W piątek (3.12) kolejny koncert w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. Tym razem melomani usłyszą utwory Josepha Jongena, Alberta Franza Dopplera i Piotra Czajkowskiego. Początek koncertu o godz. 19.
Wykonawcami piątkowego koncertu będą:
» Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod dyrekcją Andrzeja Straszyńskiego,
» Łukasz Długosz - flet,
» Agata Kielar - flet.
Słowo o muzyce wygłosi Janusz Ciepliński.
W programie koncertu znajdą się utwory:
» Joseph Jongen - Ballada na orkiestrę op. 136,
» Albert Franz Doppler - Koncert d-moll na dwa flety i orkiestrę,
» Piotr Czajkowski - Symfonia „Manfred” op. 58.
ANDRZEJ STRASZYŃSKI jest stałym dyrygentem, a w latach 1991-94 był dyrektorem artystycznym Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie. Jest absolwentem warszawskiej Akademii Muzycznej w klasie skrzypiec i dyrygentury.
Ważny wpływ na kształtowanie jego sylwetki artystycznej miała współpraca z wybitnym polskim dyrygentem Jerzym Semkowem, dzięki któremu wcześnie zetknął się z czołowymi zespołami symfonicznymi i operowymi Europy, najwybitniejszymi solistami, śpiewakami i reżyserami.
Kontakt i występy z „gwiazdami” tej miary jak Katia Ricciarelli, Teresa Żylis-Gara, Irina Archipowa, Hildegard Behrens, Lucia Valentini-Terrani, Stefania Toczyska, Nicolai Gedda, Leo Nucci, Martti Talvela, Ruggiero Raimondi, a ostatnio z Placido Domingo, Paata Burchuladze, Sylvie Valayre, przesądziły o tym, że sztuka operowa stała się główną sferą zainteresowań i aktywności zawodowej artysty. Ma w swym dorobku ponad 1900 spektakli na scenach Warszawy, Rzymu, Petersburga, Genewy, Paryża, Wiednia, Kopenhagi, Brukseli, Luksemburga, Seulu, Tokio, Pekinu i wielu innych miast świata.
Niemniej Andrzej Straszyński często i chętnie staje za pulpitem dyrygenckim orkiestr symfonicznych, prowadząc ciekawy i ambitny repertuar - od klasyki po awangardę - na koncertach w ramach europejskich festiwali muzycznych: Tivoli w Kopenhadze (1991), Flandryjskim w Gandawie (1994), Berlioza w La Cote St Andre (1994-97), w La Chaise-Dieu (1993-94), na Zamku Weilburg (1987-98) oraz na estradach filharmonicznych wszystkich niemal miast polskich, a także m.in. Antwerpii, Buenos Aires, Bukaresztu, Halle, Montevideo, Taegu, Salzburga, towarzysząc wirtuozom takim jak Grigorij Sokołow, Aleksiej Sułtanow, Mischa Maisky, Garrick Ohlsson, Peter Donohoe, Arie Vardi, Jean Fournier, Benedetto Lupo, Arkadij Volodos, Joshua Bell, Sharon Kam, i wielu innym.
Andrzej Straszyński nagrał z Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia i TV w Katowicach pokaźną ilość dzieł symfonicznej muzyki polskiej oraz kilka wydanych za granicą płyt kompaktowych.
Do znaczących osiągnięć artysta zalicza zrealizowane w Teatrze Wielkim w Warszawie premiery Nabucca G. Verdiego, Salome R. Straussa i polską prapremierę Raju Utraconego K. Pendereckiego.
ŁUKASZ DŁUGOSZ uznany przez krytyków za „jednego z najwybitniejszych flecistów swojej generacji”. Absolwent Hochschule für Musik und Theater w Monachium (Niemcy) w klasie światowej sławy flecisty prof. Andrasa Adorjana oraz Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse w Paryżu w klasie prof. Pierre-Yves Artaud.
Laureat wszystkich ogólnopolskich konkursów fletowych oraz 16 prestiżowych konkursów międzynarodowych: m.in. Jean-Pierre Rampal Paryż (Francja) w 2008, Monachium (Niemcy) w 2006, Carl Nielsen Odense (Dania) w 2006, Leonardo De Lorenzo Viggiano (Włochy) w 2005 - największe sukcesy w historii polskiego fletu.
Koncertuje, jako solista i kameralista w kraju i za granicą m.in. USA, Japonia, Niemcy, UK, Austria, Rumunia, Irlandia, Włochy, Hiszpania, Portugalia. Współpracuje z wieloma renomowanymi orkiestrami europejskimi. Grał pod batutą takich gwiazd jak Zubin Mehta, James Levin, Mariss Jansons, Helmuth Rilling.
Artysta dokonał wielu nagrań archiwalnych, radiowych i telewizyjnych oraz CD w kraju i za granicą, które zostały bardzo wysoko ocenione przez krytykę polską i europejską.
Doskonalił swoje umiejętności na wielu mistrzowskich kursach fletowych m.in. u Jamesa Galwaya, Petera-Lukasa Grafa, Aurela Nicoleta. Juror międzynarodowych konkursów fletowych. Prowadzi kursy mistrzowskie w Polsce, Francji, Belgii, Włoszech i Rumunii.
Za wybitne osiągnięcia otrzymał szereg prestiżowych nagród: Gasteig-Musikpreis(Niemcy), Prezydenta Miasta Wrocławia, Ministra Kultury, Zeit-Preis 2005 (Monachium), Deutsche Stiftung Musikleben (Niemcy), Rosenberg-Stiftung (Niemcy), Otto Chelius-Stiftung (Niemcy).
Narodowy Bank Polski sfinansował film telewizyjny o artyście, pokazywany na antenie TVP1 i TV Polonia.
AGATA KIELAR-DŁUGOSZ ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie prof. Zbigniewa Kamionki, w 2004 - Hochschule für Musik w Weimarze u prof. Wally Hase, a w roku 2006 - solistyczne studia podyplomowe w Hochschule für Musik und Theater pod kierunkiem prof. Marianne Henkel-Adoján oraz w klasie Phillippe Boucly w Richard Strauss Konserwatorium w Monachium oraz na wielu mistrzowskich kursach fletowych m.in. u Petera Lukasa Grafa, Jeanne Baxtresser, Philippe’a Bernolda, Jeana Claude Gérarda, Jacques’a Zoona, Ransoma Wilsona.
Jest laureatką wielu krajowych konkursów fletowych oraz międzynarodowych m.in „Fredrich Kuhlau” w Uelzen w Niemczech, Padwa we Włoszech, Ovada we Włoszech i Timisoara w Rumunii. W sierpniu 2007 roku otrzymała III nagrodę na prestiżowym VI Międzynarodowego Konkursu Fletowego im. Leonardo de Lorenzo w Viggiano we Włoszech.
Ponadto otrzymała wiele stypendiów, m.in. KAAD, All Flutes Plus, Jeunesses Musicales, Top Wind oraz Stiftung für Musik Zürich. Od 2006 jest stypendystką fundacji Yehudi Menuhina Live Music Now.
Jako solistka i kameralistka koncertuje w kraju i za granicą m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Szkocji, Szwajcarii, Danii, Słowenii, Chorwacji i Irlandii.
Obecnie gra w Bayerisches Symphonieorchester München. Współpracuje również z Münchener Kammerorchester i Bach Collegium München. Grała pod batutą takich dyrygentów, jak: Sir Colin Davis, Mariss Jansons, Helmuth Rylling i Christoph Poppen.
Artystka dokonała wielu nagrań archiwalnych, radiowych i telewizyjnych oraz CD w kraju i za granicą, które zostały bardzo wysoko ocenione przez krytykę polską i europejską.
W roku akademickim 2007/08 podjęła asystenturę w klasie fletu na Akademii Muzycznej w Krakowie. W 2008 roku została laureatką programu stypendialnego Ministra Kultury „Młoda Polska”.
Z D J Ę C I A