Konserwatorzy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków odrestaurowali trzy drewniane krucyfiksy z kapliczki w Barczewie. W poniedziałek (6.12) oddadzą zabytki staroście olsztyńskiemu, Mirosławowi Pampuchowi, a ten przekaże je Salonowi Nowowiejskiego w Barczewie, gdzie zostaną wyeksponowane.
Krzyże, z których największy ma blisko 140 cm długości, pochodzą z XVI i XVII wieku. Mają ogromną wartość artystyczną i historyczną. Na uwagę zasługuje także kształt jednego z krzyży. Ma widlaście rozgałęzione ramiona, nawiązujące do biblijnego drzewa życia.
Renowacja zaniedbanych krucyfiksów była możliwa dzięki współpracy WUOZ (przywrócił krzyżom nowy blask) i Starostwa Powiatowego w Olsztynie. Starosta przekaże odrestaurowane krzyże do ekspozycji Salonowi Nowowiejskiego w Barczewie. Dzięki temu krzyże nie będą narażone na złe warunki atmosferyczne, a w Salonie będą służyły mieszkańcom i turystom. Co ciekawe, krzyże przez stulecia wisiały na kapliczce nieopodal domu Feliksa Nowowiejskiego, gdzie dzisiaj znajduje się Salon Nowowiejskiego.
- Jest duże prawdopodobieństwo, że mogły być jemu bliskie, a może się nawet przy nich modlił - mówi starosta Mirosław Pampuch.
Do kapliczki w Barczewie trafią natomiast kopie krucyfiksów, które wykonuje rzeźbiarz Marcin Zegarowicz z Biskupca, trzykrotny laureat Wojewódzkiego Konkursu Rzeźby Ludowej i Nieprofesjonalnej.
Z D J Ę C I A