Piotr Ikonowicz i Ryszard Prątkowski podczas konferencji
W poniedziałek 15 listopada obyła się trzecia konferencja prasowa Komitetu Wyborczego Wyborców Zielony Olsztyn - Młodzi Socjaliści. Konferencja poświęcona była polityce komunalnej oraz instytucjom demokracji bezpośredniej w Olsztynie. Gościem specjalnym był, wspierający komitet oraz kandydaturę Ryszarda Prątkowskiego na prezydenta Olsztyna, Piotr Ikonowicz - lewicowy działacz społeczny, były parlamentarzysta, obecnie kierujący stowarzyszeniem działającym na rzecz praw lokatorów - Kancelarią Sprawiedliwości Społecznej.
Ikonowicz zwrócił uwagę na fakt, że samorządy lokalne nie podejmują wystarczająco energicznej działalności na rzecz rozwiązywania problemów mieszkaniowych. Wyraził także pogląd, że decydenci w samorządach wyraźnie ulegają lobbingowi deweloperskiemu, podejmując decyzje często sprzeczne z interesami i potrzebami wspólnoty lokalnej. Lider Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej podkreślił, że obywatele miasta mają prawo domagać się aktywności samorządu w dziedzinie mieszkalnictwa, prowadzenia przez miasto budownictwa komunalnego oraz wprowadzania rozwiązań takich, jak wynajmowanie przez miasto lokali od deweloperów i przeznaczenie ich dla mieszkańców za opłatą komunalną.
Kandydat na prezydenta Olsztyna Ryszard Prątkowski, nawiązując do wypowiedzi Piotra Ikonowicza zwrócił także uwagę na potrzebę powołania w Olsztynie instytucji rzecznika interesów lokatorów. Taka osoba miałaby wspierać lokatorów w sporach z właścicielami lokali (prywatnymi bądź miastem), dotyczących warunków mieszkaniowych oraz przed sądami.
Piotr Janiszewski, kandydat na radnego KWW Zielony Olsztyn - Młodzi Socjaliści poruszył temat jakości olsztyńskiej demokracji lokalnej. W jego opinii oprócz samych wyborów samorządowych powinna ona opierać się na trzech elementach: konsultacjach społecznych, referendach lokalnych i obywatelskiej inicjatywie uchwałodawczej. Janiszewski stwierdził, że konsultacje społeczne w Olsztynie nadal pozostawiają dużo do życzenia, a wiele organizacji społecznych zarzuca miastu, że poddaje pod debatę już podjęte decyzje, które można w najlepszym wypadku minimalnie zmodyfikować. Opowiedział się także za organizowaniem lokalnych referendów dotyczących planów zagospodarowania przestrzeni miasta oraz wprowadzeniem do statutu miasta zapisów umożliwiających grupie mieszkańców złożenia projektu uchwały, która musiałaby zostać przez radnych obligatoryjnie rozpatrzona.
W trakcie konferencji prasowej komitet poinformował o zamiarze pozwania w trybie wyborczym byłego posła Artura Zawiszę, który komentując wydarzenia związane z blokadą tzw. Marszu Niepodległości w Warszawie 11 listopada nazwał Młodych Socjalistów „lewackimi faszystami”.