W kolejną fazę weszło porozumienie między miastem a olsztyńską uczelnią. Władze stolicy województwa oraz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego podpisały dziś (19.10) aneks do umowy. Dokument uszczegóławia poprzednie ustalenia.
Porozumienie między uczelnią a miastem zawarto w kwietniu. W jego wyniku pracę rozpoczęło pięć zespołów złożonych z naukowców, pracowników administracji uczelni oraz ratuszowych urzędników. Pracowano na płaszczyznach: infrastrukturalnej, naukowo-doradczej, innowacyjno-wdrożeniowej, promocyjnej oraz startu zawodowego młodzieży akademickiej.
-
Zespoły nie były fasadowe, tylko rzeczywiście zajęły się wspólną tematyką - przekonuje rektor UWM, prof. Józef Górniewicz. -
Jak się okazuje, nasze założenia dotyczą nie tylko granic Olsztyna, ale wychodzą poza nie.Władze uczelni oraz miasta zgodziły się, że Olsztyn musi już teraz szukać miejsc, w których kierunku powinien się rozrastać. Uniwersytet ma wspomóc działania magistratu.
-
Trzeba przewidywać w jaki sposób mają być na tych terenach poprowadzone ciągi dotyczące transportu, mediów - dodaje prof. Górniewicz. -
Mamy już gotowy jeden pomysł związany z przebiegiem południowej obwodnicy Olsztyna oraz drogi krajowej nr 51. To będzie na stacji badawczej uniwersytetu w Tomaszkowie. W tych okolicach powinno być przejście do wszystkich mediów. Deklarujemy, że umożliwimy takie działanie. Podobnie w okolicach drogi krajowej nr 16 przy Wójtowie.Ważne jest także współdziałanie przy już funkcjonującym Olsztyńskim Obszarze Aglomeracyjnym.
-
Uznaliśmy, że konieczne jest przeprowadzenie badań dotyczących rozwoju aglomeracji - informuje prezydent Piotr Grzymowicz. -
Wykorzystamy w tym celu naukowców i studentów z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Dokument będzie zawierać diagnozę aktualnego funkcjonowania gospodarki, obszarów społeczno-kulturalno-sportowych, a następnie określenie i wytyczenie kierunków związanych z rozwojem aglomeracji.Inne ważniejsze działania, jakie postawiły przed sobą uczelnia i samorząd to: utworzenie szybkiej ścieżki decyzyjnej, umożliwiającej wprowadzenie pilnych zmian w miejscowym planie zagospodarowania Kortowa, realizowanie wspólnie ze Szpitalem Uniwersyteckim badań przesiewowych wszystkich olsztyńskich sześciolatków oraz wzajemne udostępnianie bazy kulturalnej, sportowej i rekreacyjnej. W sumie w aneksie zawarto 30 zadań.
Dokument ma być aktualizowany co rok.