Dwieście tysięcy złotych przeznaczył w tym roku wojewoda warmińsko-mazurski na bieżące utrzymanie grobów i cmentarzy wojennych w województwie.
Jedną z najwyższych kwot dotacji, 13 280 zł, przekazano na wykonanie prac porządkowo-pielęgnacyjnych na cmentarzu Żołnierzy Armii Radzieckiej w Braniewie z II wojny światowej. Cmentarz wojenny w Braniewie jest największym tego typu obiektem w województwie warmińsko-mazurskim, a pod względem liczby pochowanych - również w Europie. Spoczywa na nim ponad 31 tys. żołnierzy radzieckich.
Dotację w tej samej wysokości przekazano na utrzymanie cmentarzy wojennych na terenie Olsztyna. Jednak środki finansowe przeznaczone na odpowiednie utrzymanie nekropolii są wciąż niewystarczające. Wobec czego wojewoda zwrócił się do Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa o dofinansowanie prac renowacyjnych na cmentarzach. Efektem działań były m.in. remonty nagrobków, wykonanie tablic informacyjnych, czy odnowienie krzyży na 10 cmentarzach wojennych. Najwyższa kwotę dotacji, 34 500 zł, przeznaczono na renowację cmentarza w Sudwie w gminie Olsztynek.
Starania wojewody w zakresie pozyskiwania pieniędzy na odpowiednie utrzymanie nekropolii, wynikają z przywróconych kompetencji w tym zakresie przez nowelizację ustawy o grobach i cmentarzach wojennych z 2006 roku. W zakres obowiązków wojewody wchodzi m.in. decydowanie w takich sprawach jak ekshumacja z grobów wojennych, wystrój cmentarzy, czy treść napisów inskrypcyjnych.
Stan zachowania i utrzymania cmentarzy wojennych województwa warmińsko-mazurskiego jest w większości przypadków dobry bądź zadowalający, co potwierdzają prowadzone kontrole.