Wartość rynku śmieciowego w Polsce wynosi ok. 5 mld zł
Trwa kampania społeczna „Zadbaj i nie płać...”, której głównym celem jest działanie na rzecz racjonalnej gospodarki odpadami w gminach. Jej organizatorem jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.
Akcja zbiega się z decyzjami jakie zapadły na wysokim szczeblu rządowym. We wtorek, 19 października, Rada Ministrów przyjęła bowiem przygotowany przez Ministerstwo Środowiska projekt założeń do ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach. Zakłada on przejęcie przez gminy zarządzania odpadami komunalnymi, a przez to usprawnienie gospodarki odpadami w kraju.
Taki sam system funkcjonuje już o we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Wyjątkiem są... Polska i Węgry. Zmiany jakie zostały wprowadzone mają dostosować polskie prawo do norm unijnych - nakładających na kraje członkowskie konieczność osiągnięcia określonych poziomów odzysku i recyklingu odpadów komunalnych oraz redukcji odpadów komunalnych ulegających biodegradacji i kierowanych na składowiska.
Zgodnie z przyjętymi założeniami do nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku, przejęcie przez gminy własności odpadów będzie obligatoryjne i nastąpi wraz z wejściem w życie ustawy. Gminy w przetargach będą wyłaniać firmy, które odbiorą odpady od właścicieli. Ponadto projekt przewiduje wzmocnienie funkcji kontrolnych gmin tak, aby mogły one monitorować działania podejmowane zarówno przez właścicieli nieruchomości, jak i przedsiębiorców odbierających od nich odpady komunalne.
-
Wartość rynku śmieciowego w Polsce wynosi ok. 5 mld zł - mówi Grzegorz Siemieniuk z WFOŚ i GW w Olsztynie. -
Przeciw wprowadzeniu zmian w ustawie o odpadach są firmy „śmieciowe” i tzw. obrońcy wolnego rynku. Warto więc już dziś zapytać przedstawicieli samorządów - burmistrzów, wójtów, radnych - co z odpadami komunalnymi w ich gminach? Czy są gotowi wziąć odpowiedzialność za czystość swojej gminy, czy może mają inne pomysły na gospodarowanie odpadami?