„Wolę mentosa od papierosa” w Szkole Podstawowej nr 2
w Olsztynie |
Więcej zdjęć »
„Wolę mentosa od papierosa” - pod takim hasłem w Szkole Podstawowej nr 2 w Olsztynie, od 15 do 26 listopada trwa kampania profilaktyczna. - Z naszych obserwacji wynika, że pierwsze zachowania ryzykowne najczęściej mają miejsce wśród uczniów 11-12-letnich, dlatego też tu dostrzegamy największą potrzebę podwyższania świadomości negatywnych skutków oddziaływania nikotyny na organizm człowieka - mówi koordynator kampanii Anna Kotyńska-Buryła.
Punkt kulminacyjny kampanii miał miejsce w czwartek (18.11), w związku ze Światowym Dniem Rzucania Palenia Tytoniu. Działania „Dwójki”, zmierzające do opóźnienia inicjacji nikotynowej, wsparli pracownicy Prewencji Pierwotnej Nowotworów Szpitala MSWiA w Olsztynie, którzy przygotowali spotkania profilaktyczne dla klas IV-VI, promujące zdrowy styl życia. Uczniowie otrzymali dwie publikacje zrealizowane ze środków finansowych Ministerstwa Zdrowia: „Europejski kodeks walki z rakiem”, „Kodeks zdrowego życia” oraz mnóstwo ciekawych ulotek i nagród. Do tego panowie Kamil Kolendo i Łukasz Gąsiorowski włączyli się w happening na długiej przerwie, przygotowany przez uczniów klasy VI, a pod opieką pani Joanny Bienieckiej.
- Przygotowałem strój palacza - mówi Staś Śniecikowski z VI a.
- Niezdrowe płuca, zniszczone kości, siwe włosy, żółte paznokcie. Razem z koleżanką stworzyliśmy historię palacza: „Zaczęło się to w 6 klasie....”, którą opowiadałem zainteresowanym uczniom.- My zrobiłyśmy nalepki z fajnymi napisami, promującymi koleżeństwo i zdrowy styl życia - mówią Alicja Kubacka i Karolina Wiśniewska z VI a.
Uczniowie dostawali naklejkę za poprawną odpowiedź na pytania, które zadawał chodzący papieros. Zuzia Żywicka i Ania Sokołowska z VI a przygotowały piosenki antynikotynowe, które śpiewały razem z raperami. Uczniowie, którzy się przyłączyli, otrzymywali mentosy.
-
Przygotowałyśmy stanowisko „Kule pytań” - mówią Ola Brzezicka i Asia Siembida z VI a. -
Za prawidłową odpowiedź na pytanie dotyczące szkodliwości nikotyny, nagradzałyśmy uczniów mentosami. Jesteśmy zadowolone z przebiegu kampanii. Takie akcje są potrzebne.- Moim zadaniem było ułożenie krzyżówki na temat szkodliwych substancji, znajdujących się w papierosie - mówi Weronika Koziołowska z VI a. Oczywiście nagrodą za poprawnie podane hasła były mentosy.
-
Prowadziliśmy kącik „Jak odmówić, kiedy cię częstują?”. Stawialiśmy uczniów w trudnej sytuacji, a oni za postawę asertywną otrzymywali mentosa. Byliśmy zaskoczeni aktywnością uczniów podczas happeningu - stwierdzają Ola Rogulska, Julia Świątek, Kajtek Jakubiuk z VI a.
- Razem z moją mamą i moim kochanym dziadkiem wykonaliśmy strój papierosa - dodaje Ania Ostaniewicz z VI a. -
Podziwiam moich kolegów i panią wychowawczynię za tak pomysłową organizację happeningu.W czasie kampanii prowadzone są godziny z wychowawcą o sztuce odmawiania. Odbył się też konkurs plastyczny, a na zakończenie - 26 listopada - uczniowie obejrzą inscenizację w wykonaniu koła teatralnego pod opieką Jadwigi Sowy pt. „Sąd nad papierosem”.
Z D J Ę C I A