Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
20:18 21 listopada 2024 Imieniny: Janusza, Konrada
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Kultura, dziedzictwo
red. | 2010-10-29 16:28 | Rozmiar tekstu: A A A

Nagrody Prezydenta w dziedzinie kultury

Olsztyn24
Laureaci dorocznych Nagród Prezydenta Olsztyna w dziedzinie kultury | Więcej zdjęć »

Dziesięć osób i jeden zespół zostało wyróżnionych przez prezydenta Piotra Grzymowicza dorocznymi Nagrodami Prezydenta Miasta Olsztyna za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się dzisiaj (29.10) w Olsztyńskim Teatrze Lalek.

Nagrody zostały przyznane następującym osobom:

» Rafałowi Bętkowskiemu - za całokształt pracy w dziedzinie upowszechniania historii Olsztyna,

» Bernadetcie Darskiej - za działalność w dziedzinie upowszechniania kultury,
R E K L A M A
» Urszuli Dudko - za całokształt twórczości i pracy artystycznej,

» Eugenii Dudzik - za całokształt pracy twórczej,

» Elwirze Iwaszczyszyn - za całokształt pracy w dziedzinie plastyki,

» Arturowi Nichthauserowi - za całokształt pracy w związku z 55-leciem pracy twórczej,

» Januszowi Połomowi - za całokształt pracy twórczej w dziedzinie plastyki i filmu,

» Krzysztofowi Wasilewskiemu - za całokształt pracy upowszechnieniowej w dziedzinie tańca,

» Tomaszowi Wolszczakowi - za promocję kultury filmowej,

» Lucynie Żołnierek - za całokształt pracy twórczej w dziedzinie upowszechniania muzyki,

» zespołowi VADER - za całokształt pracy twórczej w dziedzinie muzyki z okazji 25-lecia zespołu.

Oto garść informacji o laureatach.

1. RAFAŁ BĘTKOWSKI - NAGRODA ZA CAŁOKSZTAŁT PRACY W DZIEDZINIE UPOWSZECHNIANIA HISTORII OLSZTYNA

Autor książki „Olsztyn jakiego nie znacie. Obraz miasta w dawnej pocztówce”. Z zamiłowania historyk, publicysta, kolekcjoner i wielki społecznik. Wiceprezes Stowarzyszenia „Święta Warmia”. Człowiek o niezwykłej wiedzy i staranności w jej przekazywaniu. Przybliża zapomnianą historię Olsztyna. Wypowiada się i walczy w obronie zabytków i tożsamości stolicy Warmii i Mazur. Aktywny, zaangażowany w ratowanie zabytków miasta. Wszyscy go znamy więc specjalna rekomendacja nie jest konieczna. Dotychczas mimo widocznych działań nie zauważony w Olsztynie, nie otrzymał żadnej narody, wyróżnienia. Aż do dziś.

2. BERNADETTA DARSKA - NAGRODA ZA DZIAŁALNOŚĆ W DZIEDZINIE UPOWSZECHNIANIA KULTURY

Krytyk literacki, autorka pionierskich badań prasy feministycznej oraz kultury popularnej, publikuje w większości tytułów prasy kulturalno-literackiej, ale także w prasie wysokonakładowej „Newsweek”, „Dziennik”, „Tygodnik Powszechny”. Publikowała również w wielu pracach zbiorowych. Ma na swoim koncie ponad 250 publikacji krytycznoliterackich i naukowych. W latach 2002-2009 była redaktorem naczelnym pisma literacko-kulturalnego „Portret”. Od 2002r. prezes Stowarzyszenia Artystyczno-Kulturalnego „Portret” i redaktorka książek wydawanych w ramach działalności wydawniczej „Portretu”. W latach 2005-2009 - redaktor naczelna miesięcznika internetowego „Portret on Linę”. Organizatorka olsztyńskiej odsłony ogólnopolskich festiwali „Pora poezji” i „Dzyndzołki”. Autorka bloga krytycznoliterackiego „A to książka właśnie!”

W ramach działalności w Stowarzyszeniu „Portret” wyróżniona wieloma ważnymi nagrodami, w tym specjalną nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2006).

3. URSZULA DUDKO - NAGRODA ZA CAŁOKSZTAŁT TWÓRCZOŚCI I PRACY ARTYSTYCZNEJ

Jej pasja to malarstwo. Maluje w różnych technikach. Maluje, bo lubi, od zawsze. Pierwsze nauki przekazali jej Rodzice. Uczyli patrzeć. W szkole rysowała koleżanki, kolegów i... profesorów. Szybkie ołówkowe portrety. Potem był okres plakatówkowy. Olejami zaczęła malować w późniejszym okresie.

Tematami jej obrazów jest Natura: twarze, kwiaty, pejzaże. Jest urzeczona niezniszczalnością i cyklami odradzającej się przyrody. Jak sama mówi - „Co roku wyrasta trawa, zielenią się drzewa, zakwitają kwiaty - aż do utrwalenia, przyzwyczajenia, banału. Zawsze takie same i za każdym razem zniewalająco piękne, bezbronne i nietrwałe. Cudne w kolorze i kształcie.”

Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych kolekcjonerów z Olsztyna, Gdańska, Warszawy, a także z Niemiec, Wielkiej Brytanii i Francji.

Jest członkiem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, przewodniczącą oddziału Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego w Olsztynie, jak również członkiem Rady Warmińsko-Mazurskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych i Towarzystwa Walki z Kalectwem.

4. EUGENIA DUDZIK - NAGRODA ZA CAŁOKSZTAŁT PRACY TWÓRCZEJ

Organizatorka i wieloletnia Pani Prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Od 1997 r. prowadzi, jako wolontariusz, warsztaty artystyczne. Pracuje z osobami niedowidzącymi i słabowidzącymi (PZN) - zajęcia z arteterapli. z dziećmi ze Szkoły Podstawowej Nr 10 (np. malowanie wełną), z dziećmi ze Społecznej Szkoły Podstawowej Nr 101.

W 2003 r. otrzymała stypendium z Miasta Olsztyna. Z tego tytułu prowadziła wiele zajęć plastycznych dla niepełnosprawnych w olsztyńskich placówkach pomocy społecznej. Jest Honorowym Prezesem Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz Honorowym Obywatelem Olsztyna.

Otrzymała: Złotą Odznakę Honorową „Zasłużony dla Warmii i Mazur” (1965), Za Zasługi dla Oświaty Województwa Olsztyńskiego (1984), Odznakę Zasłużony Działacz Kultury (1989).

Jest osobą bardzo aktywną, działa społecznie w dziedzinie kultury w Olsztynie i regionie.

5. ELWIRA IWASZCZYSZYN - NAGRODA ZA CAŁOKSZTAŁT PRACY W DZIEDZINIE PLASTYKI

Artystka malarka. Z urodzenia i zamiłowania olsztynianka. Także projektantka wnętrz i ogrodów. Zajmuje się malarstwem sztalugowym i rysunkiem. A także opracowaniem graficznym płyt i plakatów olsztyńskich kabaretów.

Jest inicjatorką i realizatorką pięknych zdarzeń artystycznych „Baby Warmińskie” i „Dziady Pruskie”. Oba projekty były wydarzeniem kulturalnym w Olsztynie, w Polsce i w Europie. Zawsze chętnie przekazuje swoje prace na aukcje charytatywne.

Jest autorką wielu wystaw indywidualnych. Brała udział w wystawach zbiorowych i poplenerowych w kraju i za granicą.

Wyróżnienie Nagrodą Prezydenta jest pięknym podziękowaniem za to wszystko, co dotychczas zrobiła dla kultury Olsztyna i regionu.

6. ARTUR NICHTHAUSER - NAGRODA ZA CAŁOKSZTAŁT PRACY W ZWIĄZKU Z 55-LECIEM PRACY TWÓRCZEJ

Studia plastyczne rozpoczął w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu w pracowni prof. Marii Dawskiej. W 1958 r. przeniósł się do Warszawy, gdzie kontynuował je w Akademii Sztuk Pięknych w pracowni prof. Artura Nacht-Samborskiego i prof. Aleksandra Kobzdeja. Dyplom obronił w 1962 r.

Od 1962 r. swoje życie związał z Olsztynem. Poza twórczością plastyczną zajmuje się także innymi dziedzinami. Wykonywał różne prace zawodowe. Pracował jako nauczyciel rysunku technicznego, dyrektor Domu Kultury w ZAMECH-u w Elblągu, Plastyk Wojewódzki, dyrektor domu Środowisk Twórczych w Olsztynie.

Współpracował z „Dziennikiem Pojezierze”, w którym publikował cotygodniowe felietony „Opowieści przy kufelku” (303) oraz sprawozdania z wystaw „W galeriach i pracowniach”.

Od 1962 czynnie uczestniczy w pracach Olsztyńskiego Okręgu Związku Artystów Plastyków, w którym od 26 maja 1974 r. do 16 maja 1977 r. pełnił funkcję prezesa zarządu okręgu.

Od 2002 r. jest członkiem Związku Literatów Polskich. Z wyboru felietonów publikowanych w olsztyńskiej prasie powstały trzy książki. „Mój kochany Olsztyn” wyd. 1999, „Opowieści w Karczmie Warmińskiej” wyd. 2001, „Przy kufelku” wyd. 2003.

A. Nichthauser uprawia sztukę czystą i użytkową. Najbardziej sobie ceni współautorstwo projektu ołtarza wzniesionego z okazji pobytu w 1991 r. Ojca Świętego w Olsztynie.

Jest Kawalerem Krzyża Odrodzenia Polski.

7. JANUSZ POŁOM - NAGRODA ZA CAŁOKSZTAŁT PRACY TWÓRCZEJ W DZIEDZINIE PLASTYKI I FILMU

Wychowanek III LO w Olsztynie - w tym czasie był aktywnym członkiem Amatorskiego Klubu Filmowego „Grunwald”, gdzie zrealizował 3 filmy, z których jeden otrzymał nagrodę za zdjęcia na światowym festiwalu filmów amatorskich.

Absolwent Wydziału Operatorskiego i Realizacji Telewizyjnej Łódzkiej „Filmówki”. Po studiach współpracował z wytwórnią „SE-MA-FOR”, gdzie zrealizował zdjęcia do filmów krótko- i średniometrażowych oraz 4 filmy jako reżyser.

Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Paryż, Montreal, Ottawa, Meksyk w 2001 roku powrót do Polski, w 2009 - udział filmu „Mała yerba - złe zioło” w 19 Festiwalu Mediów w Łodzi odbywającym się pod hasłem „Człowiek w zagrożeniu”.

Jest fotografikiem, filmowcem, poetą, zajmuje się multimediami, pisze scenariusze filmowe.

Dziś adiunkt na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego ze stopniem doktora.

8. KRZYSZTOF WASILEWSKI - NAGRODA ZA CAŁOKSZTAŁT PRACY UPOWSZECHNIENIOWEJ W DZIEDZINIE TAŃCA

Razem z Karoliną Felską są rodowitymi mieszkańcami Olsztyna. W 1978 r. debiutowali w klubie tańca towarzyskiego „Miraż”. Należą do czołówki olsztyńskich par tanecznych.
Pierwszy tytuł mistrzów Polski zdobyli w 1979 roku. Łącznie zdobyli 11 tytułów Mistrzów Polski amatorów i 9 tytułów Mistrza Polski we wszystkich stylach. W 1992 r. zdobyli 4. miejsce w 7. Mistrzostwach Europy w Holandii (w 10 tańcach) i 5. miejsce w Mistrzostwach Świata w Niemczech. Jak dotąd, to jedyna para taneczna z takim dorobkiem w Olsztynie.

Po wielu latach wspólnych występów na światowych parkietach w 1993 r. wrócili do Olsztyna i jak wówczas zapowiadali z niespodzianką. Tą niespodzianką okazało się właśnie Centrum Tańca Wasilewski-Felska, gdzie taniec to nie tylko jedna z form spędzania wolnego czasu, kształcenia sprawności fizycznej, dobrych obyczajów i wrażliwości estetycznej. To także jeden z elementów kulturalnej edukacji społeczeństw.

Krzysztof Wasilewski jest organizatorem wielu imprez m.in.: Światowego Dnia Tańca, Mistrzostw Europy Zawodowców w Tańcach Standardowych, International Dance Festiwal Tropiczna Cup. Od kilku lat w listopadzie organizowana jest duża masowa impreza dla wszystkich mieszkańców pod nazwą „Olsztyn Tańczy”, podczas której odbywa się Happening Taneczny Pt. „W tańcu jesteśmy równi”.

Na uwagę zasługuje fakt, że taniec jest promowany wśród osób niepełnosprawnych. Właśnie podczas tej imprezy osoby na wózkach inwalidzkich również mogą zatańczyć.

9. TOMASZ WOLSZCZAK - NAGRODA ZA PROMOCJĘ KULTURY FILMOWEJ

Niezależny, ambitny i mimo młodego wieku z sukcesami, filmowiec z Olsztyna. 2 stycznia 2010 r. odbyła się premiera pełnometrażowego, sensacyjno-fantastycznego, niezależnego filmu fabularnego „FFILM” w Kinie Awangarda. Przy powstawaniu filmu był odpowiedzialny za wszystko. Jest pomysłodawcą, scenarzystą, reżyserem, operatorem kamery, montażystą. Zaskoczył środowisko końcowym efektem. Powstał film ambitny, interesujący, z dobrym warsztatem. Przyznanie nagrody za ambitne, alternatywne młode kino, za uzyskane efekty, za bardzo dojrzałą realizację projektu na początku drogi...

10. LUCYNA ŻOŁNIEREK - NAGRODA ZA CAŁOKSZTAŁT PRACY TWÓRCZEJ W DZIEDZINIE UPOWSZECHNIANIA MUZYKI

Wieloletni członek olsztyńskiego koła Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków, znakomita pianistka - solistka i akompaniator, bardzo aktywnie działająca w środowisku warmińsko-mazurskim. W roku 2009 obchodziła 25-lecie pracy artystycznej i pedagogicznej.

Swoją działalność artystyczną rozpoczęła w 1984 r., kiedy związała się na stałe z olsztyńskim środowiskiem artystycznym. W jej dorobku główna pozycję zajmują koncerty kameralne, koncerty edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Fantastyczny dorobek koncertowy uwieńczony został nagraniem wraz z Ewą Alchimowicz-Wójcik (sopran) płyty Feliks Nowowiejski „25 Polskich Pieśni Ludowych z Warmji” op. 28.

11. ZESPÓŁ VADER - ZA CAŁOKSZTAŁT PRACY TWÓRCZEJ W DZIEDZINIE MUZYKI Z OKAZJI 25-LECIA ZESPOŁU

Styl muzyczny przez nich wykonywany początkowo był określany jako heavy metal, a od roku 1985 roku thrash metal. Z biegiem lat zespół zwrócił się w stronę death metalu. Liderem nieprzerwanie od początku istnienia jest gitarzysta, a w późniejszym okresie również wokalista, Piotr Wiwczarek.

Vader, formacja zaliczana jest dziś do prekursorów gatunku death metal w Polsce.

W drugiej połowie lat 80. XX wieku grupa była źródłem inspiracji dla wielu znanych dziś metalowych grup muzycznych. Zespół dał szereg koncertów na całym świecie i uczestniczył w licznych festiwalach. Grupa była wielokrotnie nominowana do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategorii album roku.

Według danych z 2002 roku, wydawnictwa zespołu sprzedały się na świecie w nakładzie przekraczającym 500 000 egzemplarzy.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A :
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Galeria zdjęć do artykułu
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Nagrody Prezydenta Olsztyna w dziedzinie kultury
29-10-2010
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.