Galeria Amfilada Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie zaprezentowała dzisiaj (4.11) nietypową wystawę. Mowa o ekspozycji „4 alternatywy”, na której wystawiono prace artystycznej rodziny rodem z Torunia - Państwa Pręgowskich. Olsztyńska publiczność mogła podziwiać grafiki Bogumiły Pręgowskiej, rysunki Jana Pręgowskiego, obrazy Filipa Pręgowskiego oraz plakaty Nikodema Pręgowskiego.
-
Tytuł tej wystawy z logicznego punktu widzenia to nonsens, ponieważ wszyscy wiemy, że alternatywa jest tylko jedna - wyjaśnia Nikodem Pręgowski, najmłodszy twórca toruńskiego klanu artystów. -
Mało tego, alternatywa z reguły wyklucza pozostałe możliwości, opcje przy podejmowaniu decyzji. Nam jednak udała się rzecz niezwykła, bowiem w toku naszych badań twórczych zaprzeczyliśmy logice oraz dogmatom i wyselekcjonowaliśmy aż cztery alternatywy. Cztery składniki, które pieczołowicie i precyzyjnie włożyliśmy do tego systemu naczyń połączonych, jakim jest Galeria Amfilada. Nasze prace są tutaj przemieszane. Stworzyły pewnego rodzaju miksturę, melanż różnych kolorów i pomysłów. Mamy nadzieję, że każdy z państwa znajdzie tu jakiś element, składnik który przypadnie mu do gustu.
Życie rodziny Pręgowskich jest nierozerwalnie związane ze sztuką. Bogumiła Pręgowska tworzy grafikę warsztatową i rysunek. Jest profesorem na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Prowadzi pracownię dyplomującą wklęsłodruku w Zakładzie Grafiki. Jest autorem 30 wystaw indywidualnych. Od 1975 roku brała udział w 150 wystawach zbiorowych - międzynarodowych, ogólnopolskich i środowiskowych.
Jan Pręgowski od 1997 roku prowadzi dyplomującą pracownię malarstwa w Instytucie Artystycznym Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Obecnie pełni funkcję Kierownika Zakładu Malarstwa. Od 1977 roku zaprezentował ponad 40 wystaw indywidualnych. Bierze udział w wystawach zbiorowych (środowiskowych, ogólnopolskich i zagranicznych) oraz w plenerach malarskich w kraju i za granicą.
Filip Pręgowski zajmuje się malarstwem i projektowaniem graficznym. Pracuje również jako konserwator dzieł sztuki. Bierze udział w ogólnopolskich wystawach malarstwa. Autor kilku wystaw indywidualnych. Laureat nagród i wyróżnień. W 2009 roku obronił pracę doktorską na temat malarstwa Francisa Bacona napisaną pod kierunkiem prof. dr. hab. Jerzego Malinowskiego w Zakładzie Sztuki Nowoczesnej UMK.
Nikodem Pręgowski od 2007 roku pełni funkcję asystenta w Zakładzie Projektowania Graficznego UMK w Toruniu. Zajmuje się projektowaniem plakatów. W 2009 roku obronił pracę doktorską z zakresu plakatu na macierzystym wydziale. Uczestnik kilkudziesięciu wystaw w kraju i za granicą. Jest laureatem kilkunastu nagród i wyróżnień z zakresu tworzenia plakatów.
Wystawę będzie można oglądać do 7 grudnia 2010 roku.
Z D J Ę C I A