Z okazji przypadającego na niedzielę Dnia Pracownika Socjalnego wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski wręczył dziś (17.11) statuetki „Amicus Bonus”. - Obchodzony 21 października Dzień Pracowników Socjalnych jest okazją do wyróżnienia pracy oraz dostrzeżenia ich roli w społeczeństwie - powiedział wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski.
W kategorii indywidualnej statuetkę otrzymała
Maria Bronisława Cichowska-Gałus - dyrektor Domu Pomocy Społecznej „Kombatant” w Olsztynie.
Wojewoda przyznał nagrodę za opracowanie i wdrożenie nowatorskich metod pracy z osobami, które z powodu stanu zdrowia wymagają szczególnej troski, w tym pracy z osobami dotkniętymi chorobą Alzheimera i ich rodzinami oraz wieloletnią, szeroko pojętą działalność metodyczno-szkoleniową w sferze spraw społecznych.
W kategorii zbiorowej nagrodę otrzymał
Bank Żywności w Olsztynie za profesjonalne działania w obszarze pomocy społecznej, w tym na rzecz walki z niedożywieniem dzieci oraz osób ubogich i bezdomnych z terenu województwa warmińsko-mazurskiego.
Listy gratulacyjne otrzymali również:
⇒ Danuta Suchenek-Pikoluk, dyrektor Domu dla Dzieci „Nad Jeziorem” w Olsztynku wraz z zespołem pracownikówWyróżnienie zostało przyznane za: podejmowane inicjatywy oraz wysiłek i trud włożony w zapewnienie właściwej opieki i wychowania dzieciom pozbawionym całkowicie lub częściowo opieki rodziców oraz za dotychczasowe osiągnięcia, fachowość oraz wprowadzanie w życie dobrych praktyk w dziedzinie pomocy społecznej,
⇒ Dariusz Michalczyk, dyrektor Domów dla Dzieci Towarzystwa „Nasz Dom” w Mrągowie wraz z zespołem pracowników Wyróżnienie zostało przyznane za osiągnięcia w dziedzinie pomocy społecznej, działania w zakresie prowadzenia Domów dla Dzieci Towarzystwa „Nasz Dom”,
⇒ Katarzyna Bańko, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Piszu wraz z zespołem pracownikówWyróżnienie zostało przyznane za podejmowane przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Piszu działania na rzecz dzieci pozbawionych opieki rodziców, w tym w szczególności wspierające rozwój zastępczego rodzicielstwa. Na szczególną uwagę zasługują realizowane w powiecie piskim programy z zakresu opieki nad dzieckiem i rodziną, w tym kampania promocyjna rodzicielstwa zastępczego, a także realizowany projekt przeznaczony dla rodziców biologicznych dzieci pozostających poza rodziną.
⇒
Jolanta Goszczanowska, dyrektor Domu dla Dzieci im. M. Lengowskiego w Gryźlinach wraz z zespołem pracowników Wyróżnienie zostało przyznane za działania podejmowane na rzecz dzieci pozbawionych opieki rodziców; wrażliwość i troska o przyszłość wychowanków, otwartość na problemy środowiska, przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu oraz wprowadzanie w życie dobrych praktyk w dziedzinie pomocy społecznej, zasługują na uznanie.
⇒ Anna i Piotr Krupińscy, Rodzinny Dom Dziecka Caritas Archidiecezji Warmińskiej w NidzicyWyróżnienie zostało przyznane za osiągnięcia w dziedzinie pomocy społecznej. Na wyróżnienie zasługują podejmowane działania na rzecz dzieci pozbawionych opieki rodziców. Wrażliwość i troska o przyszłość swoich podopiecznych, otwartość na ich problemy, przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu zasługują na uznanie.
Zawodowo pomocą społeczną w województwie warmińsko-mazurskim zajmuje się ponad 6 tys. osób. Są to osoby zatrudnione w 116. ośrodkach pomocy społecznej, 19. powiatowych centrach pomocy rodzinie i w 41. domach pomocy społecznej, 33. środowiskowych domach samopomocy, 66. placówkach opiekuńczo wychowawczych. Wśród tych osób prawie 800 stanowią pracownicy socjalni ośrodków pomocy społecznej i powiatowych centrów pomocy rodzinie.
Dzień 21 listopada został wprowadzony nowelizacją ustawy o pomocy społecznej z 1996 r. jako Dzień Pracownika Socjalnego.
Dlaczego akurat 21 listopada? W miejscowości Charzykowy w Borach Tucholskich, w dniu 21 listopada 1989 r. odbyło się spotkanie pracowników pomocy społecznej szczebla wojewódzkiego z Jackiem Kuroniem i dr Joanną Staręga-Piasek. Stwierdzono wówczas, że w nowej sytuacji społecznej w okresie transformacji pomoc społeczna to nie tylko wspieranie słabych, chorych i niepełnosprawnych, to również pomoc ubogim, bezrobotnym czy bezdomnym. Między innymi dlatego podczas spotkania padła propozycja przyjęcia przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej spraw pomocy społecznej oraz opracowania projektu ustawy o pomocy społecznej. Dla uczestników spotkania dzień 21 listopada urósł do rangi symbolu. Dlatego też w opracowywaniu nowelizacji ustawy w 1996 r. w której po raz pierwszy pojawił się zapis o Dniu Pracownika Socjalnego postanowiono, że ten dzień należy uczcić ustanawiając świętem polskich pracowników pomocy społecznej.
Z D J Ę C I A
F I L M Y