Wybory samorządowe już za miesiąc, stąd wzmożona aktywność kandydatów na prezydentów, burmistrzów, wójtów i radnych. M.in. dziś (20.10) „odkrył się” Komitet Wyborczy „Dobry Samorząd Miast i Gmin Olsztyńskich”, który częściej występował będzie pod skróconą nazwą „Dobry Samorząd Olsztyński”.
Komitet Wyborczy „Dobry Samorząd Olsztyński” powstał z inicjatywy Stowarzyszenia „Dobry Samorząd Miast i Gmin Olsztyńskich”, którego prezesem jest były starosta olsztyński, Adam Sierzputowski. W skład komitetu wchodzą również: Arkadiusz Paturej, obecny wicestarosta olsztyński, będący jednocześnie pełnomocnikiem wyborczym komitetu, Mieczysław Ziółkowski, obecny zastępca wójta w gminie Gietrzwałd i przewodniczący Rady Osiedla Kętrzyńskiego w Olsztynie, Leszek Dąbrowski, przewodniczący Rady Osiedla Podgrodzie w Olsztynie i Elżbieta Bilińska-Wołodźko, obecna radna powiatu olsztyńskiego.
-
Jako komitet wyborczy wystawiamy listy we wszystkich okręgach wyborczych miasta i powiatu Olsztyn oraz listy kandydatów na radnych i wójtów lub burmistrzów w gminach: Gietrzwałd, Świątki, Kolno i Jeziorany - poinformował Arkadiusz Paturej. -
Jest nas dosyć pokaźna liczba. Propozycję przyłączenia się do naszego komitetu wyborczego przyjęło 16 z 23 olsztyńskich rad osiedli.Komitet nie wystawia kandydata na prezydenta Olsztyna. Popierał będzie kandydaturę Piotra Grzymowicza.
-
Wychodzimy z założenia, że te cele, które nam przyświecają zaczął już realizować prezydent Piotr Grzymowicz, i że kontynuacja tej działalności będzie także sprzyjać naszym zamierzeniom, a więc przede wszystkim budowaniu aglomeracji jako szerszego tworu samorządowego, przyjaznego mieszkańcom miasta i sąsiednich gmin - powiedział Adam Sierzputowski. -
Sądzę, że prezydent przyjmuje nasze poparcie.- Dziękuję komitetowi za poparcie mojej osoby - odpowiedział obecny podczas prezentacji komitetu prezydent Piotr Grzymowicz. -
To dla mnie bardzo ważne i przyjemne, ale również zobowiązujące do dalszej pracy i współpracy z jak najszerszym gronem osób.Komitet Wyborczy „Dobry Samorząd Olsztyński” wystawi swoich kandydatów na wójtów w trzech gminach:
- Janusza Sypiańskiego na wójta gminy Świątki (kandydat komitetu obecnie także jest wójtem w tej gminie),
- Henryka Dudę na wójta Gminy Kolno (również obecnie sprawuje tę funkcję),
- Mieczysława Ziółkowskiego na wójta gminy Gietrzwałd (obecnie jest tam zastępcą wójta, ale wójt wybiera się na emeryturę).
Ze zgłoszenia komitetu wystartuje też kandydat na burmistrza Jezioran. Będzie nim Andrzej Sibierski, obecny przewodniczący Rady Powiatu Olsztyńskiego.
W wymienionych wyżej gminach komitet zgłosi też swoich kandydatów na radnych.
Na listach komitetu nie ma nazwisk z pierwszych stron gazet.
- My nie szukamy znanych nazwisk, opieramy się na osobach, które wyrosły z samorządów - wyjaśnia Adam Sierzputowski. -
Stawiamy na osoby, które wiedzą, co to jest samorząd i co powinny w tym samorządzie czynić. Wśród osób, na które stawiamy jest szereg radnych powiatowych, są osoby, które działały w gminach. Jeśli chodzi o Olsztyn, to z naszego komitetu startują osoby, które są znane w swoich osiedlach. Taki dobór kandydatów na radnych jest wynikiem przyjętej przez Stowarzyszenie „Dobry Samorząd Miast i Gmin Olsztyńskich” filozofii.
- Od początku istnienia samorządów uważamy, że samorządy to miejsce, w którym realizować swoje ambicje i pomysły powinni obywatele bezpośrednio, a nie za pośrednictwem partii politycznych, które muszą realizować to, co ustalą w Warszawie albo w województwie - wyjaśniał Sierzputowski.
- Samorząd jest po to, aby ludzie mieli głos, mogli adresować bezpośrednio do swoich przedstawicieli swoje wnioski, kłopoty i pomysły, i aby decydował zawsze zdrowy rozsądek, a nie ideologia partii politycznej.Adam Sierzputowski zaznaczył jednak, że stowarzyszenie nie jest przeciwko partiom politycznym.
- Jesteśmy tylko przeciw oddaniu samorządów w ręce partii politycznych - tłumaczył.
- Miejsce partii jest w sejmie, senacie, rządzie. Tam jest dosyć miejsca dla nich, natomiast na samym dole powinni rządzić ludzie poprzez swoich przedstawicieli, wybieranych przez takie jak nasz komitety wyborcze. Członkowie komitetu podkreślali, że ich celem jest dobra współpraca między samorządami Olsztyna, Powiatu Olsztyńskiego i przylegających do Olsztyna gmin. Znalazło to odzwierciedlenie w haśle wyborczym: 3 x współpraca.
-
Naszym celem jest przynosząca korzyści mieszkańcom współpraca między Olsztynem a powiatem, pomiędzy powiatem a gminami i pomiędzy gminami a Olsztynem - powiedział Arkadiusz Paturej.
- Jest cały szereg tematów, od odpadów komunalnych, przez wodę, kanalizację, komunikację, oświatę, kulturę, które łączą miasto, powiat i gminy - dodał Adam Sierzputowski.
- Wcześniej to się nie udawało, ale teraz jest dobry czas, by powiązać potrzeby tych trzech obszarów i skoordynować działania Rady Miasta Olsztyna, Rady Powiatu Olsztyńskiego i Rad Gmin. To jest nasz cel na po wyborach.
Z D J Ę C I A
F I L M Y