W Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego w Olsztynie odbyły się dzisiaj (29.10) dwa nietypowe spotkania, w których wzięli udział olsztyńscy gimnazjaliści, policjanci oraz goście. Gośćmi tymi byli Hirek Wrona - dziennikarz muzyczny, Bogusław Wołoszański - dziennikarz i historyk, Mateusz Damięcki - aktor, Jędker Realista - raper, Mamed Khalidov - sportowiec, Magdalena Zych z Fundacji Kidprotect, Krzysztof Dudek z Narodowego Centrum Kultury oraz adwokat Marek Staszewski ze ZPAV. Spotkanie zaś odbyło się w ramach skierowanej do młodzieży akcji „Bądź świadomy”.
„Bądź świadomy” to akcja edukacyjna powstała w maju tego roku z inicjatywy Związku Producentów Audio Video, Narodowego Centrum Kultury oraz Hirka Wrony. Spotkania w Olsztynie zorganizowane zostały przy współudziale wydziału do walki z przestępczością gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, pod patronatem Urzędu Miasta w Olsztynie, Gazety Olsztyńskiej oraz portalu Orientacja.pl.
Jej celem jest ochrona własności intelektualnej w internecie poprzez wypracowanie zmian postaw społecznych. Pomysłodawcy przedsięwzięcia chcą edukować młodzież i budować jej świadomość prawną. Ich zamierzeniem jest również podniesienie poziomu wiedzy użytkowników komputerów o nowych rozwiązaniach technologicznych.
Akcja ma formę spotkań, które prowadzi Hirek Wrona. Tak też było i dzisiaj. Uczestnicy mogli się podczas nich dowiedzieć o zagrożeniach związanych z umieszczaniem i pobieraniem nieautoryzowanych plików oraz możliwych konsekwencjach prawnych. Mieli również okazję poznania procesu powstawania nagrań muzycznych, filmów i programów komputerowych. O swojej pracy oraz wpływie, jaki ma na nią piractwo sieciowe, opowiedzieli ambasadorzy akcji, a przedstawicielka Fundacji Kidprotect uczuliła również słuchaczy na występujące w internecie zagrożenie cyberprzemocą i sposoby ochrony przed nią.
-
Program, w ramach którego się dzisiaj spotykamy, nazywa się „Bądź świadomy” - wyjaśnia Hirek Wrona. -
Dlaczego „Bądź świadomy”? Dlatego, że chcę, żebyście byli świadomi tego, co robicie. Nikt nie przyszedł tutaj was straszyć, tylko poinformować. To spotkanie zorganizowali wspaniali funkcjonariusze i funkcjonariuszki Policji w Olsztynie, którzy mogliby przyjść do was do domu i zakuć w kajdanki waszych rodziców - nie was, i postawić przed sądem. Jest jednak inna droga, właśnie uświadamiania wam tego, co robicie. Celem moim oraz wszystkich osób, które są tu obecne, jest przekonanie was, że warto być człowiekiem uczciwym.