W olsztyńskim Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych trwa I Festiwal Społecznej Aktywności Kulturalnej Warmii i Mazur „Zgromadzenie Parkowa 1”. Pierwsze wydarzenia związane z festiwalem miały miejsce już w poniedziałek.
Festiwal został zrealizowany w ramach projektu „Archipelag”, który przeprowadziło w tym roku Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie. Celem projektu jest tworzenie systemu inspiracji i wsparcia lokalnej aktywności kulturalnej w regionie. Środki na jego realizację uzyskane zostały z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Na dzisiejszym (28.10) spotkaniu zaprezentowane zostały osiągnięcia wiodących organizacji społecznych Warmii i Mazur, które w swych działaniach stosują innowacyjne narzędzia animacji kulturowej.
-
Mamy nadzieję, że co roku będziemy w tej sali prezentować różne nurty działań, które kierowane są do społeczności mniejszych, oddalonych od szosy, czyli takich, z którymi współpraca jest ważnym elementem misji CEiIK-u - powiedział Ryszard Michalski, moderator spotkania. -
Chcemy państwu zaprezentować na tym spotkaniu dwa nurty, dwa sposoby myślenia o działaniu na rzecz tych zbiorowości lokalnych. To co łączy oba nurty, to fakt, że lokalność jest w nich bardzo ważną cechą. W pierwszej części pokażemy różnego rodzaju przedsięwzięcia, które podnoszą wartość lokalności i próbują ją w pewien sposób ożywiać. Druga część zaś będzie traktowała o tzw. muzyce autentycznej.
Na pierwszą część festiwalu złożyły się prezentacje projektów realizowanych przez Wspólnotę Kulturową „Borussia”, Teatr Wiejski „Węgajty”, Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, Stowarzyszenie „Tratwa”, Stowarzyszenie „Granica” z Żelaznej Góry, „Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Stare Juchy” oraz „Kraina Druglina” z Rożyńska.
Natomiast podczas drugiej części miały miejsce: prezentacja Stowarzyszenia „Krusznia” z Krasnopola wraz z występem zespołu „Kapela w Składzie”, prezentacja projektów Knyszyńskiego Ośrodka Kultury i Stowarzyszenia „Tratwa” wraz z występem śpiewaków z Podlasia, występ grupy śpiewaczej z Olsztyna i prezentacja pieśni ukraińskich oraz opowieści o tym, jak one żyją na Warmii i Mazurach, prezentacja projektu „Serce Dzwonu” realizowanego przez Stowarzyszenie „Tratwa” na Południowym Mazowszu oraz występ „Kapeli Jana Gacy” z mikroregionu Kajoków, a także prezentacja pieśni różnych w wykonaniu Efemerycznej Grupy Zadaniowej „Amisze” vel Klub Miłośników 101 vel NieZbędne Zamieszanie.
Na zakończenie festiwalu odbędzie się zabawa taneczna dla uczestników przy śpiewach oraz dźwiękach regionalnej muzyki (tzw. autentycznej).
Z D J Ę C I A