Miasto wyciąga rękę do firm ze stolicy województwa. Urzędnicy proponują grupowy zakup energii elektrycznej, co miałoby pozwolić przedsiębiorcom na oszczędności.
Władze Olsztyna odczuwają coraz większą presję ze strony prowadzących działalność gospodarczą. Przekonują, że przedsiębiorcy, kupcy, rzemieślnicy, restauratorzy wywierają coraz większą presję. Dlatego przy okazji prowadzonego już drugi rok programu „Tańsza Energia dla Olsztyna”, zaproponowano utworzenie Grupy Podmiotów Stowarzyszonych.
-
Chcemy podmiotom komercyjnym zorganizować postępowanie w celu uzyskania jak najlepszej ceny za prąd - tłumaczy doradca prezydenta ds. gospodarki elektro-energetycznej, Karol Więckowski. -
Będziemy doradzali tym, którzy się do nas zgłoszą. Spośród nich utworzymy specjalną grupę negocjacyjną, pomożemy wynegocjować ceny. Ważne jest, że komercyjne podmioty nie muszą organizować przetargu. Pomożemy zbilansować dane, rozwiać wątpliwości, wyjaśnić wszystkie „za” i „przeciw” takiego rozwiązania.Spotkanie informacyjne ma się odbyć w środę (3.11) w sali 219 olsztyńskiego ratusza o godz. 13:00. Informacje na ten temat dostępne są także na stronach Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta.
O tym, że taka polityka może przynieść efekt, nich świadczy sama działalność ratusza. Magistrat postanowił właśnie w ten sposób kupić prąd wszystkim jednostkom, które nadzoruje. Dotychczas było tak, że każda z nich osobno opłacała rachunki za prąd. Jak się okazało - budżet miasta zaoszczędził ponad 2,1 mln złotych, czyli nawet ¼ dotychczas płaconych rachunków.
-
Oszczędność była jedną z przesłanek takiego postępowania - tłumaczy Więckowski. -
Mamy świadomość, że dotychczas samorządy rzadko podejmowały się podobnych działań. Chcieliśmy udowodnić, że to jest jednak możliwe. Działanie na 2010 rok było dla nas rozeznaniem się i przygotowaniem do postępowania przetargowego na rok następny. Teraz oczekujemy tylko na oferty.Zamówienie na następny rok ma być nieco większe, niż poprzednie. W 2010 roku ratusz zamówił 30 079 MWh, teraz ma być o 5 tys. MWh więcej. W sumie ratusz chce kupić prąd niemal 100 podmiotom. Oprócz jednostek i zakładów budżetowych (83 podmioty), zamówienie obejmie samorządowe instytucje kultury (5), spółki, których właścicielem jest gmina (7), Zakłady Opieki Zdrowotnej (2) oraz Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej. Ale to nie wszystko.
- Także w tym aspekcie współpracujemy z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim - informuje Karol Więckowski. -
Pomogliśmy uczelni przygotować podobne postępowanie. Teraz jej wydział zamówień publicznych dopina szczegóły i wkrótce powinien zostać ogłoszony przetarg.Ratusz za działania związane z energią otrzymał list gratulacyjny. Program został zauważony przez internetowy portal Agencji Rynku Energii SA.