się kanwą spektaklu. Sztuka jest opowieścią nie tylko o samym świętym, ale także o tym, jaki my sami - teraz, dziś - mamy do niego stosunek, jak postrzegamy jego samego, jego dzieło oraz obraz, jaki znamy z oficjalnej historii.
Święty Franciszek to pierwszy święty kultury zachodniej o tak wyraźnej i indywidualnej osobowości. Jest oficjalnym świętym Kościoła, a zarazem natchnionym poetą i grajkiem Bożym. Mistycyzm, docenienie wartości przyrody, prostota, bezpośredniość przekazu, zwrot ku „maluczkim” tego świata - wszystkie te wątki zbiegają się w postaci Franciszka. Jest jednocześnie postacią osadzoną w kanonie kościelnym i rewolucjonistą, przełamującym znane i akceptowane ramy, wyznaczającym nowe ścieżki pobożności i życia duchowego. Rewolucjonistą, który w przedziwny sposób umie zachować absolutny szacunek dla instytucji i hierarchii. Życie jego obfitowało w niezwykłe wydarzenia i dramatyczne wątki, które urosły do rangi przypowieści i scen symbolicznych, stanowią też inspirujący materiał dla stworzenia formy teatralnej. Jest postacią niejednoznaczną i wielowymiarową.
Zespół Scholi od prawie dwudziestu lat pracuje nad dramatami i śpiewem, które związane są z liturgią, a także nad materią samej liturgii. Forma liturgiczna, hieratyczna i obiektywna, posiada moc urzeczywistniającą. W pracy nad dramatami, nad chorałem, zespół zmaga się z tą obiektywnością, próbując włożyć w nią swoje osobiste emocje, interpretacje, swoją opowieść. - Forma liturgii nas zarazem ogranicza i pomaga - ponieważ zmusza do „wyjścia z siebie”. Praktyka, poszukiwania i zmaganie z formą doprowadziła do „Gry o św. Franciszku”, w której poruszamy ten sam problem od drugiej strony - mówią autorzy spektaklu.
- Spektakl nie należy do liturgii, nie jest nabożeństwem, jest stworzony, napisany od początku. Jest jednak zarazem świętą opowieścią, którą przywołujemy, którą chcemy nie tylko zagrać, ale przede wszystkim urzeczywistnić. Tak więc, posługując się różnymi środkami szukamy w opowieści, często bardzo osobistej, jej hieratyczności i tego, co obiektywne - dodają autorzy spektaklu.
„Gra o św. Franciszku” będzie spektaklem niezależnym od warunków sceny - możliwym do odegrania w teatrze, na zamku, w kościele, przez co ma dotrzeć do zróżnicowanych grup widzów w Polsce i za granicą. Na potrzeby prezentacji zagranicznych opracowane będą różne wersje językowe warstwy narracyjnej. Będzie to pierwszy taki spektakl w Polsce. Zapraszamy.