Teatr amatorski na Warmii i Mazurach ma się znakomicie. Udowodnił to po raz kolejny IV Festiwal Teatrów Amatorskich Warmii i Mazur „Teatrowisko 2010”. Będący przeglądem najciekawszych amatorskich wydarzeń teatralnych w regionie festiwal, odbył się dziś (20.11) w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie. Współorganizatorem festiwalu, obok CEiIk-u, było Towarzystwo Kultury Teatralnej Oddział Okręgowy w Olsztynie.
-
Ideą, jaka przyświeca nam przy organizowaniu tego festiwalu, jest zaprezentowanie tego, co w naszym województwie mamy najlepszego - mówi Andrzej Fabisiak, prezes Towarzystwa Kultury Teatralnej w Olsztynie. -
Co roku oglądamy wybrańców, którzy są zwycięzcami wielu przeglądów teatralnych, nie tylko regionalnych.Dziś przed olsztyńską publicznością wystąpili laureaci bartoszyckiego „Bakcyla”, laureaci „Lauru Złotej Rybki” w Biskupcu, laureaci Płośnickiego Lata Teatralnego i Mrągowskiego Przeglądu Teatru im. Katarzyny Kowal.
- To tylko pewien wycinek pokazujący, że teatralny ruch amatorski na Warmii i Mazurach ma się znakomicie, że zwiększa się liczba zespołów szkolnych, zespołów, które pracują przy domach kultury, ale też zespołów prowadzonych przez organizacje pozarządowe - mówi Andrzej Fabisiak. -
I okazuje się, że teatr coraz częściej wykorzystywany jest do zajęć pozalekcyjnych, ponieważ jest to dość pojemne medium sztuki, jest mnóstwo możliwości kreowania świata w postaci sięgania do sztuk pięknych, do muzyki, do tańca, w końcu - do słowa.
Jak podkreśla prezes Fabisiak, olsztyński przegląd pełni też ważną funkcję kulturotwórczą.
-
Na festiwal do Olsztyna przyjeżdżają ludzie, którzy prowadzą teatry w regioniee - mówi. -
Na kanwie tego przeglądu powstają nowe, bardzo oryginalne propozycje teatralne nie tylko w Olsztynie, ale w całym naszym regionie.Wyselekcjonowani do dzisiejszego przeglądu wykonawcy reprezentowali wszystkie kierunki eksploatowane w teatrze: teatr tańca, teatr dziecięcy, teatr słowa i teatr dramatyczny. Na scenie CEiIK-u kolejno wystąpili:
» Mrągowska Scena Tańca Współczesnego w spektaklu ...Podmuchy, Porywy... wg koncepcji i w choreografii Marty Szymborskiej,
» Zespół Teatralny Promyczek ze Szkoły Podstawowej nr 13 w Olsztynie w spektaklu „Alicja w krainie czarów” wg Lewisa Carolla, w adaptacji i reżyserii Iwony d’Astetten i Beaty Misiewicz,
» Alicja Januszkiewicz (piosenka teatralna), w utworach: Seans Romea, Spacerologia i Dance With Me,
» Teatr Światło i Cień z Gimnazjum nr 13 w Olsztynie w sztuce „Roboki” wg Edwarda Redlińskiego w reżyserii Krzysztofa Legowicza.
Artyści potwierdzili słowa Andrzeja Fabisiaka, że należą do najlepszych w regionie. Wszystkie spektakle były znakomite. Szczególne wrażenie na publiczności wywarli gimnazjaliści z G13 w Olsztynie, prowadzeni przez Krzysztofa Legowicza. Gdyby nie informacje o zespole przekazane widzom przed spektaklem, trudno byłoby poznać, że na scenie występują piętnastolatkowie, dla których teatr to zabawa, a nie profesjonalne zajęcie.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A :